Свободата днес и тук 10 Юни 2026  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

БАН дава сгради 500 пъти по-евтино

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Стела Стоянова

Ако искате 500 пъти по-ниски цени за наеми на складове и лаборатории, отидете в БАН! Рентата на Българската академия на науките е уникална - шест десети от стотинката за провинцията и 0,02 евро за столицата. Точно толкова е наемът на квадрат, който БАН взема за свой имот от 6 дка от 2008 година насам. Скандалният факт е част от доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция, с който "Стандарт" разполага. От него става ясно, че академията е давала под наем повечето от имотите, които притежава, за смешно ниски суми. Част от цените не са актуализирани от 2007 година, а други от далечната 1994 година.
Един от скандалните договори е сключен от Института по биология и имунология към БАН, който е предоставил 5 дка имот в с. Студена, Пернишко, на фирма "Агробиопласт". Договорката е дружеството да плаща на академията 30 лева от приходите си. Това означава, че вече 16 години БАН взема от въпросния терен 6 десети от стотинката на кв. м. Това е около 500 пъти по-малко от минималната месечна цена, която академията е постановила в собствения си правилник. На практика институтът не е осъществявал никаква съвместна дейност с фирмата, макар че такава фигурира в договора. Той е подписан еднолично само от директора на института М. Моллова, въпреки че на него е задължително да фигурира парафът на шефа на БАН акад. Никола Съботинов.
Според други договори части от един и същи имот са давани на различни фирми срещу различна цена. И в двата случая обаче тя е по-ниска от минималните стойности, определени от БАН, които са 2 евро/кв. м за сгради за производствена или търговска дейност. 6000 кв. м от опитна база в район "Овча купел" например са отдадени на ЕТ "Барите" за 0,02 евро/кв.м. От 2006 година пък 3 дка от същия имот се дават на друго дружество - "Хоум гарден ВТ"q за 0,03 евро/кв. м.
В разрез с правилника си академията е постановила, че 50 на сто от наемите могат да се ползват от института, сключил договора. Въпреки че с имуществото може да се разпорежда само БАН като цяло, тя е делегирала на отделните си звена да отдават имоти и да получават половината от приходите. Всичко това според държавната агенция за финансова инспекция се правиq без да са определени редът и лицата, които да преговарят с потенциални наематели. Няма и критерии, по които те да бъдат подбирани. Така на практика шефовете на институти са сключвали еднолично договорите с наемателите.
От: http://paper.standartnews.com/bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional