Иван БедровА защо пък точно хидроенергетика? Ахмед Доган би могъл да си избира по каква точно специфична наука да бъде консултант. Днес е хидроенергетик. Утре - консултант по осеменяването на нечифтокопитните. Или пък експерт по инвазивна кардиология. Изберете си сами.
Истината е, че когато си в позицията на Ахмед Доган и държиш мандата на правителството с няколко министри вътре, вероятността да бъдеш много търсен консултант е висока. Търсенето на подобен “консултант” е толкова засилено, че той не може да се отзове на всички покани за консултиране. А когато на пазара има дефицит, какво става? Качват се цените. Така най-търсеният консултант става и най-високо платеният консултант. Напълно законно.
Законът за предотвратяване на конфликта на интереси не го лови. Формално не е бил член на органа, който е взел решението. Формално.
Консултантският талант обаче никой закон не го лови. Нито един законодател няма да запише изрично в закона, че той се отнася до “председател на управляваща партия и член на коалиционния съвет на управляващото мнозинство”. Просто няма да се сети. Така както в закона не пише, че той се отнася и за президента, и за премиера. Утре напълно законно може да се окаже, че и президентът е много търсен консултант. И председателите на върховните съдилища, и главният прокурор. Можете да бъдете сигурни, че всичките могат да бъдат ужасно търсени консултанти.
Тази случка роди нов евфемизъм в българския език. Както “добре облечени бизнесмени” замества “мутри”, както “жриците на любовта” замества “проститутки”, така вече “консултант” ще означава не само консултант. Всички знаем какво.
Блогът на Иван Бедров - http://ivanbedrov.com/