Свободата днес и тук 09 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

НА ВСЕНАРОДНА “БОРБА С ПИРАТСТВОТО”!

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Иван Сухиванов

Лани министър Цветанов бе награден за усилията му за “закрила” на интелектуалната собственост от вицепрезидентката на Международната федерация на звукозаписната индустрия. Министър Вежди Рашидов пък (бивш мултак) е награден от посланика на САЩ у нас за заслуги към Съвета за защита на интелектуалната собственост, включваща в сметката “усилия” за това фирмите да ползват лицензиран софтуер.

Похвално! България свети с почистен имидж  пред международната прогресивна общност! Но това са “усилия”  на български министри за опазване на ЧУЖДА интелектуална собственост. Защо и  министър Игнатов не се загрижи така майчински за родната интелектуална собственост?  Е, и той ще получи задокеанско потупване по рамото…

Ние, останалите тук, ставаме вече само за обслужващ персонал и евтина работна ръка. Пък високите технологии са за висшата раса от атланти; нищо, че българин е открил компютъра. Но думата тук иде за два пиратски торента, които трябва да бъдат закрити – “Замунда” и “ Арена”. А целокупното българско население да почне да си купува дискове от пазара или да наема от видеотеките.

Всъщност атаката май иде не толкова от Америка, а от българските посредници, които били вложили “толкова много пари”, но пиратите им съсипвали бизнеса. Така, както китайски стоки с крадена марка съсипват “Версаче” или “D&G”, Нина Ричи-мичи и кой ли не…

Хубаво. Но българинът едва ли би прибягнал до сурогатите, ако живееше в нормална държава и имаше добри доходи, както в цивилизования свят. Кой и защо реве против пиратите? Кои са посредниците и откъде имат тези пари, че да започнат този бизнес? Да вземем “Доли Медиа студио”, фирмата за превод и обработка на филми: външните й клиенти са “световните” HBO, AXN DISNY, WARNER BROS, EUROSPORT,  и др. ОК. Нека такива хора печелят, понеже преводът е внос на култура и твърде отговорна работа. Но и преводът трябва да е на ниво, а не такъв, че както казва Ботев “лобут да ни се пада”.

Очевидно е, че тук би трябвало да се защитават  авторските права, но те съвпадат ли с тези на комерсиалната индустрия?  Не. Все пак тази продукция има и духовна страна, която, обратно на финансовата, не е в криза. Точно обратно – във времена на криза изкуството цъфти. Творците пък понякога предпочитат да стават популярни, пък и било по пиратски канали. Особено некомерсиалните творци.  Но когато се плаче за “пиратските набези” над интелектуалните богатства, то на предна линия  се избутват именити творци. Примерно: теглейки от “Арена”, вие ощетявате не някоя холивудска филмова компания, а самият Том Круз, (който е богат като Крез).  Още по-комерсиално стоят нещата с фирми като “Тандем видео” или “Александра” – дистрибутори на филми.

Очевидно е, че посредниците губят от черния пазар, но коя е причината българинът да предпочита лоши копия на филмите пред тези на лицензираните търговци? Ами цената, разбира се. Масовата андрешковщина обаче е симпатична с това (или поне се оправдава) с ниските доходи на българите.  От друга страна, посредниците искат държавата да се намеси в тях полза. Държавата се заканва и… нищо. Чудно е защо антимафиотите не закачат например собствениците на сайта Data.bg,  откъдето също можете да теглите всичко? И то без да правите регистрации.

Тук искам да кажа, че пиратските торенти са изгодни и за двете страни. Но в основата не стои някакъв идеализъм. Нещата са замислени така, че собствениците много трудно могат да бъдат осъдени в съда. Защо е така? Още на заглавната страница на “Замунда” пише, че никой от показваните файлове не се хоства в сървъра им. По този начин собствениците прехвърлят формално отговорността върху потребителите, които отговарят за съдържанието, което си разменят. Още повече, че участниците подписват “общи условия” при регистрацията. Тоест торент сайтът е само технически посредник на обмена на информация.

По-съобразителните собственици на такива сайтове обаче въведоха sms-вноска за ползване на базата им данни, въпреки че те са пиратски и са доброволно качени от потребителите. Разбира се, собствениците също могат да качват, маскирани като потребители. Закриването на „Замунда“ и „Арена“ обаче не плаши потребителите, тъй като ситуацията вече е различна отпреди няколко години – има много други такива сайтове.

Изводът е, че изглежда авторското право ще трябва да се нагоди към Интернет, а не обратно. А благородните “продуценти” ще се примирят да губят част от печалбата си, която и така не е никак малка. Посредниците също. Народът няма хляб, не му отказвайте поне зрелищата.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional