Силвия Белева
Отнемането на лиценза на „Лукойл” породи различни реакции. От мнения, че започва война с монополистите, до скептицизъм, че сме свидетели на спектакъл с разпределени роли. Стъпката, която правителството предприе обаче, получи обществена подкрепа.
Междувременно Софийски административен съд блокира решенията на Агенция „Митници”. В мотивите на съда се посочва, че влизането в сила на решенията ще причини на компанията значителна или трудно поправима вреда.
Може би изискването да се спазват законите нанася щети на компанията. И особено – ако последват санкции заради игнорирането на тези закони. Или спазваш законите или не ги спазваш. Или пък витаеш в необозримото бъдеще и отлагаш. До края на годината, за после, някой път и някога. Ако мине. Но ето че отлагането се прекрати и лицензът на „Лукойл” беше отнет. Случи се нещо естествено. Толкова естествено и нормално – че чак беше приятна изненада.
Пред „Комерсант” руски експерт също изразява изненада, но - с негативен знак. Коментарът му е, че българските власти били проявили прекалена принципност. Вероятно според него е в реда на нещата властите да замижат с едно око и нещата да продължат както досега. Мнението му е, че в този прекален порив към принципност те – българските власти, не си дават сметка за икономическите загуби. От една страна – подобни строги санкции трябвало да се налагат постепенно, защото компанията не би могла да компенсира загубите си незабавно. Само че тук не може да става дума за изненада – защото предупреждения за мярката имаше.
От друга страна, продължава експертът, страната ни поема риска да застраши нормалната работа на авиокомпаниите, което ще се отрази неблагоприятно върху българската икономика. Следователно, принципността трябва да се прилага по-предпазливо.
В мотивите си Софийски административен съд е изтъкнал факта, че жалбоподателят „Лукойл” снабдява с дизелово гориво „Холдинг БДЖ” ЕАД и „Столичен транспорт” ЕАД, с които има сключени договори. Взел е предвид и писмо от „Bulgarian Aviation Group”, от което става ясно, че алтернативни източници за доставяне на авиационни горива няма. Така че … да живее „пазарната икономика”.
Решението на съда може да се обжалва в седемдневен срок и директорът на Агенция „Митници” вече обяви намерението си да го направи.
А сякаш, за да потвърди, че желязото се кове, докато е горещо – „Атомстройекспорт” изразява недоумение от българския контраиск за АЕЦ „Белене” и заявява, че няма да оттегли своя иск към българската НЕК. Обещава и този иск да не е последен.
Дали не предстои „Ставай, страна огромная” в енергиен вариант - предстои да се види.
А на България й предстои тест. По-точно - поредица от тестове във вътрешен и външен план. Какъв тип принципност ще прояви в тях - също предстои да се види.