Проектът за строителството на АЕЦ "Белене" в България трябва да бъде преразгледан, заяви европейският комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер във вторник, преди срещата на енергийните министри на ЕС, посветена на ядрената енергетиката след експлозиите в японските атомни централи и опасното повишение на радиацията там.
Йотингер отбеляза, че проектът "Белене" е открит и сега на първо място трябва да бъдат поставени въпросите за техническата и геоложката безопасност, за което е необходимо да се направят допълнителни изследвания. Освен това съществуват въпроси по финансирането на проекта, добави еврокомисарят пред радио “Дойчландфунк“.
За АЕЦ "Белене" в момента няма европейски инвеститори, отбелязва по този повод руската държавна агенция ИТАР-ТАСС. Само Русия проявява интерес, но след случилото се в Япония този проект, както и всички други, включително вече строящите се ядрени електростанции, трябва да бъдат анализирани отново по отношение на тяхната безопасност.
Министър Трайчо Трайков, който участва на енергийната среща в Брюксел, допусна, че проектът АЕЦ "Белене" може да бъде замразен за неопределено време, а направеният вече реактор за централата да бъде използван за нова мощност в АЕЦ "Козлодуй". Той обаче уточни, че този вариант все още не е дискутиран с руската компания "Атомстройескпорт", избрана за изпълнител на проекта.
Коментарът на Йотингер, който става две седмици преди крайния срок, в който България и Русия се очакваше да се споразумеят за цената на "Белене" и проектът да бъде размразен, предизвика остра реакция от страна на социалистите.
Според Сергей Станишев България върви към сценария, когато страната ни се отказа от първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй":
"Нека първо европейците, в това число Германия, в това число комисарят по енергетика г-н Йотингер, видят състоянието и сигурността на старите, от друго поколение атомни електроцентрали. Да, ние трябва да формулираме много високи изисквания за нашите атомни електроцентрали, но не пак да стане както с Първи и Четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" за сметка на България", заяви Станишев.
В същото време федералният канцлер Ангела Меркел съобщи, че Германия временно ще спре за три месеца седем атомни електроцентрали, започнали работа преди 1980 г. Преди ден правителството наложи мораторум над решението си да продължи живота на всичките си 17 АЕЦ до 2021 година на фона на нарастващите опасения от ядрената криза в Япония.
България е заинтересована да има максимална сигурност на своите ядрени реактори, коментира българският премиер Бойко Борисов в отговор на казаното от Станишев.
"Всички ядрени реактори във всички държави в света, бъдете убедени, че ще бъдат подложени на много големи проверки, но нито Франция, нито Германия, нито Съединените щати или дори Япония, ще си затворят ядрените централи, бъдете убедени. Затова ние не случайно и в писмото, което сме изпращали до руската страна, не случайно все още и нашата агенция по ядрена енергетика не се е произнесла с категоричното си решение. Не случайно и това, което казва г-н Йотингер днеска, самите ние сме заинтересовани за максимална сигурност на нашите реактори", коментира Борисов.
Междувременно министър Трайков заяви пред репортери в Брюксел, че не очаква да се наложи проектът за АЕЦ "Белене" да се прави изцяло от нула, тъй като е свършена огромна работа. Според него има какво да се донаправи, което е и в интерес на България.
Трайков смята, че отказът от "Белене" и изграждането на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй" е разумен компромис между въпросителните около сеизмичния риск в Белене и поетите от страната ни ангажименти.
"Ангажирали сме се да платим реактор на "Росатом". От там твърдят, че той е почти готов, защо да не го поставим в "Козлодуй", каза Трайков.
Той добави, че според анализите първата копка там може да е факт само след 15 месеца. Този вариант е резервен, българското правителство засега не го обсъжда с руските партньори и все още е фокусирано върху сегашната рамка на взаимоотношения с тях, уточни министърът.
По отношение на "Белене" Трайков каза, че площадка подготвена и във всеки един момент може да бъде реактивирана, в следващите 10 или 20 години, когато ще има и реактори с далеч по-добри технологични показатели.
"Козлодуй" е мощност, на която ние много разчитаме, в която е инвестирано много, която е по-проверявана от повечето централи в Евросъюза, каза още Трайков по повод намерението на ЕС за внимателен преглед на всички съществуващи ядрени мощности в страните членки.
Той не изключва възможността започналият дебат за сигурността на ядрената енергетика да наложи евентуални допълнителни инвестиции в безопасността на новите проекти като "Белене".