Свободата днес и тук 12 Май 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

ИЗБУХВА ГОЛЯМ КОРУПЦИОНЕН СКАНДАЛ!

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Лазарин Лазаров


РЕЗЮМЕ на  ДОКЛАДА
ВЪРХУ РЕАЛИЗАЦИЯТА НА КОНКУРСНИТЕ СЕСИИ
НА ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ” ПРЕЗ 2008 Г. И 2009 Г.
 
Работната група прегледа извадка от документацията на фонда, съдържаща  няколко хиляди документа, в това число част от финансовите документи и документи в електронен формат, свързани с конкурсните сесии през 2008 г. и 2009 г. Заключенията на групата са основани преди всичко на данните от 2009 г., тъй като данните от 2008 г. са доста непълни (например липсват много рецензии), а и служителите на фонда не помагаха за тяхното намиране. Групата откри  редица нарушения и практики, които са попречили на адекватното финансиране на научната дейност в България. Част от нарушенията са от много сериозен характер и биха могли да бъде обект на проучване от специализирани органи. По-долу са описани някои по-впечатляващи резултати от проучването.
 
1.     Рецензентите от чужбина са назначавани хаотично без оглед на тяхната реална научна компетентност. Проверката на групата показа, че освен в редки случаи, рецензентите от чужбина са  некомпетентни. Някои от тях дори нямат научни степени и звания. Част от рецензентите са рецензирали без санкция на Изпълнителния съвет. Това нарушение е сериозна предпоставка за корупция.
2.     Не е извършван подбор на чуждестранни рецензенти за всеки проект, а обратното – всеки рецензент е имал достъп до всички проекти и сам е избирал тези, които желае да рецензира, включително и в области, в които не е специалист. Това е ставало без контрол от ИС. Същевременно експертните комисии по процедура не са знаели кои са чуждестранните рецензенти и какви са рецензиите им. Всичко това показва, че единствените, които са чели чуждестранните рецензии (числата в тях), са администратори от фонда. Това е още една предпоставка за корупция.
3.     Съобщенията на сайта на фонда, че класира проекти над определен бал не отговарят на истината – финансирани са проекти с по-нисък бал от обявения.  Има и проекти, които не са класирани, въпреки че техните точки надхвърлят или са равни на съответния праг. Например в конкурса „Развитие на научната инфраструктура” (2009 г.) 7 проекта от всичко 18 класирани са с  по-ниска оценка от обявената минимална стойност. Има 45 некласирани проекта с по-високи оценки от някои класирани. Други органи трябва да се произнесат колко е сериозно посоченото нарушение.  Този факт силно разклаща чувството за почтеност и справедливост в научната общност и е едно важно средство за манипулиране на конкурсите.
4.    Използвани са нерегламентирани обединявания на проекти или преместването им от един конкурс в друг. По този начин въпреки ниската си оценка, зле оценени проекти са получили финансиране. Всички “премествания” и “обединения” се отнасят само за такива проекти. Някои от обединенията са между проекти, несвързани тематично. Например проектите „Изследване на наномодифицирани сплави и тяхното приложение при леене” и „Изграждане на център за антитерористични интелигентни системи” едва ли изглеждат на някого близки по тематика. И тук чувството за справедливост е силно разклатено в най-добрия случай. Това е още едно средство за манипулиране на конкурсите.
5.    Посочените в т.3 и т.4 практики са допринесли за ощетяване на българската наука със солидни суми от порядъка на милиони. Те вероятно са основани на посочените нарушения в т.1 и в т.2. Не могат да се измерят с числа обаче моралните поражения и щети, нанесени на българските учени вследствие на тези машинации.
6.    По мнение на работната група най-голямото нарушение е фактът,  че през 2009 г.  не са взети под внимание всички постъпили и заплатени от фонда рецензии. Статистическото изследване показва, че това е извършено изключително с цел манипулиране на конкурсите. Точните данни са следните. За около половината от всички класирани проекти през 2009 г. групата откри, че крайните резултати са съставени без да се използват всички постъпили и заплатени рецензии, а неизползваните са укрити.  За огромната част от тези проекти (79 от 82) вземането на укритите рецензии под внимание дава оценка на проекта под определените от ИС праг и той не би се класирал. Около 5% от некласираните проекти са с пренебрегнати, но налични рецензии. В някои случаи добавянето на тези рецензии би ги преместило в групата на печелившите проекти. Посочените факти говорят за грубо фалшифициране на числовите резултати от конкурсите, осъществено при определяне на приблизително половината от спечелилите проекти! Основание за наличието на доминираща съзнателна причина на това явление е впечатляваща едностранност при укриването на неизползваните рецензии:
- всичките 160 неизползвани рецензии на класирани проекти дават на съответния проект по-малко точки от точките на използваните при класирането му рецензии;
- 50 от всички 52 неизползвани рецензии на некласирани проекти дават на съответния проект повече точки от точките на използваните рецензии.
На езика на финансовите средства, 27 милиона лв. са разпределени посредством укриване на заплатените от фонда рецензии, без никакво законово основание, без санкция на какъвто и да е орган. Трудно може да се повярва, че това е направено с друга, освен користна цел. Групата счита, че 27 милиона лева, взети от българския данъкоплатец и раздадени по този начин, заслужават намеса на правораздавателните органи.
6.    Има български рецензенти, които са оценявали проекти на свои конкуренти, при което техните оценки са оказали влияние върху изхода на конкурсите. Някои от нарушителите са спечелили по този нечестен и незаконен начин. Това е направено след подписване на декларация за конфликт на интереси и в нарушение на Чл. 313 на НК.
7.    В нарушение на Закона за обществените поръчки, фондът е възложил на  фирмата "Линкос" ООД  да създаде онлайн среда за подаване и оценяване на научните проекти без обявяване на търг, както изисква тогавашния закон. За тази услуга фондът е заплатил 150 000 лв. В последните дни на  2009 г. фондът е сключил нов договор-продължение със същата фирма за 36 000 лв. Средствата по този договор са изплатени незабавно след подписването му, въпреки че и до днес не е подписан приемно-предавателен протокол за извършените услуги. Платените 186 000 лв.  изглеждат неоправдано висока цена, още повече, че системата има скромни възможности, а някои от функциите, залегнали в договорите, не съществуват. Групата счита, че фондът е ощетен сериозно от негови служители чрез възлагането на тази поръчка.  Възможно е посочената фирма да има и някакво отношение в манипулирането на конкурсите, тъй като то изисква професионални компютърни умения.  Има и други договори със съмнителна полза за фонда и цена над нормалната.
8.    Само 6 проекта са спечелили 83 милиона лева, т.е. около 2/3 от средствата на цялата конкурсна сесия, практически без конкурс. По-точно в двата конкурса, в които са посочените проекти, са кандидатствали по 3 проекта и са спечелили по 3. Предварителните условия са такива, че те посочват победителите. Разпределянето на тези средства е станало с по 3-4 рецензии, изработени за 1-2 месеца от неспециалисти, както е обяснено в т.1 и т.2. В случая не е беда, че няма конкурс, но все пак това трябва да е казано експлицитно. Държавата има право да разпределя средства целево и във важни случаи това е единствения начин. Голямата беда е, че това е станало без истинска експертиза. Това също е разхищение на публични средства, при това в огромни размери. За проекти от този вид има отработена процедура в световната практика, която не е нужно да се описва тук. Само ще отбележа, че тя не трае 1-2 месеца, а 1-2 години.
 
