в. ДневникСлед седемдневни пояснения дали, къде, кога, с какви пари и защо в България ще има писта за Формула 1, заплаха от международен скандал по темата и дори обвинения в рекет информацията около проекта, вместо да се изясни, стана още по-объркана. Остават съмнения реален ли е интересът на обявената за почти сигурен инвеститор компания от Абу Даби - Emirates Assosiated Business Group (EABG).
Въпреки това проектът се разклонява с намерения за строеж не само на трасе, но и на хотелски комплекс, мол и допълнителна инфраструктура. Докато предприемчиви продавачи започнаха да рекламират имоти край Доброславци с аргумента, че са близо до бъдещата писта, граждански организации предложиха смяна на мястото - вместо край Доброславци на терена на затворения комбинат "Кремиковци". Засега е единствено ясно, че EABG не е държавна компания, а председателят на борда на директорите й Мохамед Абдул Жалил ал Блюки не е шейх.
Представителите на правителството са пестеливи на коментари по случая. Обяснения дават основно шефът на организационния комитет за изграждането на трасето Румен Петков и шефът на федерацията по мотоциклетизъм Богдан Николов, към които препраща и премиерът Бойко Борисов. Николов дори вече е подписал договор за стартове от шампионата Мото GP за 2012 г., а няма писта, на която би могло да се проведе състезанието. Петков пък повтаря тезата си, че скандалът е измислен и тече кампания срещу инвеститорите.
Скандалът около пистата за Формула 1 и Мото GP започна в петък, след като изпълнителният директор на арабската компания Раид Абу Худра опроверга с писмо до в. "Сега" информацията, че холдингът има интерес да инвестира в трасето, както обявиха от министерството на икономиката и от пресслужбата на правителството. По повод представянето на EABG като държавна компания, управлявана от шейх, в писмото се казва, че фирмата никога не се е сблъсквала с подобен непрофесионализъм и ще направи необходимото да предупреди партньорите си да не инвестират в България.
Уточнява се, че представителите на фирмата дошли в България по покана на посредник, защото били в региона. За посредник се сочи Анастас Терзобалиев, управител и собственик на "Международна компания за развитие на туризъм и недвижими имоти". "Аз бях помолен от хората от организацията по Формула 1 да им съдействам", каза Терзобалиев за "Капитал".
В събота обаче опровержението на Худра беше опровергано от представящия се за консултант на EABG Ануар Бадуан - първо с мейл до икономическото министерство, а след това и с официално изявление, направено на летище София. Той увери, че съветваната от него компания не се е отказала от инвестицията. Намекна и че публикуваното в "Сега" писмо може да е манипулирано. Главният редактор на вестника Теодора Пеева отрече.
Дори след посещението на Бадуан обаче не стана известно колко средства и в какво точно може да инвестира EABG. Той каза, че компанията може да построи и мол до пистата, но конкретни суми не бяха съобщи. Засега има само предварителна оценка на вложенията за изграждане на трасето, направена от организационния комитет.
Тя е около 200 млн. евро, а държавното участие от 3200 дка край Доброславци се оценява на 180 млн. евро. Пред "Капитал" главният архитект на София Петър Диков заяви, че трасето може да бъде построено върху половината от площта, която е общо 3200 дка, а на другата половина инвеститорът да направи хотели, инфраструктура или производство, пряко свързано със състезанията.
Засега информацията за потенциалния инвеститор EABG също е оскъдна. Според министерството на икономиката групата се състои от 67 фирми с различен предмет на дейност - от кетъринг до недвижими имоти и превози на товари, но не и строителство. На сайта на компанията са посочени 14 нейни дружества, но страниците им са в процес на разработка.
Няма данни за собствениците и мениджмънта й, както и за текущи или завършени проекти. Не присъства и името на дошлия на спешно посещение в България Бадуан. Мейлът му излиза като контакт на фирмата Baynunah Global Solution от Абу Даби, за която не е ясно с какво се занимава.
Междувременно Бадуан се забърка в "шеговит" скандал.
При пристигането си в София той обяви, че е получил съобщение от човек на име Алекс Цаков, в което му иска 94 млн. долара за "подобряване на атмосферата". Със случая се зае ГДБОП, извършителите бяха установени още същата вечер, а вътрешният министър Цветан Цветанов определи действията им като "закачка".
В понеделник пресцентърът на МВР съобщи официално: "От проведените компютърно-разузнавателни и оперативно-издирвателни действия били установени авторите на съобщенията А. Ц. (32 г.) и В. С. (30 г.) - български граждани, в момента пребиваващи на територията на щата Илинойс, САЩ. Двамата били почитатели на автомобилния и мотоциклетния спорт, което афиширали в интернет пространството, и вероятно са извършили деянието с цел шега и засилване на медийния интерес."
От: http://dnevnik.bg/