Силвия Белева
Ставаше въпрос за „Лукойл”. За това, че компанията отлага монтирането на измервателни уреди и не спазва закона. За цените на горивата, които неотклонно пълзят нагоре и чупят рекорди. За демонстрацията на високомерие и недосегаемост. За това, че решението за отнемане на лиценза просъществува около седмица, след което съдът реши, че на компанията се нанасят трайни и необратими щети.
Но те едва ли са толкова необратими като щетите, сътворени от двама 20-годишни келеши - съответно с ауди и BMV, които на прав участък се сблъскаха и връхлитайки върху тротоара –пометоха и убиха 39-годишна жена и 34-годишен мъж. А дали като смекчаващо вината обстоятелство няма да бъде отчетен фактът, че това е станало на спирка – т.е. – все пак са спрели, независимо как и върху кого?
Междувременно министър-председателят е разговарял с президента на „Лукойл”. Г-н Борисов казва, че „… човекът се извини за това, което са ни причинили с всичките тези забавяния.” Но тук не става въпрос за причинени, още по-малко - необратими щети и за непостъпващи в бюджета средства.
Вчера в претъпкания трамвай настъпих неволно един човек и му се извиних. Но ако го настъпвам така всеки ден до декември, когато ще обещая да спра – какви ще са основанията му да се съгласи с мен и да прояви разбиране?
Но ето, че се прокрадна друга новина. Без много шум е направена пътна карта на АЕЦ „Белене”. От „Росатом” съобщават, че е създадена работна група в рамките на допълнение 13 към споразумението от ноември 2006 г. за строеж на централата. Руската компания е преговаряла с НЕК и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за финансовата страна на проекта. Подробности не се съобщават. На министър Трайков вече е връчена и пътна карта за първите мероприятия, предвидени за осъществяване на проекта. Освен това, вече е подготвено строителството на първи блок на централата. Било завършено и оборудването на пречиствателните съоръжения, както и на строителната и геотехническата лаборатория.
Като че някаква добра фея с вълшебна пръчица се намеси и нещата се задвижиха в „правилната” посока. Не се споменават ултиматуми, вече не се говори за евентуално отказване на Русия от проекта през ноември, не се чака и мнението на HSBS. Но след като „добрите” новини валят една през друга, може би и решението на банката ще е в хармония с тях.
Друга „хубава” новина е, че до 12 август ще разберем дали „Атомстройекспорт” ще оттегли своя иск срещу НЕК. От своя страна министър Трайков съобщава, че страната ни няма да предприеме контраиск, а просто иск за едни пари, които НЕК имала да получава. Сумата съвпада с тази, обявена за евентуалния контраиск – 61 млн. евро. Наистина дяволът се криел в детайлите, щом формулировката има такова значение.
На фона на тази уж периферна информация се открои енергичното отхвърляне на добива на шистов газ от един кандидат-президент, който заяви, че ще инициира референдум именно по този въпрос, а не по някой друг. Например – по строежа на атомна централа в земетръсна зона.
Къде поставяш акцента е въпрос на приоритет. Само че подобни теми предполагат и изискват убедително обосноваване, защото са натоварени с отговорност не като при избора на лак за нокти или крем за бръснене. Това е най-новата мелодия на симфонията „Белене” – енергичен, открояващ се акомпанимент и почти неуловима основна мелодия, която обаче дълбае скалата – засега с не толкова големи, но постоянни и неотстъпни вълни.
Понеже стана въпрос за добра фея – да продължим като в приказката. Ето, всичко върви добре. Пръчицата на феята вече е докоснала тиквата и я е превърнала в каляска. Плъховете вече са лакеи и кочияш в красиви ливреи. Пепеляшка е готова да се качи в каляската и да се забавлява на големия енергиен бал, където ще е център на Балк…, пардон – на вниманието.
Ами ако феята не е съвсем безкористна и „забрави” да я предупреди кога и защо трябва да напусне бала? Или пък принцът се окаже антипод на героя от друга една приказка – „Красавицата и звярът” , т.е. - близнак на Дориан Грей?
За България участието в тази „приказка” крие твърде много рискове и може да свърши зле.