Нели ОгняноваПрокуратурата е изготвила концепция за законодателни промени при използването и контрола на специалните разузнавателни средства, предвиждаща:
    - подслушване само в ограничен брой случаи – участие на организирана  престъпност, контрабанда, пране на пари, разпространяване на наркотици, отвличане, убийство и подкуп;
- създаване на независимо бюро за контрол на СРС;
- гаранции, че няма да се филтрира и редактира информацията, постъпваща в прокуратурата;
- увеличаване на наказанията за злоупотреби с класифицирана информация, включително инкриминирането на разгласяването по непредпазливост;
- информацията, събрана със СРС, да не се унищожава, а да се пази в цял обем, ако дори и малка част от нея бъде използвана в наказателно производство;
    - информацията от СРС-та за употреба в съдебна зала да е напълно публична;
- отнемане на самостоятелното право на всеки един прокурор да иска от съда подслушване.
След позицията на парламентарната подкомисия това е втори ход,  заслужаващ отбелязване.
Паралелно изпълнителната власт се заема с преструктуриране на сектора Сигурност. Изказващите се представители на трите власти демонстрират  най-широко  разнообразие  на възгледи как ще са разпределени разузнавателни, контраразузнавателни, полицейски и информационно-аналитични функции.
Ако достоверността на информацията за преструктурирането следва йерархията, нова структура се създава с цел “когато центърът е получил сигнал срещу ДАНС или МВР, те ще изчистват този сигнал, ще го проверяват и той веднага ще отива при прокурор”.
Блогът на Нели Огнянова - http://nellyo.wordpress.com/