Иван КаневПравителството е на път да направи огромна грешка с Българска академия на науките-БАН, която историята няма да му прости и то ще бъде съдено и проклинато за нея от идните поколения.
Преди да кажа коя е грешката тук в интерес на истината би трябвало да се каже, че сегашното правителство е най-амбициозното и най-активното в годините на прехода. За разлика от всички предишни правителства то работи активно: строи магистрали и метро; направи нови стандарти; преследва и лови мафиоти, крадци и далавераджии. Всичко това е хубаво, но то ще загуби смисъл, ако правителството използва науката за разменна монета в политическите си игри и я остави нереформирана в ръцете на опозицията тя да прави новия закон за БАН. Това ще съсипе не само БАН и науката, но и цялата страна, защото без научен и интелектуален потенциал България и българите в нея са обречени да са на дъното на Европа, презирани от всички в Евросъюза. Без развита наука и без нови и модерни технологии красивите долини, равнини и планини на България ще пустеят и станат сметище за ядрените отпадъци на западна Европа. Българите ще са бедни чистачи, плодосъберачи и болногледачи в съседни и по-далечни държави.
Ако тази грешка бъде допусната тя няма да е случайна а предумишлена, защото правителството знае, че науката има проблеми и набеляза конкретни мерки за тяхното решаване. Наистина подбора на мерките не мина гладко и имаше периоди на лутане, спорове и отмятане, но като цяло познаването на проблемите и набелязаните мерки за тяхното решаване бяха правилни. Например.
По отношение на управлението правителството знае, че БАН се управлява некомпетентно от един клан, който е узурпирал властта в Централно управление (ЦУ), където неговите членове се избират едни други чрез изборни фарсове в Общото събрание (ОС) и Управителния съвет (УС) на БАН. За решаването на този проблем правителството обеща да се премахне ЦУ, ОС и УС на БАН и на тяхно место да се въведе нова форма на управление, която да е подобна на прилаганите от години в науката на Европа и света Управленски Борд (Настоятелство).
По отношение на финансирането правителството знае, че парите за наука се управляват непрозрачно и разхищават безотговорно от управляващия в БАН клан. За решаването на този проблем бяха обещани серия от драстични промени сред които са: Разделяне на административната от финансовата власт. Даване финансова самостоятелност на институтите. Премахване на старата тромава, бюрократична и непрозрачна система на раздаване и изразходване на парите. Даване на пари срещу истинска реформа.
По отношение на структурите правителството знае, че извършената през 2010 година структурна реформа в БАН е зловредна и тарикатска направа. Лично ресорния министър за науката я определи като механично и безогледно сливане на институти с цел да се отчита намаление на броя на институтите за сметка на качеството и ефективността на работа. За решаването на този проблем той обеща да се даде на институтите административна свобода и независимост от Централно управление на БАН и тяхното създаване и закриване да става с решения на ресорните министерства към правителството.
По отношение на кадрите правителството знае, че младите кадри бягат от БАН защото заплатите им са мизерни и защото старите кадри от ръководния клан на БАН не се пенсионират. Те получават големи заплати и пречат и бавят развитието и израстването на младите и способни учени. За тези непенсионирани и неработещи ефективно учени финансовият министър използва скандалният израз ”Феодални старци, които събират пари в БАН”. За решаването на тези проблеми бяха обещани кадрови промени и нов закон за БАН.
В началото на тази 2011 година правителството изготви и внесе в парламента свой проект за нов закон за БАН. Броени дни след това министър-председателя внезапно смени курса, изтегли проекта и възложи на комисия, в която влизат представители и на опозицията да изготвят нов проект за закон в БАН. Този проект вече е готов и в него не е останало нищо от промените, които правителството обещаваше да направи. По искане на опозицията реформата в науката е спряна тотално и нищо в БАН няма да се промени, ако този проект за закон на БАН бъде приет. Това се доказва от следните факти.
Управлението на БАН ще се запази същото със същите организирани в клан ЦУ, ОС и УС за които бе казано и обещано, че ще се сменят с нов Управленски Борд. Идеята за Борд (Настоятелство) е изопачена, побългарена и превърната в поредния фарс. Предлаганият Борд няма да има управленски функции и няма да реши проблема с узурпиралият властта клан в ЦУ на БАН. Напротив, закона предвижда неговите лидери да станат членове и на Борда по три линии. Веднъж, чрез председателя на БАН, който ще се избира от Общото събрание на БАН и ще бъде председател и на Борда. Втори път чрез още други двама члена на Борда, които ще са избрани от Общото събрание на БАН. Трети път чрез предишните председатели на БАН или на Общото събрание на БАН, за които се предлага да влизат в Борда. По този начин в БАН пак ще са на власт същите Иван Юхновци, Здравко Стойновци, Никола Съботиновци и техните протежета, които саботират реформата от 15 години и съсипаха БАН и науката на България, като никой друг.
Ако, така предложеният от опозицията проект за закон за БАН бъде приет науката ще бъде подложена на агония и неефективна работа още 15-20 години. През това време наливаните в нея пари ще се прахосват така, както бе до сега. Структурите и ще са декоративни и негодни за работа в новите конкурентни условия на европейската и световната наука. Кадрите ще са в погром. Младите и способните ще продължават да бягат, а старите и негодните ще се окопават в БАН и ще правят всичко възможно да остават на държавна заплата колкото се може по-дълго.
Въпросът е, ще допусне ли правителството това да се случи? Ще остави ли то БАН и науката нереформирани?