Иво ИнджевПредседателката на парламента Цецка Цачева заяви, че е оптимист за изграждането на АЕЦ „Белене“
Смятам, че това е проект от изключително значение за икономическото съживяването на района, заяви Цачева.
Според нея, втората атомна електроцентрала ще бъде построена, но при ясни правила за финансиране и ангажименти.
Последиците от икономическата криза не дават възможност на българската държава да участва в проекта със собствени средства и управляващото мнозинство на ГЕРБ търси стратегически инвеститор за централата, каза председателката на парламента.
Според Цачева построяването на АЕЦ „Белене“ ще промени визията за района. Като последица от изграждането на този голям стратегически обект ще се съживи не само икономиката, но ще се възродят образованието и здравеопазването.
Председателката на парламента участва в общоградски тържества в Свищов по повод 133-та годишнина от Освобождението на града.
Какъв извод се налага от това лаконично, но и същевремонно изчерпателно експертно-политическо извънредно компетентно мнение, което с няколко изречения обобщава всичко, от което народът, държавата, регионът и Европа ( ядрена енергетика е това, не „касае“ само един вилает!) имат нужда?
Изводът е, че България, Русия, ЕС дори нямат нужда от референдуми, парламентарни дебати и задълбочени проучвания за построяването на най – спорната ядрена централа на континента. Имат нужда от Цецка Цачева!
Като убеден противник на закопаването на България с руския стратегически проект на наша (земетръсна) земя, съм облекчен от прогнозата и оптимизма на г-жа депутат номер едно. Когато с нея водихме задочния спор за Румяна Желева като „безспорна и незаменима“ българска кандидатура за еврокомисар, Цачева беше на мнение, че Желева е олицетворението на България в най-добрия смисъл на думата. Заяви го в „12 без пет“, когато и шефът й Борисов вече признаваше с половин уста провала на Желева и видимо се гърчеше в безизходицата как да се отърве от собствената си грешка.
Явно има надежда да се освободим от руския ядрен боздуган на шията, щом Цачева е оптимист за намирането на митичния инвеститор. Вместо да се бутат да си влагат парите в чудесната перспектива да се напечелят, инвеститорите се крият, а онези, коитосе бяха излъгали избягаха. Но това не разколебава вярата на Цачева в успеха на провала.
Изразявам личната си благодарност към г-н Борисов, че е позволил на г-жа Цачева да даде такъв ясен сигнал за успокоение, че няма да се строи руска атомна централа на острова – музей на открито на комунистическите репресии, избран напоследък да стане гробница на съвременната българска икономика и нейното окончателно заробване от една отделна държава. „Който ни освободи, той ще ни зароби“, казвал апостолът на свободата. Явно Цачева е чувала за неговия завет и затова ни подготвя за поредния си провал в прогнозирането.
Предлагам сега Цачева да се изкаже, че е песимист за построяването на магистралите „Тракия“, „Хемус“ и другите пътни обекти от които България действително има нужда. Но понеже, за разлика от АЕЦ „Белене“ с нейното „регионално“ ( според Цачева) значение, магистралите няма как да са обекти от местно естество, този път да се произнесе направо от парламентарната трибуна. Няма нужда да бие път чак до Свищов, нищо че там са дебаркирали руските войски преди 133 години, което е разбираем ( като за нея) повод да пререже (виртуално) лентата на местното предприятие АЕЦ „Белене“ .
Ако това не се случи ще смятам, че пътното строителство, от което зависи развитието на икономиката ни, продължава да буксува и слуховете за затрудненията в тази област са основателни. Само Цачева може да ги разсее, като заяви, че са верни!
Блогът на Иво Инджев - http://ivo.bg/