Свободата днес и тук 06 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

ДВАЙСЕТГОДИШНИЯТ ЮБИЛЕЙ НА БИГ МАК-ЛЕНИН

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Николай Флоров

На 31 януари 1990 в Москва на площада Пушкин става събитие, чието значение отстъпва само на Великата Октомврийска Социалистическа революция : на тая дата беше открит първия ресторант Макдоналдс! Това беше не само първия в Москва, но и най-големия в света с 28 каси и места за 700 гладни руснаци; опашките за откриването се бяха проточили по цялата дължина на площада, след това около ъгъла, за да направят пълен кръг от около километър и половина.

Някога Ленин беше казал, че комунизъм – това е съветска власт плюс електрификация. Той изглежда е изпуснал от тая формула яденето. Когато казвам «гладни руснаци» аз имам предвид точно това – изгладняло население, живеещо в полувоенен комунизъм, преживяващо на водка и колбас, пълен с кокали. Ако досега не сте се подсмихнали, то е защото вземате Русия насериозно или защото сте от ония отчаяни русофили, които още не вярват, че Ленин беше смлян на кайма и  поднесен на московчани като Биг Мак-Ленин. Това е същия Ленин, на когото американците и международния Червен кръст помагаха с храни при първия умопобъркващ глад след Гражданската война, продължил от 1921 до 1923. Гладът тогава засяга около 10 милиона в Поволжието с огромни жертви, чиято храна е прибрана  безмилостно до последното зърно от Червената армия, но за американската помощ на Хърбърт Хувър няма да намерите нито ред в болшевишката преса.

Но аз имам и друга причина да говоря за «гладни руснаци», и това е защото за цялото руско колониално господство след 1944 Източна Европа, и най-много България, се мъчеше да изхранва, макар и безуспешно, поне двата главни града на Русия. Към тая картинка трябва да се прибави и Грузия, рога на изобилието за елита на московското общество.

Като продължение на тия мисли, самият Макдоналдс не може по  нищо да се сравни с българските (и балканските) кебапчета и кюфтета. Балканите са единственото място, където Макдоналдс не преде. Нито неговите пържени картофи, бели хлебчета и големи кока-коли са много за препоръчване като здравословни. Напротив, ако основната ви диета е основана главно на храна от Макдоналдс, вие имате голям шанс да заприличате на сегашния руски посланик в София, но не е там работата. Макдоналдс е институция за бързо хранене, автоматизирана, чиста, безкласова и не на последно място храна, основана главно на телешко и пилешко месо. За заетия гражданин това е едно от многото решения, и то на достъпни цени.

Не така са гледали гладните московци на Макдоналдс при откриването на първия му ресторант: той е донесъл в Москва легендата за сита Америка, където и досега храната е в изобилие, където има и бедни, но гладни няма. Московците в 1990 отиват да видят и да опитат  къс от тая Америка. Не че знаят как се яде Биг Мак: несвикнали с така наречената  finger food”, някои от първите клиенти на Макдоналдс и неговия Биг  Мак не знаят какво да правят с него – едни го ядат пласт по пласт, а някои дори и с лъжица, тоест по войнишки.  Въпреки началното объркване, още в първия ден ресторанта обслужва 30,000 души!  За останалите гладни девет милиона  московчани мечтата за къс от Америка си е останала все така далечна.

Ето тук му е мястото да се запитаме: как е възможно най-развитата комунистическа страна в света, примера на цялото миролюбиво човечество, да няма ресторанти, да няма напитки и да държи полугладно огромното си население? Това, без съмнение, не личи по подпухналия вид на сегашния руски посланик в България. Кога например сте чули за каквато и да е руска безалкохолна напитка или, пази боже, плодов сок? За водка обаче сте чули, а тя, читателю, е най-подходящото сравнение на руснака със северо-американския индианец – податлив на безпаметно пиянство, и то на гладно. Както и индианците, руснаците са застинали в епохата на ловци-събирачи, чиято култура с векове не е имала обмен на познания с по-развити цивилизации, нещо несравнимо с богатия опит на България. Овощарството и градинарството в Русия е неизвестно, да не говорим за лозарството и финеса в културата на виното. Това е нация, преживявала с векове чрез дворното производство на репи, моркови, картофи (от 18-ти век) и зеле. Затова и днес Русия отделя огромни средства от бюджета си за внос на храни и хранителни продукти. Според  данните на руската статистическа служба Росстат вносът на храни и хранителни произведения в 2010 се е увеличил с 21 процента от предишната година и е достигнал 36.4 милиона тона. Прочетете пак тази цифра!  С увеличаването на доходите тя се предвижда да расте поради неспособността на руската хранителна промишленост да отговори на очакванията на покупателите. По същество това е страна, която се изхранва както всяка богата на ресурси колония, без да може да предложи каквито и да е конкурентни стоки на международния пазар. Подчертавам – каквито и да е!

В Русия и днес живота върви с бързината на плужеци, въпреки закъснялата любов на руснаците към автомобила. Не става дума за бързината на каране, а за побъркващата бюрокрация, подкупност и административен консерватизъм.

Идеята за Макдоналдс в Русия се приписва за пръв път на Джордж Кохон още в 1976, тогава изглеждаща като невъзможна мечта. От тогава минават цели 12 години преди Кохон да убеди московските големци във възможностите на неговата «хамбъргър дипломаси» и още две години преди да отвори първия ресторант.

Днес главен управител на Макдоналдс в Източна Европа е Хамзат Хазбулатов, дипломант на университета Плеханов и типичен представител на новите руски аспирации в бизнеса. Неговият метеорен възход е любим трик в американската външна политика: когато Хитлер прави своята нацистка и расистка олимпиада в 1935 американците му пращат негъра Джеси Оуенс, който обира медалите в няколко дисциплини, предопределени за арийската раса; за ужас на бизнесмените в Япония, американците редовно назначават  японки на ръководни позиции в своите компании и финансови институции. «Днес – казва Хазбулатов – за Макдоналдс в Русия работят повече от 25,000 души  и цифрата ще се увеличава. Отначало трябваше да внасяме 80 процента от продуктите си отвън, сега е точно обратното – 80 процента от продуктите се доставят от руски производители.  

Сега разбирате какво искам да кажа с това «Ленин беше смлян на кайма и поднесен на московчани като Биг Мак-Ленин», нали? Ама какви канибали са това американците, а!                                             

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional