Едвин СугаревБойко Борисов сякаш е роден под щастлива звезда – случват му се какви ли не невероятни неща. Като това на местни избори да те подкрепят политическите ти противници – както това се случва в Габрово, където кандидатът на ГЕРБ е подкрепян от ДПС. Или да се водиш десен премиер и да бъдеш похвален от единствения наистина ляв свой предшественик в цялата история на прехода – това наистина не се случва всекиму.
“Като икономист мнението ми е, че ГЕРБ имат много добри дни пред себе си и човек може само да им завижда” – заяви Жан Виденов, и то в отговор на въпроса как би коментирал рейтинговия спад на сегашния кабинет. В добавка сравни правителството на Бойко Борисов със своето – и единствената разлика, която откри, беше в общата икономическа ситуация – при него тя била добра със старта на правителството му, ама после се влошила – докато сега било обратното: Бойко Борисов тръгвал от трудни стартови позиции, но тепърва щял да жъне успехи.
Трябва да се отбележи, че не се забелязват никакви иронични акценти в това изказване. Ако си спомним поведението му от периода на злощастното управление на БСП между 1994 и 1996 г., вероятно ще видим и една от психологическите характеристики на младия тогава Жан Виденов – пълната липса на чувство за хумор. Изреченото сега сравнение звучи напълно сериозно – което пък е и сериозното основание управляващите да се запитат защо се харесват на Жан Виденов и по какво си приличат с него.
Забележете – той не говори в качеството си на политик. Като политик Жан Виденов беше (и вероятно още е) твърдоглаво ляв, но относително честен при всичката си твръдоглавост – тъй че няма как да харесва кабинет с реална или само декоративно заявена дясна ориентация. Той говори като икономист. Като икономист Жан Виденов бе катастрофа. Дълго време така и го наричаха: катастрофата Виденов.
Или може би бе тласкан към катастрофално леви икономически решения от своите съветници. Например да поддържа губещи предприятия, за да пази социалния мир. Или да провежда масова приватизация – по-социална според него от касовата – въпреки че именно тази масова приватизация създаде надутите и вулгарни олигарси от “втората вълна” – като Николай Банев например.
Катастрофалният икономически нюх на Жан Виденов бе един от факторите, които вкараха България в ситуация, справедливо определяна като трета национална катастрофа. Крайният ефект от неговото управление бе 520% инфлация, масирани банкови фалити, стопяване на всички спестявания на българските граждани – но и стопяване на дълговете на всички кредитни милионери, разроени под вещото ДС-управление на банките още от времето на Беров, заплати, равняващи се на десетина-петнайдет долара и песнии, равняващи се на пет-шест.
И сега точно като икономист Жан Виденов харесва Бойко Борисов и му вещае светло бъдеще. Защо ли?