в. ДневникРусия обяви, че ще удвои през 2011г. вноса на природен газ от Азербайджан, което според анализатори, цитирани от Ройтерс, няма преки икономически ползи за Москва, а цели да не се изгуби контрола на руснаците над газовия пазар в Европа.
В петък в Баку държавният гигант "Газпром" подписа сделка с азербайджанския си еквивалент State Oil Co. of Azerbaijan (SOKAR) за закупуване на 2 млрд. куб.м природен газ догодина и още повече през 2012г. Русия реекспортира този газ и ако не запази дела си в увеличаващия се добив в Азербайджан, ще изгуби позиции и печалби.
"Много по-скъпо е за Русия да купува азербайджански газ, вместо да го добива у дома. В същото време колкото повече купува Москва, толкова по-малко остава за другите", обяснява Павел Сорокин, анализатор на този пазар в руската Алфа банк.
"Експортните обеми, насочени към Европа, ще останат без промяна, така че излизането на пазара на повече гориво от Азербаджан, означава че "Газпром" намалява дела на руския газ в експортния си портфейл", допълва Михаил Корчемкин от базираната във Вашингтон консултантска компания East European Gas Analysis. "Като плаща пазарни цени за азербайджанския газ, Русия умишлено се отказва от приходи от 360 млн. долара годишно. Идеята е да се попречи на Европа да купи този газ и тя да не може да се откъсне от руските доставки."
Според неговите изчисления, ако изнасяше 2 млрд. куб.м газ от Русия, компанията "Газпром" щеше да печели около 200 млн. долара и да носи на държавата 160 млн. долара от мита, понеже в Европа цените са с около 70% по-високи, отколкото за руските клиенти.
Ройтерс допълва, че това развитие на събитията прави по-неясно бъдещето на газопровода "Набуко", както и че се подобряват шансовете за мрежата "Южен поток".
В петък шефът на "Газпром" Алексей Милер още веднъж декларира желание да получи повече газ от Азербайджан за тръбите на "Южен поток". "Нямаме горна граница в обемите, които можем да получаваме от Азербайджън", каза Милер. Той припомни, че това е второто от 2009 г. насам споразумение за удвояване на азербайджанския газ.
Анализатори обаче предупреждават, че Баку поема и сериозни рискове. Те припомнят случая с Туркменистан, с който Русия се споразумя да изкупува две трети от добиваните там годишно 75 млрд. куб.м. Когато икономическата криза рязко намали търсенето в чужбина, Москва започна да спори с Туркменистан за цената и в продължение на 9 месеца през 2009 г. доставките към Русия бяха напълно прекратени. След това изкупуването на туркменистански газ бе подновено, но при значително по-ниски обеми.
"В момента, в който "Набуко" получи отрицателно инвестиционно решение и изчезне заплахата за Русия, "Газпром" ще спре да купува газ от Азербайджан, както постъпи и с Туркменистан", казва Корчемкин.
Негови колеги не приемат този сценарий и смятат, че има достатъчно суровина за тръбите, която да дойде от Туркменистан, Ирак и новите газови полета в Азербайджан.
Но "Газпром" иска да изкупува и бъдещите добиви от гигантското азербайджанско поле "Шах Дениз ІІ". Компанията се конкурира с европейски и фирми за неговите запаси, на които основно разчита консорциумът, стоящ зад "Набуко". Предполага се, че добивът там трябва да започне през 2016 г.
От: http://dnevnik.bg/