Евгений Тодоров Председателят на СЕМ вече подхвърля една революционна идея за промени в начина на финансиране на БНТ.
Вероятно Георги Лозанов още пробва каква ще бъде обществената реакция, защото знае, че идеята е направо самоубийствена.
Става дума БНТ да престане да се финансира „топтан”, както биха казали едни наши съседи, а пари от държавата т.е. от данъкоплатеца да се дават само на предавания, които могат да бъдат определени като обществени.
Припомняме, че БНТ по закон е обществена телевизия.
Досега предишните ръководства на БНТ са обявявали, че „всичко в БНТ е обществено”.
Обществени са филмите, спортът, светските клюки, а най-обществено би трябвало да бъде неделното предаване на Димитър Цонев.
Тогава остава открит въпросът, след като 90% от програмата на БНТ си прилича като две капки вода с програмите на търговските телевизии, защо последните не получават държавна субсидия?
И защо едни телевизии могат да правят същото с 200 души, а БНТ – с 2000?
В редица европейски страни обществените телевизии са вече под строг контрол. В Дания обществената телевизия върна преди години стотици милиони, след като се оказа, че те са изхарчени не по предназначение.
Около отчетите на ББС винаги е имало обществен дебат, докато отчетите на БНТ и БНР по принцип са минавали тихомълком в СЕМ. При предишните ръководства.
Дали обаче БНТ няма да си намери майстора в лицето на човека с папийонката?
Всъщност идеята обществените средства да се дават само за обществена продукция не е нова. Преди 5 години тогавашната Медийна коалиция, ръководена от Лозанов, инспирира написването на нов медиен закон, в който беше казано, че пари за обществени програми ще се отпускат срещу конкурс.
Става дума за нещо като ЗОП – система, по която работи вече цялата ни икономика. Т.е. парите са дават на конкурсен принцип на този, който даде най-добрата оферта.
Единствено Българската национална телевизия и Българската православна църква все още работят по правилото „дай ми парите и не ми се бъркай във вътрешните работи”.
Системата „ЗОП” – да я наречем условно така, крие в себе си нещо, което ще създаде революционна ситуация в държавата.
Тя позволява до парите да се докопат и частниците. Те със сигурност ще дадат по-добрите оферти. И ще осигурят по-добро качество.
С какво тогава ще се изхранват двете хиляди служители на БНТ? И поне хилядата още, които не са на щат, но цоцат от същото виме?
Проектът за нов медиен закон отпреди 5 години за пръв път бе обявен на едно събиране на медийната общност в Банско.
Новината избухна като атомна бомба.
Няколкото представители на БНТ вдигнаха на секундата джиесемите си и докладваха за надвисналата опасност. Буквално след час Банско бе залято от служебни коли на БНТ и БНР. Началници от различен калибър се втурнаха да си бранят бюджета.
Авторите на проекта за нов закон бяха разпънати на кръст. Включително и самия Лозанов.
Много странно, че и печатните медии, които са частни, както знаем, пуснаха страховити заглавия как има заговор лошите частници да откраднат парите на доброто държавно БНТ.
Идеята умря на другия ден.
Георги Лозанов обаче изглежда я е пазел в сърцето си.
Дано да събере смелост и да започне да се бори за нея.
Отсега обаче е ясно как десетките синдикати в БНТ ще организират протести, как ще ходят в редакции, за да търсят медийна подкрепа, как накрая ще се доберат до самия Бойко Борисов.
Който вероятно ще махне благосклонно с ръка и ще каже: Що ни е нужно да разлайваме кучетата? Какво са за нас десетина спестени милиона? И без това частниците показват повече Първанов…