Свободата днес и тук 01 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Поддръжниците на ядрената енергия у нас намалели с 1/3

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Mediapool.bg

За девет години българите, които подкрепят изграждането на нова ядрена централа у нас, са намалели с една трета и предпочитат технологията й да е смесица между западноевропейските и руските постижения в областта. Това сочи проучване на агенция “Алфа Рисърч“, проведено сред 800 души в периода от 17 до 22 март 2011 г.

В периода около присъединяването на България към Европейския съюз, когато ядрената енергетика беше изключително дискутирана заради затварянето на малките блокове на АЕЦ “Козлодуй“, над 80 процента от българите подкрепяха нейното развитие.

Днес общественото мнение е разколебано, а мненията са силно поляризирани, анализират социолозите.В момента 51% от хората смятат, че България трябва да изгражда нови атомни реактори. На противоположното мнение са 45% от интервюираните.

Противниците на ядрените мощности са основно младите хора, учащите, представителите на свободните професии и жените. Това са групите, които са традиционно ангажирани с проблемите на здравето и околната среда и по принцип в по-голяма степен подкрепят екологични каузи. Опасностите от радиоактивно замърсяване обаче повишават чувствителността към ядрената енергетика на все по-голям брой хора.

Днес, ако можеха да вземат решение вместо правителството, 32% от българите изобщо не биха изграждали нови реактори, 44% са съгласни да има един допълнителен реактор в зоната на АЕЦ “Козлодуй”, а едва 24% биха изградили предвидените два ядрени реактора в Белене, пишат авторите на изследването.

Дори и поддръжниците на ядрената енергетика вече са доста по-предпазливи, когато става въпрос за сигурност и избягване от икономическа зависимост. Едва 26% предпочитат изцяло руска технология за една евентуална бъдеще централа.28% смятат, че правилният избор е западноевропейската технология, а 37% подкрепят смесена технология (и западноевропейска, и руска).

Ограничаването на икономическата зависимост от една отделна страна е важен фактор във формирането на тези мнения. Доказателство за това е и фактът, че партийните симпатии поставят силни разделителни линии в тези оценки. Докато за привържениците на БСП руските технологии са категорично предпочитани, то сред привържениците на ГЕРБ и Синята коалиция ясно доминират предпочитанията към западните технологии

Половината от анкетираните смятат, че решението за строежа на АЕЦ “Белене“ трябва да се вземе на база проверки на Европейската комисия. Други 22 процента са категорично против нова ядрена мощност, независимо от мнението на Брюксел. За възможно най-бързо вземане на решението за нова ядрена централа се обявяват 26% от хората.

В ситуация на нарастване на страховете за живота и здравето на хората, общественото мнение се променя динамично и при това положение оценката за действията на правителството ще се основава на преценка на две, често противоречащи си групи аргументи - за сигурността и за икономическата ефективност, заключава проучването на “Алфа Рисърч“.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional