Веселин КандимировНе че сме се надявали справедливостта да възтържествува. Тържество на справедливостта би означавало търговецът с влияние, взел подкуп „в особено големи размери”, да бъде поставен зад решетките за определен срок и изхвърлен от политиката завинаги.
Не, ние само скромно се надявахме, че поне несправедливостта няма да възтържествува толкова явно и нахално. Че от кумова срама съдът ще му отнеме милиона-два рушвет и дори ще го глоби три хиляди (!) за нахалството.
Били сме големи наивници. Тези дни независимият, честен и безпристрастен български съд постанови, че всеки може да вземе колкото си иска голям подкуп, стига да го нарече „консултация”. И даже глоби ищеца с разноските по делото.
Трудно можем да си представим какви хоризонти открива пред нас този съдебен прецедент. От днес, например, всеки катаджия може съвсем законно да ни спре и да ни предложи консултация. Как да спазваме правилата за движение, например. Или пък ние да му поискаме такава. В качеството си на частни лица. Нали съда е постановил по упоменатия казус, че частното лице може да харчи парите си както си иска и никой не може да му държи сметка за това.
Пардон, подсказват ми отстрани, че вече бил влязъл в сила законът за конфликт на интереси. Затова до катаджията трябва да стои друго, несвързано с него лице, което ще дава консултациите, ще взема хонорара и ще издава касови бележки.
Или да отидем при някой собственик на магазин и да му обясним, че няма да му запалим магазина, ако рачи да го консултираме. За това как да се предпази от пожар, да речем. Ако му представим достатъчно убедителни доводи, ще се съгласи - къде ще ходи.
Та нали така, изглежда, е постъпило и лицето Ахмед Демир Доган с фирмата-изпълнител на язовир Цанков камък. Представяме си как й е обяснило, че няма да има нищо против тя да вземе поръчката, стига да бъде консултирана от него. После ще си избие парите от увеличената цена на проекта. Т.е., ще си ги вземе от нас, балъците.
По същата причина ще трябва да се прекратят и всички заведени до сега дела за корупция, доколкото ги има. Просто ответниците трябва да се сетят, че в същност са били консултанти по случая и да издадат съответен документ за взетата сума. В краен случай, може да поискат и консултация от съответния съдия как това да стане възможно най-законосъобразно. В качеството му на частно лице, де.
Така, че несправедливостта не просто оцеля. Тя тържествува. Гледа ни нахално и ни плюе в лицето. А на нас ни се забранява дори да се избършем, защото решенията на съда не бивало да се коментират. Така му се уронвал престижа.
Че за какво му е престиж на съд, който използува буквата на закона, за да нарушава духа му? Не му ли стига възможността, която сам си е подарил - да дава консултации?
Още текстове от този автор на www.kandimirov.com