Мариан Барио, Франс прес
В сърцето на Кашгар, град с богато наследство, разположен на древния Път на коприната, разрушаването на стария квартал се е превърнало в символ на загубата на идентичността на местния етнос, на уйгурите - тюркоезични мюсюлмани, които стават жертва на политиката на Пекин за икономическо развитие и китаизиране.
В края на поредния ден от рамазана отекват призивите за молитва и жителите на Кашгар тръгват към джамиите. Пейзажът е изпъстрен с кранове, свидетелство за радикалните промени, които преживява градът.
"Този Кашгар е един нов Кашгар, който няма нищо общо с нашия вековен град. Културата ни беше заличена", оплаква се един уйгурски търговец на 24 години, който пожела да запази анонимност заради деликатната тема.
Според правителството на автономния район Синцзян (Северозападен Китай), разрушават се само опасни сгради и това е част от програма за преселване на повече от 50 000 семейства, чиято стойност възлиза на седем милиарда юана (760 милиона евро).
"Кашгар се намира в сеизмична зона, така че е важно къщите да могат да издържат при земетресение", обяснява Айсацзан Ача, ръководител на програмата. Местните жители обаче възразяват, давайки за пример сгради, останали непокътнати в продължение на векове.
Но булдозерите продължават да работят и традиционните къщи от тухли и кирпич, се заменят с подобни, но от бетон и тухли.
Много от жителите са настанени временно в нови, крайни квартали (отдалечени на няколко километра от старите им жилища), където са издигнати многоетажни сгради като е повечето големи китайски градове.
Разрушаването на стария уйгурски град налага освен това прокарването на водопровод и електричество, разширяване на улиците, казват от местното правителство.
Разположен близо до Централна Азия, от втори век Кашгар е търговско средище, често посещавано от търговци и пътешественици, поели по Пътя на коприната между Китай и Близкия Изток . Освен уйгури, там живеят също казахи и таджики, както и все повече китайци хан, преобладаващият етнос в Китай.
Кашгар, който Пекин реши да превърне в специална икономическа зона, ако беше запазен, щеше да свидетелства за тази богата история.
Има хора, които се тревожат за града. През март с резолюция, приета в Страсбург, европейските депутати призоваха Китай да спре "незабавно" разрушаването на историческия център на Кашгар.
От своя страна, уйгурският дисидент в изгнание Ребия Кадир определя разрушаването на старите квартали на Кашгар като "обида към уйгурската общност", убеден, че това е "опит тя да бъде асимилирана". Разрушаването лишава света от едно уникално място", добавя той.
Жителите, принудени да се преселят, казват, че имат много малта свобода на действие при избора си на ново жилище. Властите отхвърлят тези обвинения, и уверяват, че се съветват със семействата на всеки етап от процеса.
Според познавачи на уйгурския свят на цялото начинание му липсва прозрачност. "Програмата за разрушаване и преустройство е толкова объркана, че е невъзможно да се каже дали всички разрушени къщи са били заменени с нови", обяснява Майкъл Дилън, автор на книгата "Синцзян, китайският мюсюлмански Далечен североизток".
Някои уйгури обвиняват Пекин, че не уважава техния начин на живот и култура и атмосферата е напрегната. През последния уикенд на юли при нападения и ответна реакция на полицията в Кашгар бяха убити 21 души.
(БТА)