Свободата днес и тук 06 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

ДА ПРЕВЗЕМЕШ РУСИЯ БЕЗ БОЙ

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Николай Флоров

Ако бяхме слушали другаря Ленин, «капиталистите сами ще  ни подадат въжето, на което ще бъдат обесени». А сега да видим капиталистите, които най-успешно подават въжето.

Първо, американските компании, опериращи в Русия, са толкова много, че някакъв списък близък до реалния може да бъде намерен само в някое от търговските ведомства в САЩ. Напълно в духа на свободната инициатива, американските компании, желаещи да развиват дейност в Русия, не са задължени да бъдат регистрирани в американските консулски служби или посолствата.

Известна представа за капиталистическото цунами, връхлитащо Русия в последните 10 години, е статистиката за германското инвестиционно нашествие в тази страна: към края на 2010 цифрата на германски компании там се е увеличила с 310. Предполагаемият брой на всички останали е около 3,500, а 6,091 са германските компании с дял в местни руски бизнеси. Това са цифри, включващи от семейни компании до международни корпорации.

Според американската информационна компания ПР-Уеб, половината от анкетираните американски компании в Русия са увеличили с 200 процента продажбите си между 2001 и 2005. От тях 92 процента са уверени, че търговските отношения с Русия са оптимистични.

В същото време един от особените проблеми, с които американците трябва да се справят, е огромното непознаване, тоест различни ценностни стойности, между американския и руския бизнес. Това включва не само етични съображения, чието примитивно ниво в Русия е главозамайващо, но и корупционни практики, сравними само с бандитизъм. Властта в Русия отдавна вече е разбрала, че това носи само негативни резултати, а американските компании имат особено активна дейност в такива области като заплащане според квалификация, съобразяване със законите, определено силна бизнес  етика и корпоративна обществена отговорност. Такива понятия комунизмът никога не е култивирал, да не говорим за данъчна отговорност и отчетност.

Нищо чудно, че американските компании са предмет на огромно любопитство и с огромно влияние върху техните руски служители и съдружници. По последни статистики 90 процента от руските работници и служители в американски компании в Русия одобряват разширяването на връзките със Съединените щати,  в сравнение с 52 процента от служителите, работещи за руски компании.

Един кратък поглед на най-успешните международни компании може да покаже мащабите на инвестиции на външния капитал в Русия.

.................................................................                                                        

E.ON е един от най-големите инвеститори в Русия като партньор на Газпром с авоари в областта на енергетиката и горивата. Началото на нейната дейност в Русия датира от преди 35 години. Тази компания заедно с Газпром развиват проекта на «Северния поток». Компанията има общо около 80,000 служители и работници в пет отдела по целия свят, работещи в 12 регионални клона.

.........................................................................

Една от компаниите с най-впечатляващи инвестиции в Русия е Боинг. След 1992 компанията работи в тясно сътрудничество с руската и украинската космическа промишленост. Освен амбициозните космически програми, Боинг буквално помага за осъвременяване на първобитното руско самолетостроене в области като нови материали, прототипи, изпитания, аеродинамика, шум и информационна технология. В момента повече от 700 специалисти от Боинг помагат на повече от 20 руски изследователски институти. Това става чрез техническия изследователски център на Боинг, който работи в Москва от 1993.

Пак от Москва от 1998 оперира и Боинг дизайн център, за когото в момента работят повече от 1,000 руски контрактори и инженери, работещи както за руски, така и за американски проекти.

Боинг работи в тясно сътрудничество с основаната в 2007  руско-американска компания Урал Боинг Манюфакчъринг за производство на титан за американската самолетна индустрия.

Руската самолетна промишленост отдавна си даде сметка за пълната нерентабилност на нейните самолети и включи в аеролиниите си четири модела на Боинг, чиято обща цифра в момента е 175 и тя се увеличава постоянно.

За мащабите на Боинг може да се съди от изключителната дейност на компанията в области като търговска и военна авиация, проектиране и производство на хеликоптери, електронни и защитни системи, ракети, спътници, космически носители и системи за информация и комуникации. С повече от 150,000 специалисти в Съединените щати и в 70 страни в света, това е фактически най-голямия колектив на разнообразни, талантливи и изобретателни специалисти в света, от които 83,000 са с университетски дипломи, а 29,000 от тях са с по-висша специализация.

.................................................................................

Американската компания Алкоа е водещия производител на алуминий в света. Тя се установява в Русия в 1993. В 2005 компанията купува два алуминиеви завода в Самара и Белая Калитва, в които вече е инвестирала 750 милиона долара, главно за тяхната модернизация. Алуминиевата промишленост изисква особено внимание  за опазване на природата. На пълното безотговорно отношение към разрушителния ефект при добива на алуминий в индустриални количества се дължи унищожението на живота и околната среда на няколко руски реки, така че опитът на американските компании в тая област е огромна помощ за тая крайно важна промишленост в Русия.

...................................................................................

Дойче Банк е глобална финансова компания с център във Франкфурт и инвестиционен център в Лондон. Тя развива огромна дейност и в Съединените щати. За банката работят повече от 100,000 души в 74 страни и буквално във всички големи световни градове. В 1998 банката реши да се установи и в Русия с името Дойче Банк Русия. От тогава там  тя е една от най-големите чуждестранни банки.

...................................................................................

Една от най-успешните американски компании на руския пазар е Кока Кола, както и нейния конкурент Пепси Къмпани. Това до голяма степен се дължи на факта, че Русия за цялото си комунистическо минало не е била позната на света с нито една газирана напитка, да не говорим за сокове. Кока Кола до този момент има инвестиции от 1.8 милиарда долара в руската икономика с 10,000 квалифицирани работници и служители. Нещо повече, на всеки  работник на компанията се падат още осем работници, индиректно свързани с нейната дейност.

От своя страна Пепси Къмпани има инвестиции в Русия от един милиард долара с повече от 30,000 работници в цялата страна.

......................................................................

В 2008 компанията Рено закупува за един милиард долара дял от 25 1 процента в руската автомобилна компания АвтоВАЗ, с която днес е партньор със съглашение за инвестиране и технологично сътрудничество (под това разбирайте ангажимента на Рено за модернизиране на остарялата руска автомобилна промишленост).

......................................................................

Тойота всъщност е една от първите автомобилни компании, която инвестира в руската автомобилна промишленост, последвана много скоро от Нисан, Дженерал Моторс, Фолксваген, Пежо-Ситроен, Форд и други, за които Русия е буквално девствен пазар с изостанала във всяко отношение транспортна база. Фолксваген например има подписано съглашение за «индустриално  сглобяване» на автомобили с капацитет от 150,000 и възможност да бъде удвоен. След  2009 поне девет модела на Фолксваген и Шкода са пуснати от конвейера.

.......................................................................

Един от най-големите пазари за развитие в Русия чрез чужди инвестиции е този на храни, напитки индивидуална хигиена и козметика. В тази област британско-холандската компания Юнилевър заема първо място. Компанията днес има 160 клона в цяла Русия  с инвестиции от  20 милиарда рубли, а служителите й надминават 6,500 души. Този успех е лесно обясним като се знае пълното пренебрежение на комунизма към личната хигиена на руснака и почти пълното отсъствие на козметика.

........................................................................

Най-голямо е изоставането на Русия в електрониката, където американци и европейци също се притичват с огромна помощ. Една от най-активните компании в тая област е Юнайтед Текнолоджиз Корпорейшън от щата Кънекиткът, САЩ, работеща във високите технологии на самолетната и космическата промишленост. От деведесетте години на миналия век компанията е инвестирала 500 милиона долара в Русия с участие в 25 проекта с руски компании в космическатапромишленост.

........................................................................

Мащабите на този феноменален обрат в развитието на Русия служат по-скоро да подпомогне бедното въображение на българския читател за размерите на разрухата в Русия по времето на комунизма. Това е страна, която се нуждае от напълно нова електрическа мрежа, нови пътища, складове и търговски центрове, съвременни телефонни комуникации и жилища със съвременни стандарти за живот на изпусталялото си население. И днес Русия не е газифицирана и цели райони от огромната й територия съществуват на самотек при условия не по-различни от средновековните (по думите на самите руснаци).

В същото време повечето от политическите и икономически решения за развитието на страната са съсредоточени в ръцете на само двама души – да ги наречем цар номер едно и цар номер две - нещо уникално в световната практика. Но докато зависимостта на руснака от благоволението на една или няколко личности е типична за Русия историческа традиция, не по-различни са и крясъците на особен род посткомунистически дегенерати като известния Жириновски или представителя на Русия в НАТО Рогозин. Далновидността на първия не е мръднала и на йота от виденията на руските царе: той проповядва завземането на Аляска, нахлуване в Афганистан, Иран и Турция за достъп до топли морета и... захвърляне на ядрени отпадъци в Балтийските държави. Вторият често размахва пръст на източно-европейските страни, включително и на България, да не гледат толкова много към Америка и да внимават с ПРО на тяхна територия, за да не станат мишена за руските ракети.

Ако не за други, то поне за тия двамата  Гоце Първанов в качеството си на президент на натовска държава и член на ЕС би трябвало да привика руския посланик  за сериозно предупреждение «да не бърза да дава съвети на суверенна държава».

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional