Свободата днес и тук 11 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Мерките на синдикати и работодатели

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Блогът за икономика

Модата с "мерките" продължава. Работодателите и синдикатите имат общ списък от мерки. Ще ги коментираме по-долу, в черно.

Общ коментар – твърде малко мерки за стабилизиране на бюджета. Явно не се осъзнава проблемът с фиска.



I. Мерки за подкрепа на фиска.

1. Приходи за фиска чрез:

1.1. Емитиране на допълнителен вътрешен и външен дълг на държавата.

Емисията на дълг не е приход за фиска, това са пари "под черта". Обратното, те натоварват бюджета, защото трябва да се плаща лихви по дълговете. Да не говорим, че звучи изключително паникьорско да започнеш масово да емитираш дълг само седмици след като си казал, че няма да го правиш. А инвеститорите бягат от паниката.

 

1.2. Ускорена продажба на емисиите по Протокола от Киото и ускорено приемане на Национален план за преразпределение на квотите за търговия от фирмите с СО2 . Регламентиране на счетоводното отчитане и данъчното третиране на сделките с емисионни квоти в европейската търговия.

ОК, трява да стане бързо.

 

1.3. Приватизация на миноритарни държавни дялове чрез Българска фондова борса.

ОК, добре за икономиката, добре и за фиска и резерва.

 

1.4. Либерализация на инвестиционния режим на „сребърния фонд” за инвестиции в ниско рискови български финансови инструменти.

В никакъв случай. Това е точно обратното на предишната точка. Държавата не е някакъв спекулант, който постоянно да купува и продава някакви акции на фондовата борса, само и само да има оборот и комисиони. Да не говорим какви стимули за корупция би имало ако държавата започне да се прави на инвеститор. Това сме го пробвали и е изключително вредно. Между другото, това не осигурява приходи на фиска.

 

1.5. Временна отмяна на преференциите, които се дават на бюджетни учреждения за внос, освободен от ДДС и митнически сборове.

Неясно.

 

1.6. Легализиране на нерегламентираните доходи на физически лица, но не от престъпна дейност, с които е придобита собственост, чрез еднократното й данъчно облагане.

Звучи като данъчна амнистия, а това не е добра идея. Направи ли се данъчна амнистия, на практика се наказват честните данъкоплатци, които са си плащали редовните данъчни ставки. И се увеличават стимулите хората да не си плащат данъците – ще чакат следващата данъчна амнистия.

 

1.7. Изграждане на публични регистри за:
- държавно и общинско имущество, отдадено под наем,
- земеделски земи от държавния и общински поземлени фондове и сключените арендни договори.

ОК. Добре е да се опишат цени/наеми, за да се види дали са пазарни.


1.8. Секюритизация на държавния дълг към търговските дружества, с матуритет до края на 2010 г., с възможности за осигурителни и данъчни плащания.

Какво означава това? Никой не пречи на търговските дружества да си секюритизират вземанията от правителството. 

 

2. Ограничаване на публичните разходи:

2.1. Приемане на график за ускорено изграждане на електронното правителство в пълен обхват, по примера на „Е-Government” на Естония, за оптимизиране на административния състав, подобряване на бизнес климата, намаляване на корупцията и повишаване прозрачността и ефективността на публичните разходи.

ОК. Но в графика да пише срок и който не го спази, или да му се спре бюджетната субсидия, или да бъде уволнен.

 

2.2. Временно, до края на 2010 г., да се ограничи допълнителното материално стимулиране на държавната администрация от събираните такси и глоби.

ОК. Да се премахне за постоянно, защото е вредно.

 

2.3. Спешни мерки за оптимизиране на текущите разходи за издръжка на администрацията при гарантиране на нормалното функциониране на системите.

ОК.



2.4. Аутсорсване на държавни услуги към частни изпълнители.

ОК – ако е по-евтино.

 

2.5. Ускорено отдаване на концесия на обекти – държавна и общинска собственост. Подготовка и концесиониране на нови национални проекти чрез публично-частно партньорство без финансово участие на държавата.

ОК.

 

ІI. Възстановяване на финансовата дисциплина в държавата чрез:

1. Ускоряване на разплащанията чрез:

1.1. Незабавно изготвяне на график за изплащане в пълен размер до края на първото полугодие на 2010 г. от държавата, общините, държавните и общински предприятия на дължимите суми по изпълнени обществени поръчки, съгласно договорените условия, нормативната уредба и директивите на ЕС, в т.ч.:

1.2. Незабавно възстановяване в законовия срок на ДДС и акцизи към фирмите

ОК.

 

1.3. Ускорено издължаване към бенефициентите на дължими суми от еврофондовете.

ОК.

 

1.4.Създаване на публични регистри за дължимите средства по обществени поръчки, ДДС, акцизи и европроекти.

ОК. Но публичните регистри да имат задължителна сила – по договорите в регистъра да се плаща автоматично. Който договор не е в регистъра, да не се счита за сключен.

 

2. Създаване задължения за фирмите чрез подписване на анекси към договорите им със съответния възложител, след разплащане от страна на държавата и общините, незабавно да изплатят забавените работни заплати и осигуровки, съгласно изискванията на КТ и КТД, както и задълженията към подизпълнителите и доставчиците.

Това е работа на НАП, няма да се реши с анекси.

 

3. Незабавни законови промени, които да гарантират, че периодът на издължаване от страна на държавата, общините, държавните и общински предприятия към фирмите, ще бъде обявен за «ваканционен период», т.е. без наказателни лихви по дължими данъци и осигурителни плащания и с право на достъп до европроекти и обществени поръчки.

Може да се мисли в тази посока. Но по-добрият вариант е просто държавата също да плаща лихви за забава. Това ще е най-чисто.

 

4. Да се опростят процедурите и да се съкратят сроковете на производството по несъстоятелност.

ОК. Изключително важно.

 

ІІІ. Допълнителен финансов ресурс за реалния сектор:

1. Ускоряване на действащите и стартиране на нови схеми по оперативните програми и националните планове с цел максимално усвояване на европейските фондове.

ОК

 

2. Приемане от Правителството, съвместно с БНБ, на пакет от мерки за облекчаване на достъпа до кредитен ресурс за бизнеса, в т.ч.:
- Увеличаване капитала на Българската банка за развитие (ББР) за сметка на емитиране на ценни книжа и чрез присъединяване на част от клоновата мрежа на „Български пощи” ЕАД;
- Консолидация в ББР на финансовото обслужване на държавните ведомства и институции.

Без глупости, моля! Имали сме държавни банки и те се сринаха точно заради натиска да дават кредити на неплатежоспособни фирми. Това само задълбочава и отлага проблема, не го решава!

 

3. Чрез промяна в софтуера на НАП да се даде възможност за плащане на данъчно-осигурителните плащания с едно платежно нареждане.

ОК, супер!

 

4. Чрез промени в Закона за местните данъци и такси да се укрепи финансовата самостоятелност на общините и да се въведе като единствена база за определяне на таксата за битови отпадъци количеството генерирани отпадъци.

ОК.

 

IV. Подкрепа на доходите на домакинствата и вътрешното потребление

1. Създаване на механизъм за увеличаване на минималната работна заплата от 1 юли 2010 г., който да включва, както икономически, така и социални параметри.

Това ще създаде допълнителна безработица и ще натовари социалната система. Нищо антикризисно няма в тази идея.

 

2. Премахване тавана на обезщетенията за безработица от 1 юли 2010 г. и определяне нивото на обезщетение като 60% от осигурителния доход преди загубата на работа. Временно, до края на 2010 г. да се намали от 9 на 6 месеца изискването за период, в който лицето е било осигурявано за риска безработица.

Не е момента за това, въпреки че в дългосрочен план може да се мисли в тази посока. Ще струва много скъпо в момента.

 

3. Увеличаване на броя и размера, както и разширяване на обхвата на ваучерите за храна, като механизъм за подкрепа на реалните доходи на работниците и служителите, и оптимизиране разпределението им между операторите.

Точно обратното – трябва да се премахнат ваучерите за храна. Това е само начин за избягване на данъци и осигуровки.

 

4. Временно, до края на 2010 г. да се замразят държавно регулираните цени на стоки и услуги от обществен интерес.

По-добре да се реформира енергетиката и оттам да има позитивен ефект върху цените.

 

5. Създаване на механизъм за държавна подкрепа на дохода на домакинства с двама безработни за обслужване на ипотечни кредити за единствено жилище.

И защо хората с ипотечни кредити са по-важни от хората, които живеят под наем?

 

6. Гарантиране на средствата на осигурените лица в пенсионните фондове за допълнително пенсионно осигуряване, вложени в депозити в български търговски банки.

Кой ще плати за тази гаранция? Не може безплатно да се раздават гаранции. Нали затова пенсионните фондове имат мениджъри и получават сериозни суми за управление на парите – за да гарантират стабилност.

 

7. Повишаване с по 15 процентни пункта на всички проценти, с които се коригира гарантираният минимален доход за определянето на диференцирания минимален доход на кандидатстващите за социално, в т.ч. целево подпомагане. Мярката да се приложи при засилен контрол и стриктно спазване на условията за достъп.

Изглежда сякаш тази мярка ще струва много скъпо. Да не говорим, че нито има висока инфлация, нито някаква друго промяна, която да я обосновава.

 

V. Пазар на труда

1. Комплекс от мерки1, прилагани до края на 2010 г., финансирани от ОП „Развитие на човешките ресурси” и Републиканския бюджет, за запазване на заетост в предприятия със затруднения в производството и реализацията на продукцията чрез:
- въвеждане на гъвкава организация на работното време;
- специфичен отпуск по икономически причини;
- гарантиране правата на освободените работници след прилагане на мерките за гъвкавост и адаптивност на работното време да получат обезщетенията, дължими по КТ, на база брутното възнаграждение по трудов договор.

Може да се мисли, но детайлите са важни.


2. Повишаване мобилността на работната сила чрез създаване от държавата и социалните партньори на система за наблюдение и разпределение на квалифицирани работници и служители на секторно или териториално ниво.

Не звучи добре на първо четене.


3. В случаи, при които работодателят възлага временно извършването на друга работа в същото или друго предприятие, временно, до края на 2011 г. да се увеличи срокът от 45 дни на 90 дни в рамките на една календарна година. За периода след 45-ия ден е необходимо съгласие на работника.

ОК.

 

4. Ограничаване на достъпа до пазара на труда на работници от трети страни, с изключение на високо квалифицираните.

За 500 работника ще създадем специална мярка? Повече звучи като популизъм. 

 

5. Създаване на механизми за намиране на първа заетост на младежи, завършващи училище, чрез ОП „РЧР”, в т.ч. чрез субсидираната заетост.

Субсидираната заетост не е добра идея. Не е добре младежите да започват кариерата си с безсмислена работа, това може да им се отрази много негативно. По-добре да учат още, отколкото да си губят времето.

 

6. Прилагане на мерки, гарантиращи лоялна конкуренция и недопускане изкривяване на пазара чрез оказване на монополен натиск върху доставчиците на стоки и услуги, по примера на страни-членки на ЕС.

Неразбираемо.

 

7. Обстоен преглед на предприятията, застрашени от затваряне, поради несъответствие с екологични изисквания на ЕС, и разработване на мерки за допустима държавна подкрепа.

Не е честно – повечето сами са инвестирали и връщат големи кредити, а на някои да се помага с държавна подкрепа. Това подпомага неефективните, което не повишава конкурентността и производителността, а ги намалява.

 

8. Да се разшири данъчната отстъпка за доброволно осигуряване2.

Колко?

 

9. Събиране от НАП на отчетна информация за неизплатените трудови възнаграждения и предоставяне на свободен достъп до нея.

Защо?

 

10. Използване правото на министъра на труда и социалната политика да разпростира действието на браншовите колективни трудови договори на базата на предварително постигнат консенсус в рамките на отрасловите съвети за тристранно сътрудничество.

Това е много лоша идея на синдикатите. Пазарът на труда става много негъвкав, което означава загуба на работни места.

 

VІ. Социално-осигурителни системи

1. Временно, до края на 2011 г. преустановяване на намаленията на осигурителните вноски;

Груба грешка. Точно сега трябва да се намаляват осигурителните вноски, за да се стимулира заетостта.

 

2. Формиране на общи принципи за по-нататъшно развитие на пенсионната реформа за постигане на финансова стабилност и автономност на системата при обвързване на осигурителните обезщетения с осигурителния принос, с дългосрочни цели 75% заместващ доход. Въвеждане на паритетно трипартитно управление на НОИ.

Много абстрактно, особено след като синдикатите спряха реформата.

 

3. Поетапно утвърждаване на принципа, че установеното равнище на МРЗ гарантира правото на минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст, при изпълнение на изискванията за това.

Това означава ли да се намали минималната пенсия? Или да се вдигне МРЗ – което е много негативна административна мярка.

 

4. Увеличаване сумите, изплащани по реда на ЗГВРСНР, за 2010 г. от 720 лв. на 1000 лв.

Нека не прекаляваме с раздаването на пари, особено когато ги няма.

 

5. Изчистване на задълженията и своевременно изплащане на извършената болнична и извънболнична дейност, независимо от размера на делегираните бюджети.

ОК – но да се спре източването на здравната каса.

 

6. Отказ от увеличение на здравно-осигурителната вноска. Предприемане на драстични мерки за контрол и повишаване събираемостта на средствата в бюджета на НЗОК.

ОК. Да се намали здравната вноска.

 

7. Лицата, които не са здравноосигурени на друго основание, заплащат осигурителни вноски върху доходите от капитал и от собственост.

Има ли такива лица? Може да се обмисли, ако има.

 

8. Паритетно трипартитно управление на НЗОК и съвместно определяне на конкретните стъпки и етапи на здравната реформа, с цел гарантиране на достъпа до качествена здравна грижа .

Монополът на НЗОК трябва да се премахне. А не да се дава на синдикатите да го управляват.

 

VІІ. Мерки, по които не е постигнат консенсус между социалните партньори:

1. Въвеждане на необлагаем минимум поне на ниво МРЗ.

Не, по-добре да се намалят осигуровките драстично. Ще има драматично по-голям ефект и ще струва по-малко.

 

2. Криминализиране на умишленото неплащане на работни заплати и невнасяне на осигурителни вноски.

Да хвърлим на неработещата съдебна система още стотици хиляди дела. Типична бюрократична идея – да прехвърлем отговорността на някой друг вместо да си свършим работата /т.е. НАП да си събере приходите/. Да не говорим, че по-горе в мерките се предлага точно обратното – да се даде право на работодателят да пуска работниците в "икономическа ваканция".

 

3. Да се въведе регресна отговорност за работодателя и/или виновните длъжностни лица за изплатени обезщетения свързани с незаконни уволнения /чл. 227 КТ/.
 

Не.

 

4. Да се измени чл. 225, ал. 1 КТ, като се предвиди обезщетението при уволнение отменено от съда или от работодателя да е за целия период – от уволнението до отмяната на заповедта от работодателя или до влизане в сила на съдебното решение за отмяна на уволнението.
 

Неясно.

Блогът за икономика - http://ikonomika.org/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional