Свободата днес и тук 06 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Трайков все още разчита на договорка за АЕЦ “Белене“

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Mediapool.bg

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви в сряда, че все още разчита да се постигне споразумение с руската компания “Росатом“, собственик на избрания за изпълнител на проекта “Атомстройекспорт“ (АСЕ), за цената на АЕЦ “Белене“. Той също така обясни, че лансираната преди два дни от него идея поръчаният за новата централа реактор да се ползва за построяването на нов блок в АЕЦ “Козлодуй“ е обмислян резервен вариант, в случай, че “не се разберем за цената на големия проект "Белене".

“От самото начало е ясно, че ние сме готови да се разделим, ако не се споразумеем по условията. И аз все още разчитам, че ще успеем да се споразумеем“, каза Трайков пред Нова телевизия..

По думите му засега руската страна показа неотстъпчивост. “Така че вариантите са - или да отидем и да се съдим, или да намерим някакъв компромис, а това е възможният компромис“, обясни Трайков идеята си.

Той допълни, че с руснаците все още се говори “по вариантите за ескалация“ на базовата цена от 3.997 млрд. евро, с която АСЕ спечели търга за изграждане на централата през 2006 г.

Съгласно последния меморандум между АСЕ и Националната електрическа компания (НЕК) през ноември 2010 г. крайната цена на проекта трябва да бъде договорена до 31 март 2011 г.

Тогава руснаците обявиха офертата си за твърда цена от 6.298 млрд. евро, след като Борисов им поиска цена, която да не се променя до приключването на строежа на двете мощности на бъдещата централа. Тогава обаче Трайков обяви руската цена за прекалено висока и по негови оценки тя не трябвало да надвишава 5 млрд. евро.

Сега от думите му става ясно, че българското правителство отново се е върнало на варианта за договаряне на индексация на цената на ядрения проект.

“Ако се договорим там, ако за съществуващия проект "Белене" постигнем ескалация, която ни удовлетворява, тогава можем да продължим с "Белене", каза още министърът на икономиката, енергетиката и туризма..

“Значи ние дойдохме с недоговорена цена, но с поръчано оборудване и сега въпросът е какво да правим. Или трябва да се разберем за цената, или трябва да решим какво да правим с произведеното оборудване“, обясни Трайков казуса с поръчания реактор за първия блок на АЕЦ “Белене“..

Той обясни още, че в момента се работи по различни сценарии, за да се прецени доколко ще е конкурентна новата ядрена централа и на каква цена ще се продава произвежданата в нея електроенергия. “Тя ще бъде при всички положения над 100 лева за мегаватчас, т.е. около три пъти повече от сегашната цена на АЕЦ "Козлодуй"“, каза министърът. “Няма никакъв начин която и да е нова мощност да произвежда електроенергия на цена, съпоставима с тази от АЕЦ "Козлодуй". Просто няма“, заяви още той.

Вариант № 1, по който разговаряме с "Росатом" , това е за изчистване на въпросите за АЕЦ "Белене" в сегашния му вид, обяви повторно Трайков. Той обаче обясни, че харесва идеята за изпращането на предназначения за тази централа реактор в АЕЦ “Козлодуй“, защото вариантът бил “по-евтин, защото е по-гъвкав и защото разрешава оплетеното кълбо, в което сме в момента“.

Ден по-рано Съюзът на демократичните сили подкрепи предложението на Трайков, но той обясни, че не слуша “кой какво харесва, защото тези оценки се менят конюнктурно и спрямо дневния ред на деня, и спрямо това кой ги изказва“.

Ядреният експерт и председател на Българския енергиен форум Иван Хиновски обаче коментира прехвърлянето на реактора от Белене в Козлодуй като финансов компромис, който не е удачен, тъй като ядрените блокове с такава мощност (1000 МВ – бел.ред.), работят в двойки.

“Тоест трябва да бъдат два блока - седми и осми, защото след извеждането на пети и шести блок един самостоятелен блок може да има проблеми от аварийна гледна точка, при отпадане на захранване. Обикновено вторият блок поддържа основните функции за безопасност на другия блок и това е общоприет принцип в ядрения бизнес - да се изграждат двойки блокове“, каза Хиновски пред БНР.

Той изчисли, че изгражаднето на седми и иосми блок в АЕЦ “Козлодуй“ ще струва с 1 млрд. евро по-малко от АЕЦ “Белен“, тъй като площадка "Козлодуй" има осигурено достатъчно количество техническа вода за охлаждане, което в "Белене" изисква допълнителна инвестиция в тази система.

“Площадка "Козлодуй" има едно друго предимство - че тя вече, на нея е изградена система за радиационен мониторинг, за аварийно планиране в случай на авария на блоковете, което се изисква за всяка една нова площадка. Но минусът на варианта "Козлодуй" е, че проектът ще се забави поне с 2 години, защото трябва да се направи ново оценка за въздействие върху околната среда на площадката.

Според Трайков “всъщност площадката (в Козлодуй – бел. ред.) е сертифицирана, защото я има, инфраструктурата я има, технологията я има, става въпрос за съвсем малки, минимални доналаждания, за да може да бъде осъществен този проект“.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional