Николай Флоров
Еврейският вестник «Джерузалем пост» наскоро публикува изследване, проведено през март 2011 в някои европейски страни от германската Социалдемократическа партия, под заглавие «47 % от германците мислят, че Израел унищожава палестинците». Заключението беше, че «изследването показва силно присъствие на антисемитизъм към Израел, скрит зад критиката на Европа към тази страна».
Изследването, което е било проведено с участието на фондацията «Фридрих Еберт», е със заглавие «Европейски доклад: нетолерантност, предразсъдък, дискриминация» и е анкетирало около 1,000 души във всяка една от избраните европейски страни.
В отговор на позицията на анкетиращите, че «Израел провежда война за унищожение на палестинците», 47.7 процента от анкетираните в Германия са изразили съгласие – най-големия процент в Западна Европа.
Така поставена обаче, позицията на анкетата се разглежда от Държавния департамент на САЩ като съвременна изява на антисемитизъм.
Следващата позиция пред анкетираните е била следната: «Като се има предвид израелската политика, аз разбирам защо хората не харесват евреите». В Германия са дали положителен отговор 35.6 процента, а във Великобритания са се съгласили с позицията 35.9 процента; в Холандия - 41.1 процента; в Полша - 55.2 процента; в Унгария - 45.6 процента; в Португалия - 48.8 процента. Франция не е приела да участва.
Анкетата също така е поставила въпроса дали евреите искат да извлекат полза от положението си на жертви на нацизма. Почти половината от анкетираните германци са отговорили положително – 48.9 процента. Холандия е с най-малък процент – 17.2 процента. В Полша този процент е 72.2, а в Унгария е 68.1. Във Франция процентът е 32.3, а в Англия - 21.3, в Португалия е 52.2, а в Италия - 40.2.
Във връзка с тази анкета трябва да се спомене и крайно важният доклад на бившия южно-африкански съдия Ричард Джозеф Голдстоун, който в 2009 беше изпратен с мисия от комисията за човешките права към ООН за събиране на факти за престъпления срещу човечеството във войната на Израел в Газа. Мисията на Голдстоун заключи, че и двете страни в конфликта - Израел и Хамас, са извършили военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Това предизвика огромно недоволство в Израел, както и кампания, насочена лично срещу съдията. Голдстоун обаче е личност с огромни приноси в международното право, както и един от най-влиятелните личности за демонтирането на апартейда в Южна Африка, така че лична кампания от такъв сорт можеше да окаже само негативен ефект върху инициаторите й, още повече че Израел не е искал да участва в разследванията.
Всичко това е неотделно свързано с проекта на арабските държави за създаване на палестинска държава, предвиден за гласуване през септември, а от тук и спешната мисия на Нетаняху в Източна Европа, съпроводен от впечатляващ брой министри с цел да вербува повече гласове срещу проекта.
Освен България и Румъния, Нетаняху посети и Полша и Унгария. Последните две бяха част от общо 18-те страни (седем от ЕС), които гласуваха с Израел срещу приемането на доклада на Голдстоун в ООН. Румъния и България тогава бяха между 15-те страни от ЕС (общо 44), които се въздържаха.
Според дипломатите, Израел се стреми да събере около 60 демократични държави на своя страна, за да подбие морално проекта за палестинска държава. За България и Румъния посещенията носят обещания, приличащи на сламката, която никой удавник не може да откаже.
Премиерът Борисов обаче може да си позволи само внимателно жонглиране в страна, където една шеста от населението е ислямско, ако не иска да предизвика и гнева на арабския свят, с който България има много и жизнено важни отношения.