БТА
Британският министър-председател Дейвид Камерън и лидерът на опозицията Ед Милибанд ще представят днес различни виждания за причините, довели до размириците миналата седмица, и за решенията на проблемите, пише вестник "Индипендънт".
Дебатите за това какво е предизвикало размириците преминаха от дискусии за полицията към обсъждания на политиката като цяло.
Според Камерън причината е в децата без бащи и в училищата без дисциплина, докато Милибанд хвърля вината върху банкерите и депутатите за това, че не са дали по-добър пример на обществото.
Камерън ще използва своята реч, за да обърне внимание на постепенния морален срив на части от британското общество през последните няколко поколения.
Милибанд ще използва речта си, за да изтъкне, че вината не бива да се хвърля само върху дъното на обществото, но и върху примера, който дават хората с пари и власт.
Изказванията на Камерън и Милибанд днес, както и обръщението на лидера на Либералните демократи Ник Клег утре, ще подготвят политическото бойно поле преди сезона на партийните конгреси следващия месец. Очаква се Милибанд да представи реакцията на Камерън на размириците като неадекватна и необмислена. От своя страна, премиерът ще се опита да затвърди репутацията на своята Консервативна партия като поддръжничка на закона и реда и ще обвини последното лейбъристко правителство за много от политиките, навредили на обществото. Клег вероятно ще заяви, че след първоначалното силно медийно внимание има опасност да бъдат пренебрегнати стоящи в основата проблеми, отбелязва "Индипендънт".
Единството, което беляза отговора на политиците на размириците във Великобритания, започва да се разпада, след като правителството и опозицията ще представят своите съперничещи си анализи на погромите, пише вестник "Гардиън".
Камерън ще изтъкне своето отдавна споделяно мнение, че има срив в части от британското общество, и ще обещае, че управляващите ще направят преглед на политиката с цел да решат проблемите.
Милибанд възнамерява да разкритикува подхода на правителството към размириците и да направи връзка между погромаджиите и банкерите, между плячкосването по улиците и скандалите с подслушването на телефони и с нередностите с парите за разходи на депутатите, посочва "Гардиън".
Отношенията между правителството и полицията преживяха нов срив в резултат на размириците, пише вестник "Дейли телеграф".
Четирима полицейски началници разкритикуваха управляващите за подхода към опазването на обществения ред. Според един от служителите премиерът е проявил неуважение и рискува да загуби подкрепата на полицията, отбелязва изданието.
(БТА)