Свободата днес и тук 16 Май 2026  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Кукла на конци

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Атанас Щерев

Ситуацията в дясно продължава да става все по-комплицирана и това най-вече се дължи на действията на подставени лица вътре в самата десница, целящи единствено да всеят допълнителен смут и объркване. Преди две седмици на специална пресконференция Яне Янев шумно обяви, че неговата РЗС нямало да участва в коалицията между СДС и ДСБ. Проследявайки поведението на г-н Янев през последните месеци това не е никакъв учудващ ход – неговите действия сякаш са насочени не към обединение, а към максимално разединение в десницата. Дори да е имало желание от страна на другите десни формации за взаимодействие, умишленото поставяне на нереалистични условия от РЗС води до постоянно блокиране на тези общи действия.

Забележете, че всеки път, когато публично бъде подадена ръка на Яне Янев от някой от десните лидери той намира достатъчно шумен повод да я отхвърли. Стратегията тук явно не следва стремежът за защита на дясноцентристките ценности, а изпълнение на определени поръчения. Време е обществото да се запита как така лидерът на РЗС изведнъж започна да разполага с достъп до секретна информация по най-различни скандални случаи и да представя публично детайли по тях, характеризиращи се с ДАНС-аджийска прецизност и точност. В случая или става дума за изтичане на информация от службите за сигурност, или за целенасочено снабдяване на г-н Янев с такава. И при двете положения, имайки предвид кой контролира тези служби отговорът няма да  е особено приятен за десния избирател. Не по-малко подозрителен е и мощният скок в рейтинга на лидера на РЗС в последните месеци според някои социологически агенции.

Казвам някои, защото не всички проучвания го отчитат по еднакъв начин. Със сигурност шумните действия на г-н Янев привличат вниманието на гражданите, но поставянето му по популярност в тройката на най-популярните политици в България, прилича на дирижирано помпане на рейтинг. Чии интереси обслужва подобно изкуствено надуване на мускули вероятно ще стане ясно чрез изборните резултати още през лятото. Да си припомним как през 2003 г. тогавашната партия на Яне Янев издигна за кандидат-кмет на София Волен Сидеров, още преди той да влезе в своя “АТАКА” период. Кампанията им тогава беше много остра и негативна спрямо кмета Софиянски. През 2006 г. РЗС си издигнаха собствен кандидат за президент и то в лицето на Георги Марков, който е доказано бивш агент на ДС. Не че тогава общият десен претендент беше с големи шансове, но по този начин от неговата подкрепа се откъснаха допълнителни 75 хиляди гласа. Внимание заслужават и издигането на минали местни избори на личности като Веселин Марешки във Варна, заснет от телевизиите да раздава пари на избиратели по време на кампанията си, и на Фидел Беев във Велиград, за когото няма нужда от допълнителни разяснения. Добре е да си припомним и факта, че на проведените през 2008 г. частични местни избори в по-големи общини като Сандански, Казанлък и Петрич РЗС реализира изненадваща подкрепа за общинските си листи, но и на трите места имаше сериозни съмнения и обвинения за нерегламентирано мотивиране на вота.

Тези съмнения все още не са съдебно доказани, но е подозрително как на почти всички места, където партията се представя успешно, възникват скандали за купуване на гласове. Не на последно място трябва да се обърне внимание и на информацията, че РЗС се включи в новосформиращия се Съюз на европейските консерватори. Предполагам, че западните партии, които ще се включат в тази нова политическа формация имат своите принципни и ценностни основания, следващи дългогодишните им партийни традиции. Не знам за каква традиция обаче може да става дума при РЗС, които дори не са демонстрирали ясно все още своите програмни принципи и приоритети.  Интересно е как бившият земеделец Яне Янев от защитник на селските стопанства и пропагандатор на увеличаване на субсидиите за тях се превърна в десен консерватор и сега трябва да действа решително против отпускането на подобни субсидии, каквото е принципното отношение на консервативните политици в Европа. Могат да бъдат посочени още много подобни противоречия и тук не става въпрос просто за прескачане от една партия в друга, а за почти обръщане на 180 градуса на защитаваните принципи и изповядваната политическа философия. Това само показва каква е стойността на политическите принципи и ценности за г-н Янев.

Най-странният ход на Яне Янев напоследък беше вкарването на предложението за поставяне на бариера от 8% за всяка коалиция от две партии и допълнително 1% за всяка следваща. Съвсем очаквано представителите на БСП и ДПС във временната комисия приеха това предложение, което напълно обслужва интересите им. Подобна промяна обаче може да е насочена единствено срещу десницата. Това предложение дори е в ущърб на интересите на РЗС, която също се стреми поне на думи да формира някакво обединение около себе си, което показва, че основната цел на тази формация ще бъде единствено допълнително да “разкъсва” дясното пространство. Ясно е, че целта на определени кръгове е да се държи българската десница в насипно състояние докато общественото й влияние не бъде сринато напълно. По-жалко е обаче, че автентичните десни формации чрез извеждане на преден план на битовото противопоставяне на ниво личности, а не на диалога по отношение на общи принципи и ценности, не противодействат адекватно на този разрушителен сценарий.

Блогът на Атанас Щерев - http://www.atanas-shterev.com/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional