БТА
Тази нощ Лондон беше залят от полицаи. Скотланд Ярд разположи по улиците 16 000 служители на реда, демонстрирайки сила, за да се сложи най-сетнне край на продължаващите от дни размирици. Фокусът на насилието обаче се прехвърли в други градове, пише британският в. "Таймс", който не забрави да посвети статия и на въоръжените с метли, четки и гумени ръкавици лондончани, излезли да почистват улиците на града си след невижданите от десетилетия безредици.
Ще отвърнем на огъня с огън, цитира в. "Индипендънт" изявление на полицията. Дейвид Камерън и шефът на лондонската полиция предприеха бездпрецедентна стъпка, упълномощавайки въоръжените полицаи да използват гумени куршуми, за да спират грабителите и размирниците в най-големите британски градове. Премиерът и висшите служители решиха, че извънредните мерки ще продължат "колкото е необходимо", за да се спре беззаконието. Правителството обсъжда и евентуална употребата в бъдеще на сълзотворен газ и водни оръдия за прекратяване на безредици - ход, който ще сложи край на 180-годишна традиция за "минимум сила" в политиката за поддържане на реда във Великобритания, подчертава "Индипендънт".
Хаос в новите градски зони, превърнати в бойни полета, насилие избухва и на север. Подражателските атаки се разпростряха до Бирмингам и отвъд, гласят други заглавия в същия всекидневник.
Великобритания преживя своята "Катрина", обобщава "Индипендънт" в редакционна статия . Валикобритания бе потопена в кошмар. Някои райони на най-големите ни градове, и особено Лондон, станаха свидетели на ужасяващо потъпкване на реда и законността. Уличните погроми, палежите на сгради и автомобили, плячкосването на магазини и стълкновенията всяха траен страх и тревога. Обстановката започва да прилича на урагана "Катрина" за правителството. Републиканското управление на Джордж Буш изглеждаше безпомощно, когато през 2005 г. ураганът скъса дигите и заля Ню Орлеанс. Същото може да се каже сега за британската управляваща коалиция, допълва вестникът.
Интифадата на нисшите класи, както някой нарече събитията, поражда патетични сравнения с бунтовете в арабския свят, отбелязва в. "Файненшъл таймс". Младежите в Египет и Тунис имаше какво да губят при протестите - живота си, имаше и какво да спечелят - демокрация и справедливост. Нашите млади хора нямат нито какво да губят, нито какво да печелят освен тръпката и нови маратонки. Те само потвърждават по най-позорния възможен начин собствената си деградация. Междувременно обществото, тоест ние, изоставихме добродетелите, възприемайки морала на безразличието, маскиран като либерализъм. Заменихме взаимоотношенията със социални придобивки, любовта с права, а топлите човешки отношения на реалните общности със стерилни процеси в обществените отношения. След като полицията потуши бунтовете, ще имаме много повече работа от метенето на изпочупените стъкла, заключава вестникът.
Правителството трябва да направи необходимото, за да възвърне контрола си над британските улици, заявава "Файненшъл таймс" в редакционна статия със заглавие "Седмицата на унижението на Лондон". Размириците се превърнаха в проверка за компетентноста на правителството и лондонския кмет Борис Джонсън. Няма време за приказки, че съкращаването на държавниге разходи е причина за насилието. Младежите, ограбвали магазини в търсене на телевизори с плосък екран и маратонки, много добре знаеха какво правят. Камерън е прав, че който е достатъчно възрастен да извършва такива престъпления, е достатъчно възрастен и да понесе и удара на закона с пълната му сила, допълва вестникът.
В тази криза градовете ни се нуждаят от местни лидери с реална власт. Вакуумът във властта на равнищата под централизирана държава изправя полицията пред непосилната задача сама да гарантира реда, отбеляза в. "Гардиън".
За да разберем причините за тези безредици, трябва да приемем, че полицията е отстъпила контрола на улиците на престъпниците още преди десетилетия, пише в. "Дейли телеграф".
(БТА)