Марк Хозенбол, Ройтерс Екстремисти, намиращи се в убежища в Пакистан, зачестяват презграничните нападения в Афганистан в момент, когато сътрудничеството в областта на сигурността между САЩ и Пакистан е под голямо напрежение, казаха американски служители.
16 души бяха убити във вторник, след като въоръжени нападатели обсадиха американското посолство и централата на НАТО в Кабул и с часове водеха престрелка.
Американският посланик в Афганистан Райън Крокър приписа атаката на мрежата на Хакани - свързана с Ал Каида и талибаните група, базирана в пакистанска територия по афганистанско-пакистанската граница.
Американски служители казаха, че според тях мрежата на Хакани е взривила и камиона в събота в база на НАТО в провинция Уардак в Афганистан. В нападението загинаха четирима цивилни и бяха ранени 77 американски войници.
Няколко американски държавни служители заявиха, че усилията на САЩ и НАТО да унищожат или поне да ограничат екстремистите в Афганистан едва ли ще успеят, докато групи като тази на Хаккани могат да действат с относителна безнаказаност от отдалечените племенни райони на Пакистан.
Американски служител отбеляза обаче, че само защото малки групи от екстремисти от мрежата на Хакани могат да нападат важни цели в Кабул, далеч от убежищата си, не означава, че екстремистите могат свободно да вилнеят из страна.
"Хакани са значителна заплаха за сигурността в Афганистан, но не са точно в позиция да превземат страната", каза служителят.
Предполагаемите убежища на мрежата в Пакистан станаха основна цел на ударите с безпилотни самолети на ЦРУ. Но американски служители от отдела за борба срещу тероризма
твърдят, че почти от година пакистански служители оказват натиск на САЩ да ограничи тайните си операции в Пакистан.
Неотдавнашният арест след обща пакистанско-американска операция на лидер на Ал Каида, известен като Юнис ал Мауритани, стана причина за известна пауза в напрежението между двете страни. Американски служител от министерството на националната сигурност обаче заяви, че арестът на Мауритани е бил единственото положително събитие в иначе напрегнатите двустранни отношения в борбата срещу тероризма.
"Двустранните отношения са все още доста проблемни, но атмосферата е малко по-добра", каза Брус Ридъл, бивш анализатор от ЦРУ, който съветва администрацията на Обама за политиката в региона. "Обвиненията до голяма степен спряха засега".
Има някакво сътрудничество във връзка с разпитите на Мауритани, но недоверието все още не е изчезнало, както не са изчезнали и фундаменталните разлики в подхода към тероризма,
каза Ридъл.
Друг американски служител бе по-оптимистичен. "Очевидно отношенията са сложни, но двете страни все още намират начини да действат заедно срещу един общ враг - Ал Каида и техните ектремистки съюзници".
Отношенията между ЦРУ и основната разузнавателна служба на Пакистан - Междуведомствено разузнавателно управление, от месеци се влошават.
Първо шефът на централата на ЦРУ в Исламабад трябваше да напусне Пакистан, след като името му изтече в местните медии в края на миналата година. Отношенията се влошиха още повече, след като работещият за ЦРУ Реймънд Дейвис бе задържан от пакистанските власти по обвинение, че убил двама мъже, за които той твърди, че се опитали да го ограбят. Дейвис бе освободен по-късно.
След това, през май, американски командоси ликвидираха лидера на Ал Каида Осама бин Ладен, укриващ се в убежище в Пакистан, без местните власти да са били уведомени предварително за операцията.
След тези случаи пакистанските власти прогониха най-малко 100 американски военни служители, които обучаваха пакистански сили за борба срещу тероризма. Пакистан започна да отказва нови визи за американски кадри, в това число служители на ЦРУ.
Някои американски служители, които вече са в Пакистан, бяха помолени да удължат служебния си престой, така че операциите да не бъдат драстично намалени, казаха служители. Това обаче рискува да подложи на изпитание морала и издръжливостта им.
(БТА)