Юлиан ПоповНашумелият наскоро пловдивски митрополит призовава хората да се присъединят към неговото шествие със смайващо кичозно сравнение между пътя до Голгота и разходка от НДК до Александър Невски. Защо? Защото иска да се въведе задължително в училищата вероучение. Какво значи вероучение? Според свещеника - изучаване на православието. Единият проблем е, че задължителното изучаване на православието в училище недопустима интервенция в правата на онези, които не се числят към тази църква. Или към която и да било религия. Свещеникът твърди, че образованието било изоставено и образованите напускали страната. Задължителното въвеждането на една религия в училище ще накара още много образовани хора да се вдигнат и да си заминат от България.
Има още два проблема, които свещеникът, който главно се вълнува от гей паради и музиката на Мадона, подминава. Единият е образоваността на собствената му църква. Православните свещеници, в голямата си част, не са показали засега каквито и да било признаци на особена образованост. Да сте чули православен свещеник да говори за политика, за война, за човешки права? Някой православен свещеник да се е обадил по въпроса за това как се третират ромите от френските власти? Или от българските? Някой да е чул православен свещеник да се изкаже по въпроса за изоставените деца на България - проблем, който хвърли в ужас целия свят, но не и православната църква в България. При цялата си сдържаност, Христос би повдигнал вежди пред това мълчание. Някой православен свещеник да се е загрижил за трафика на жени и за проституцията? А тези свещеници все са чували за Мария Магдалена. Някой да е чул православен свещеник да се изказва за насилието в училищата, за престъпността? Някой православен свещеник да е обелил дума за наводненията в Пакистан и Китай, пожарите в Русия? Сигурно пловдивския просветител си мисли, че бог е наказал пакистанците за това, че слушат Мадона. Кой безотговорен родител би си дал децата да бъдат образовани от хора, които сами са необразовани и изолирани от онова, което става около тях и по света. На всичко отгоре в писмото си свещеникът си позволява да прикрито да напада математиката, физиката, химията, които не можели да дадат отговори на важните въпроси. Това и в килийните училища не са си го позволявали. Така че свещеникът, преди да тръгне да образова народа, не е зле да образова себе си и своите хора. После да иде да осветява пътя на другите.
Вторият проблем, който свещеникът подминава е проблемът с авторските права. Защо православната църква иска да се изучава православие в училище? За да си осигури още един източник на средства. От учебници, помагала и от всичко, което ще последва от тази грандиозна държавна маркетингова кампания на православната църква.
Българската православна църква може да привлече хората ако се реформира, ако си подреди собствената къща и най-вече ако се образова. И ако престане да отправя абсолютно неоправдани рентиерски искания към българския данъкоплатец.
Блогът на Юлиан Попов - http://www.julianpopov.com/