КОЙ СТОИ ЗАД ВСИЧКО ТОВА? 
ФОНД „НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ”*
СЪСТАВ:
Председател на Изпълнителния съвет на Фонд "Научни изследвания" - Д-р Ваня Чавдарова Добрева
Зам.-председател на Изпълнителния съвет на Фонд "Научни изследвания" - Ст. н. с. II ст. Боряна Михайлова Николова-Дамянова
Чл.-кор. проф. дфзн Соломон Моис Салтиел
Проф. д-р Сабина Захариева Захариева
Проф. д-р инж. Георги Костов Стоянов
Ст. н. с. I ст. дбн Параскева Владимирова Михайлова
Любомир Василев Дацов
Доц. д-р Лена Минкова Русенова 
Състави на постоянните научно-експертни комисии:
НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА1. проф.дмн Недю Иванов Попиванов                   - СУ, Факултет по МИ                     2. проф.дмн Иван Николов Ланджев                      - ИМИ - БАН и НБУ3. доц.д-р Станимир Недялков Стоянов                 - Пловдивски университет4. доц.д-р Красимира Стоянова Проданова           - ТУ - София5. ст.н.с.ІІст.д-р Александър Найденов Геров       - ИМИ - БАН6. ст.н.с.ІІст.д-р Красимир Тодоров Георгиев        - ИПОИ - БАН7. ст.н.с.ІІст.д-р Славчо Георгиев Славчев           - И-т по механика - БАН НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ПРИРОДНИ НАУКИ1. проф.дхн Борислав Вълчев Тошев                     - СУ, Химически факултет             2. доц.д-р Веселин Василев Ковачев                     - СУ3. ст.н.с.ІІст.д-р Бойко Кирилов Рангелов               - Геофизичен и-т  - БАН4. ст.н.с.Іст.дфн Димитър Василев Стоянов         - ИЕ - БАН5. проф.дфн Ангел Сашев Попов                             - СУ6. доц.д-р Валери Костадинов Голев                      - СУ7. ст.н.с.ІІст.д-р Вихра Морис Йомтова                  - ИОХ - БАН НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО БИОЛОГИЯ1. ст.н.с.ІІст.д-р Маргарита Нешова Топашка         - ИЗ - БАН  2. ст.н.с.ІІст.д-р Елка Игнатова Емануилова          - И-т по микробиология - БАН3. ст.н.с.ІІст.д-р Диана Христова Петкова              - И-т по биофизика - БАН4. доц.д-р Спасимир Борисов Тонков                      - СУ, Билогически факултет5. ст.н.с.ІІст.д-р Геновева Атанасова Начева       - ИМБ - БАН6. ст.н.с.ІІст.д-р Стефка Георгиева Чанкова          - ЦЛОЕ - БАН7. доц.д-р Нина Юриева Белова                              - Медицински университет-София НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО МЕДИЦИНА1.доц.д-р Иво Маринов Кременски                        - СБАЛ”Мачин дом”-ЕАД 2. ст.н.с.Іст.дмн Радка Младенова Аргирова        - НЦпо заразни и параз.болести 3. доц.д-р Асен Рачев Гудев                                   - МБАЛ”Царица Йоанна”-ЕАД4. проф.дмн Марта Петрова Балева                      - МБАЛ”Александровска”-ЕАД5. доц.д-р Фани Тошева Рибарова                          - НЦ по опазв.обществ.здраве6. доц.д-р Симеон Бориславов Тодоров                - И-т по физиология-БАН7. доц.д-р Ирена Василева Велчева                      - СБАЛНП”Св.Наум”-ЕАД НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО АГРАРНИ НАУКИ1. ст.н.с.д-р Илия Илиев Крачунов                      - И-т по фуражни култури - Плевен2. ст.н.с.д-р Мариана Георгиева Влахова            - Агробиоинститут - София 3. ст.н.с.д-р Димитранка Иванова Стойчева      - ИП”Пушкаров” - София4. ст.н.с.Іст.дсн Пенка Цветанова Маринова       - И-т по животнов. - Костинброд5. ст.н.с.д-р Куман Стоилков Куманов                - И-т по овощарство - Пловдив6. ст.н.с.Iст.дсн Сийка Димитрова Стоянова      - И-т по растителни и генетични ресурси        7. ст.н.с.д-р Димитър Любенов Джилянов          - Агробиоинститут - София НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ        1. проф.дтн Борис Гергов Белниколовски               - Технически университет - София2. доц.дтн Владимир  Стоянов Кожухаров             - ХТМУ3. проф.дтн Румен Кирилов Кунчев                        - ТУ - София4. ст.н.с.Іст.дтн Иван Максимов Пършоров           - ИМ - БАН5. чл.кор.Петко Христов Петков                              - ТУ - София6. ст.н.с.Іст.дтн Юлий Емилов Тошев                     - ИМЕХ - БАН7. доц.д-р Димитър Николов Тошев                        - УАСГ НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ОБЩЕСТВЕНИ И ХУМАНИТАРНИ НАУКИ1. ст.н.с.Іст. Витка  Иванова Тошкова                    - И-т по история - БАН2. ст.н.с.Іст. Галин  Петров Горнев                         - И-т по социология - БАН3. ст.н.с.ІІст. Славия  Георгиева Бърлиева            - КМНЦ - БАН4. проф. Благой  Тодоров Колев                              - УНСС5. ст.н.с.ІІст. Елка Савова Трайкова                        - И-т по литература - БАН6. Снежана Евлогиева Илиева                                - Софийски университет7. ст.н.с.ІІст.Светла Руменова Ракшиева               - ЕИМ – БАН
Състави на временни научно-експертни комисии
 
ВРЕМЕННА НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ХИМИЯ:1.    доц.д-р Димитър Стефанов Тодоровски                - Софийски университет
2.    ст.н.с.IIст.д-р Чавдар Цанев Бонев                         - ИК - БАН
3.    ст.н.с.IIст.д-р Елена Димитрова Русева                 - ИОНХ - БАН
4.    ст.н.с.IIст.д-р Илиана Владимирова Берлинова   - ИП - БАН
5.    доц.д-р Едуард Ханс Клайн                                     - ХТМУ
6.    ст.н.с.IIст.дхн Симеон Симеонов Попов                           - ИОХЦФ-БАН
7.    ст.н.с.IIст.д-р Ивана Боянова Петканчин                          - ИФХ-БАН
8.    проф. д-р Райчо Георгиев Райчев                            - ХТМУ
 
ВРЕМЕННА НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО ФИЗИКА:1.    ст.н.с.Iст.Христо Недялков Протохристов                        - ИЯИЯЕ - БАН
2.    доц. д-р Венцеслав Атанасов Ризов                                   - СУ, Физически факултет
3.    доц.Веселин Тодоров Дончев                                              - СУ, Физически факултет
4.    ст.н.с.Симеон Христов Съйнов                                          - ЦЛОЗОИ - БАН
5.    ст.н.с.1ст. Марин Мирчев Господинов                              - ИФТТ-БАН
6.    чл.кор.Стефан Кънев Кънев                                                - ЦЛСЕНЕИ-БАН
7.    чл.кор.Георги Михайлов Младенов                                   - ИЕ-БАН
8.    проф.Александър Александров Драйшу                - СУ
9.    ст.н.с.Iст.Минко Първанов Петров                                    - ИФТТ-БАН
 


 
ВРЕМЕННА НАУЧНО-ЕКСПЕРТНА КОМИСИЯ ПО НАУКИ ЗА ЗЕМЯТА:1.    ст.н.с.IIст.д-р Йордан Георгиев Маляков              - Геологически институт - БАН
2.    доц.д-р Росен Недялков Недялков                          - Софийски университет
3.    доц.д-р Васил Георгиев Вълчинов                                      - УАСГ
4.    ст.н.с.IIст.д-р Румяна Николова Ангелова                        - Геологически институт - БАН
5.    ст.н.с.IIст.д-р Димитър Иванов Трухчев               - Институт по океанология-Варна
6.    доц.д-р Димитър Славчев Синьовски                                - Минно-геоложки университет
7.    доц.д-р Евгени Христов Донев                                           - СУ, Физически факултет
8.    чл.кор.проф. Петър Йорданов Велинов                 - ЦЛСЗВ - БАН
9.    доц.д-р Иван Янчев Чолеев                                                  - Геолого-географски факултет, СУ
10. доц. д-р Александър Иванов Цветков                               - Минно-геоложки университет
СЪСТАВ НА ДИРЕКЦИЯ "НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ"
1. Албена Вуцова - Директор на дирекция "Научни изследвания"; Национален координатор на 6РП;
телефон: 9217 647; факс: 981 14 04; e-mail: [email protected]
Отдел "Национални проекти и програми"

2. Бистра Липовска - началник отдел; Секретар на НЕК по Технически науки; НЕК – Математика и информатика; НЕК – „Информационно общество”; НЕК – „Повишаване на иновациите в малки и средни предприятия”; НЕК – „Стимулиране на научните изследвания във висшите училища”;
телефон: 9217 636; стая: 536; e-mail: [email protected]

3. Марина Борисова - държавен експерт; Секретар на НЕК по “Биология” и НЕК по “Геномика”;
телефон: 9217 649, стая: 549; e-mail: [email protected]

4. Мария Начева – държавен експерт; Секретар на НЕК по Медицина;
телефон: 9217 736; стая 536; e-mail: [email protected]

5. Димитър Христов - главен експерт; Секретар на НЕК по Науки за земята;
телефон: 9217 639, стая: 549; e-mail: [email protected]

6. Маргарита Шахпазова - главен експерт; Конкурс „Млади таланти” http://young.nsfb.net;
телефон: 9217 546; стая: 546; e-mail: [email protected]

7. Цветанка Маринова - главен експерт; Секретар на НЕК по Физика;
телефон: 9217 521, стая: 521; e-mail: [email protected]

8. Диана Лесева – старши експерт; Секретар на НЕК по Обществени и хуманитарни науки; Конкурс „Българска научна периодика”; ННП „Българското общество – част от Европа”
телефон: 9217 536; стая: 536; e-mail: [email protected]

9. Мария Живакова - старши експерт; Секретар на НЕК по Химия, Секретар на НЕК по Природни науки; Секретар на НЕК по Нанотехнологии и нови материали;
телефон: 9217 621; стая: 521; е-mail: [email protected]

10. Симеон Борисов - младши специалист; Секретар на НЕК по Аграрни науки;
телефон: 9217 648; стая: 548; е-mail: [email protected]
 
НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ ЗА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ*
Председател: доц. д-р ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ - Заместник министър-председател и министър на образованието и науката.
Заместник-председател: проф. дтн КАМЕН ВЕСЕЛИНОВ
проф. дмн СТЕПАН ТЕРЗИЯН
проф. дбн ИВАН МИНКОВ
проф. д-р ЕКАТЕРИНА ПАВЛОВА
проф. дсн ГЕОРГИ НЕШЕВ
доц. д-р СВЕТЛА РАКАДЖИЙСКА
проф. дхн СТЕФАН СТОЯНОВ
ст.н.с. Іст. дбн НАУМ ЯКИМОВ – БАН
ст.н.с. Іст. дтн СТЕФАН ХАДЖИТОДОРОВ – БАН
ст.н.с. Іст. дтн ИВАН НЕДКОВ – БАН
ст.с.с. Іст. дтн ИВАН ДИМОВ – БАН
ст.н.с.Iст. дтн ДИМИТЪР ИВАНОВ - НЦАН
акад. ВАСИЛ СГУРЕВ
д-р ДИМИТЪР БРАНКОВ
БОЖИДАР ХАДЖИЕВ
г-н ЛЮБОМИР ДАЦОВ – Министерство на финансите
ЕЛИ АНАВИ – Министерство на икономиката и енергетиката
ст.н.с. д-р СВЕТЛА БЪЧВЪРОВА – Министерство на земеделието и горите


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional