Свободата днес и тук 06 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

АЕЦ „Белене” – силуети в мъглата или за съдбата на „тоз гьол”

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Комитет за еколого-икономическа защита на Свищов и свищовския регион

През изтеклия ноември и първата половина на декември станахме свидетели на  разкъсване на завесата около една от най-строго пазените тайни – тази за АЕЦ „Белене”. Не че тази завеса е паднала, но нещо започна да прозира, а то в никакъв случай не е приятно. Всичко започна с изслушването в съда на едно СРС, свързано с воденото срещу бившия военен министър Цонев дело. Там заместник шефът на БЕХ Тенчо Попов в пряк текст казва на своите събеседници, че им е бедна фантазията да си представят стотиците милиони, откраднати по най-нагъл начин от енергийните шефове, ангажирани в строителството на централата. Не можем да не му вярваме. Това е човек от каймака на този кръг от шефове. Около това случайно пробило си до обществеността  изявление възниква грамада от въпроси. Ще направим опит да систематизираме основните от тях.

Когато се предприема строителството на такъв мащабен обект, логично е да си зададем въпросът, налице ли е обективна необходимост от него? До сега методично ни се втълпяваше, че без втора атомна ни чака тъмнина и свещи. По страховит начин се екстраполираха тенденции в нарастването на потреблението, които превръщаха АЕЦ „Белене” в единственото ни средство за оцеляване. Какво се оказва сега. Не от където и да е, а от НЕК твърдят, че тя няма отношение към задоволяване на вътрешното потребление, тъй като мощностите с които разполагаме са предостатъчни и дори 20% от тях хартисват. Ето, тази година мощност от 1000 мегавата дава електроенергия за износ и в това направление отчитаме абсолютен рекорд – изнесени са за пръв път над 7,5 млрд киловатчаса. И това при положение, че сме много далече от пълното натоварване на енергийната си система.

Но ако очаквате да сме забогатели от този отраден факт – лъжете се! Оказва се, че срещу този океан от енергия сме отчели скромния приход от 285 млн. лева, т. е. по 3,8 стотинки на киловатчас. Та те не достигат даже да платим преноса до границата. Това е цена от която губим поне два пъти по 285 млн. лева. Оказва се, че безумно бедна България подпомага с огромни средства своите по-богати съседи. Ако някой пита за източникът на тези данни, ще отбележим, че той е повече от авторитетен. Данните са от интервю с шефа на НЕК Красимир Първанов, поместено в сайта на Медиапоол от 11.12.2010 г.   Припомняме, че само няколко дена по-рано от същата тази НЕК заявиха, че АЕЦ „Белене” би била рентабилна само при обвързването и с дългосрочни договори за износ.

С кого ще ги сключим. А дали има вносител, който да купува в дългосрочен план? Става въпрос за търсена на пазар за около 20 млрд. киловатчаса годишно. Няма кой да ги купи. Това, твърдят специалисти прави проекта Белене не само безсмислен, но и вреден. Е, ако ги предложим на цена 3,8 стотинки на киловатчас, ще ги купят. Но това прави 1,94 евроцента. А пак според думите на г-н Красимир Първанов при цена на АЕЦ „Белене” около 4 млрд евро, себестойността ще е 4 евроцента. С други думи за удоволствието да изнасяме ще доплащаме от продраните си джобове по 2,15 евроцента на киловатчас. Ще се превърнем в безподобен донор на чужди икономики. А цената няма да е четири, а много повече евромилиарди.

Кой ни гласи тази перспектива? Нашите сънародници си спомнят, че съвсем наскоро след смехотворни пируети и просене на извинение от заблудилите ни руснаци, подписахме меморандум за създаване на проектна компания, която да изгради АЕЦ „Белене”. Страни са българската НЕК и руската „Росатом”. И тук откриваме нещо удивително. Оказва се, че меморандума е разработен не от специалистите на НЕК или на съответното министерство, а от хора на Богомил Манчев, енергийният олигарх на България, собственика на фирми от енергетиката като „Риск инженеринг” и председател на Българския атомен форум „БУЛАТОМ” – и е подготвен от Мария Бижева – близък с него човек и с общ бизнес. А стратегическите инвеститори от Финландия и Сърбия не са подписали въпросния меморандум, като са смутолевили, че биха участвали с по един процент. Стратегически инвеститори, няма що! А ако си мислите, че хората на Манчев са филантропи – лъжете се. Ще ни оскубят до синьо.

Мнозина защитават строителството в Белене с примамливата за тях идея за превръщането на България в енергиен център на Балканите. Супер! Но каква ни е файдата от това. Електропроизводството в преобладаващата си част е мръсна промишленост. Включително и това атомни централи. Ще оставим на поколенията след нас не само опоскана природа, но и ядрени отпадъци, които ще смущават съня им докато свят светува. А и какъв център и доколко той ще е български. Та ТЕЦ „Варна”, ТЕЦ „Русе”, ТЕЦ „Марица изток 1” и ТЕЦ „Марица изток 3” със сумарна мощност 3180 мегавата общо не са българска собственост. За Белене също ще търсим чуждестранен инвеститор, което означава, че тя също няма да е българска.

Учудваща е тази навалица от чуждестранни собственици. Дали в основата на  това стълпотворение не е желанието им да пощадят своите сънародници и да изнесат дейността си там, където ще ги търпят. А някои искат и да сме им благодарни за това. И още нещо. Какво печелим? Дали тези собственици няма да сторят всичко за да приберат печалбата у тях. Най-вероятно ще сторят това така, като го правят електроразпределителните дружества.

Съществува още едно твърдение – въпросът е и политически, сиреч не бива да се оценява само през призмата на икономическата ефективност. Имало политически изгоди, които не подлежат на количествена оценка. Това е безспорно. Ползите обаче не са за нас. Ако „Белене” се случи, руските ядрени енергетици ще използват този факт и ще отбелязват с гордост първия си пробив в страна от ЕС. Това ще е мощен аргумент в тяхна полза при преговорите им за строителство, но не в ЕС, а  в други страни. А България със сигурност ще е единствената страна от ЕС с нова руска АЕЦ. Ако някой си въобразява, че Англия, Франция, Германия или която да е друга страна от 27-те ще ни последва, лъже се. Та пробивът в България ще е аргумент, но пред страни като Китай, Иран и където евентуално ги поканят. Но не е причина ние да сме прекалено отстъпчиви. И още нещо по отношение на политическия елемент. С него някой ни дава команда”кръгом и пак напред”. Но първата част от командата е обръщане на изток, а втората окончателно затъване в този изток.

Съществува мнение, че „Белене” трябва да се финансира от нас и да си е чисто българска. Това е бихме  казали едно патриотарско мнение. С какви пари ще строим? Става въпрос за колосалната сума от над 10 млрд. евро. Най-бедната страна в евросъюза и най-скъпия държавен проект! Някак си не се връзват. А и цената в този случай е не само тези евра. Ако ги вложим там, ще почувстваме грамадна нужда от инвестиции в други области. Резултатът ще е устремно и ускорително движение в посока обратна на желанието ни за просперитет и по-висок жизнен стандарт. И една АЕЦ на ревера, колкото да не е без нищо.

Наскоро разбрахме, че Русия желае да участва с дял в централата и той не бива да е по-малък от 25% плюс една акция. Ако е по-голям, няма лошо. Ако ще и 100% да е. Но и тук има нещо гнило. Защо не по-малко от 25% плюс една акция? Никой не е видял договорът в неговата цялост. Министър Трайков твърди, че договорът за АЕЦ „Белене” е пълна каша. Ами ако  от тази каша лъсне фактът, че с този минимален дял руснаците искат да си осигурят абсолютен контрол над нея. В теорията в подобни случаи казват, че са налице условия за „тирания на малцинството”. Тогава, когато си малцинство в собствената си страна, ти си загубил всичко. Просто си елемент от пейзажа. Внасящ колорит за да се приеме истината по безболезнено. А евентуалното отстъпване пред руския натиск изразено в предоставянето мажоритарен дял вече граничи с национално предателство.

Ще ни се да се върнем към това, с което започнахме. Нагло окрадените стотици милиони. Това не е факт за пренебрегване. Строителството на Белене съдържа в себе си огромен корупционен потенциал. Проф. Георги Касчиев твърди, че съблазанта е толкова голяма, че дори и един бизнесмен от обкръжението на президента не и е устоял, прежумял и се обогатил значително от търговията със скрап, добит на площадката на централата. Като имаме предвид контрагента Русия, страната на бързото и необяснимо забогатяване, намерило израз в кохортата от олигарси, ясно е, че трудно ще озаптим незаконните мераци. Просто тази централа ще влияе развращаващо на нашето общество.

И не само това. Тя деформира представите ни за успехи в бизнеса. Резултатът ще е шепа богаташи, които ще бъдат в основата на управлението на бъдещото ни общество. Нищо ново ще кажете под слънцето. Морган е с пиратско потекло, Ротшилд е използвал войната за да натрупа богатства, докато хората, скрили се зад фалшиви идеали се избивали по фронтовете. АЕЦ Белене е такъв фалшив идеал. И създаденият покрай нея елит ще е фалшив като обяснение на произхода на богатствата му, но точно толкова истински, колкото са наследниците на Морган и Ротшилд.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional