БОЖИДАР КУНЧЕВ
БОЖИДАР КУНЧЕВ
НЕБЕ, НАСИТЕНО С ДОБРОТА И ЛЮБОВ
Разговори с Радой Ралин
Той започна творческия си път с една всеотдайност. Тя беше насочена към малките и големите драми на човека, към загадката на неговото съществуване, винаги дилемно, винаги пронизано от противоречия, повечето от които си остават нерешими. През живота си премина с неизменната мисъл за красивото безсилие на изкуството, което не може да спаси света, но би могло да бъде опора за една или друга устремена душа. На много неща можеше да измени, следвайки свещеното си право да се разочарова. В разочарованието той виждаше онова вътрешно освобождение, без което не може да продължи напред. Но това, на което не измени до последния си дъх, това, от което не се разочарова, беше поезията – неговата най-истинска свобода. За това той съумя да я твори талантливо и нравствено до самия си край. Радой не измени на поетичното си чувство, с което отстояваше личната си свобода и свободата на света. Той беше имал много моменти на потрес и отврата, на едно стъписване пред абсурда на историята и на конкретното време, което често възприемаше като безвремие. Но после пак намираше сили в себе си. Усмивката изгряваше на лицето му, за да прогони бликналите горчиви сълзи. Той посягаше отново към перото, вдъхвайки за кой ли път с помощта на красивия си стих своите тъжни надежди.
И другото, на което не измени, беше неговата представа за човека като личност, като неповторима и творческа индивидуалност. За това той се радваше като дете, щом откриеше у някого макар и зрънце талант за самопостигане. Това му беше достатъчно, за да заложи на едно или друго човешко съществуване, в което усещаше предстоящото разгръщане на качествената личност. Затова той боготвореше през целия си живот изявеното персоналистично начало у поети като Далчев, Александър Геров и Вутимски. Дори и в болницата, малко преди да си отиде, едва говорещ, с едно съзнание, което беше започнало да му изневерява, той се опита да рецитира Геров. Дълго време преди стогодишнината на Далчев той говореше вдъхновено как трябва да бъде чествана. А в болницата пак споменаваше неговото име. Години преди смъртта си той ми казваше: „Трябва да се обръщаме към личността, трябва да култивираме израстването на индивиди. И трябва да намерим върховете на философията на индивидуализма.“ Говореше така, защото самият той беше изключителна личност. Ще го потвърди всеки, който го е познавал. Лично аз се радвам, че в продължение на толкова време ни свързваше близко приятелство. Непрекъснато чувствах това, което убитият Георги Марков беше казал за Радой – че той е „уникално явление“ и „може би една от най-гордите прояви на истинския български дух“.
В дългата нощ на онази абсолютна безопорност, каквато беше времето на диктатурата, той ни беше една от най-стабилните морални опори. Беше и естетическа опора. Чудесната му лирика не само извисяваше естетически. Написана от голям поет, съчетание на мъдрост и финес, на страдание и жизнелюбие, за мен поне лириката на Радой беше и си остава здравата стена, на която се опирам, за да не падна в лапите на отчаянието. И сега след смъртта му, пак се връщам към едни или други от стихотворенията му. Казвам го без уговорки – това са творби на голям поет. Не подценявам сатирика у него. Неговите епиграми му донесоха слава, каквато никой след Вазов не беше познал. Но силната, по европейски извисена поезия на Радой е значимост, която няма да бъде отречена от времето. Там ще открием различните аспекти на човешкото битие и безбройните превъплъщения на един неуморим дух, който казваше: „Нямам време да се застоявам / и пред всичко спирам /, за да не пропусна миг от живота си“. Стиховете на Радой са това, което светът му говореше. Това, което му нашепваха неговите сетива, с които той искаше да прегърне цялото мироздание, за да разбере още по-добре тайната и драмата на най-безпомощното от всички същества на земята, каквото е човекът. Стиховете на Радой бяха неговата „противосмъртна клетка“.
Радой има едно стихотворение, което е нарекъл „Балада за Дебелянов“. Ето какво гласи един от куплетите:
Добре че си написа стиховете,
все пак от тебе нещо да остане,
през мъртви периоди да ни свети,
да причестява чувствителността ни.
Споделеното се отнася и до самия Радой. През мъртвите периоди, а те ще идват и занапред, неговата поезия озарява със светлината си нашите неспокойни души. И ще „причестява чувствителността ни“.
Когато всички си тръгнаха, останах сам пред пресния гроб, отрупан с камара от цветя и венци. Стоях безмълвен. Какво още можех да му кажа, което не бях му казал през дългите години на нашето общуване. Горещото слънце още повече засилваше голямата ми мъка. Сега всичко беше вече едно мълчание. Земята беше погълнала един от тези, които я обичаха по невероятен начин. Радой сякаш беше взел със себе си в гроба необозримата враждебност на сбъркания човешки свят. Небето над главата ми беше наситено с добротата и любовта на Радой. Животът продължаваше без него, но всъщност от този момент той започваше по друг път с него. Защото грешното и несъвършеното се беше свършило. Започваше праведното, чистото, най-мъдрото, най-свободното, което този неподражаем човек и поет носеше в себе си и после го остави на живите.
В едно стихотворение беше казал, че иска да умре „без ни една илюзия, / за онзи свят и два пъти за този“, отсамния. Желанието му не се сбъдна и слава Богу. Той си отиде, без да предаде илюзията си за човека и свободата и илюзията за поезията. И затова остана в живота. Радой не е мъртъв. Всеотдайните не са подвластни на смъртта.
***
Горните редове написах след погребението на Радой. Като ги прочетох пак, в главата ми нахлуха отново спомените, а те не са малко. Как да се забравят разговорите с Радой, налъма, който с години си стоеше в една ваза с недвусмисления надпис върху него, че сатирата ще разцъфне. Как да се забравят нашите пътувания до провинцията, когато трябваше да говоря за творчеството му. Не бих могъл да забравя за напрежението в живота му, когато той неволно стана повод заради едно интервю, което беше дал, да накажат няколко журналисти. Не съм забравил и за „доброжелателното“ предупреждение, с което ми се каза, че не се гледа добре на приятелството ми с Радой. А веднъж той бе направил некролог по случай годишнина от смъртта на Фурнаджиев и върху него бе отпечатал известния куплет, в който се казваше, че в „нощната позорна тъмнина“ поетите си строят къщи. Естествено, пак трябваше да обяснявам на писателските шефове защо на некролога се вижда и скромното ми име. И защо, а тъкмо от това те се интересуваха, Радой е избрал точно този куплет. Спомних се и вечерта на 10 ноември 1989, когато в стаята на Радой се радвахме и прогнозирахме какво ще се случи по-нататък. И тъй като събитията се развиваха с голяма скорост, една нощ Партийният дом бе обхванат от пламъци, а Радой беше обвинен, че носи вина за пожара. Пак по същото време на отчаяние и надежда той ми написа върху една книга, която носех със себе си, следното: „И да умреме, пак ще остане туй робско племе“.
Наистина спомените са много и те, до каквото и да се отнасят, все ми говорят за неговата човечност и доблест и за качествата му на творец и гражданин. А за тях говори и споделеното от Радой по време на многото ни разговори, записани на магнетофонна лента. Те са от времето, когато пишех книгата си „Насаме с Гъливер“. Това са доста касетки и в тях е всичко, което беше Радой – неговият смях, тъгата му, неговата мъдрост, скръбните и весели равносметки, които си правеше. Все си мисля, че един ден тези разговори трябва да видят бял свят. Част от тях включих в „Насаме с Гъливер“, в която проследявам и тълкувам развитието му като поет, а тук, макар и малко съкратени, отново ги помествам, защото истините на Радой провокират нашето мислене. И не само това – правят ни по-човечни.
***
– Истинско щастие е, че през годините, които сега проклинаме, живя и поет като Атанас Далчев. Самото му присъствие в живота беше едно отрицание на мракобесието...
– Без да си го е поставял като задача, Далчев стана идеолог на днешното ни обновяване. Той реагираше спонтанно на всички болшевишки заблуди. Неговите „Фрагменти“ не са плод на умувания, а са вътрешен протест срещу измамите, които се насаждаха в печата. С тях той се опитваше да помогне да излезем от заблудите, да оставим съмнителните ценности. На насажданото той отговаряше със своята виталност, предизвикана не от самочувствието на самодоволния, на еснафа, на лъжепобедителя, а на духовно богатия, на вътрешно усъвършенствания човек. С преведеното от чуждите поети той създаде една универсална философия за изход от злото. Далчев създаде един антитоталитаризъм. Тоталитаризмът искаше да превърне човека в робот на силната държава, а Далчев искаше човек да се разтвори в себе си, във влагата на своята душевност и да расте нагоре. Да намери сили в себе си.
Да вземем лириката му. Той като че ли е предчувствал всички катастрофи, които ще дойдат с болшевизма и другите учения по негов лиценз. Той възпя хамалина, носител на чудото, което идва всеки миг. Защото не трябва да чакаме само избраните мигове, а да търсим момента, за да живеем живота си пълнокръвно, а не само когато ни посочат празника.
След Двайсетия конгрес, когато ние се радвахме, че най-сетне ще стане нещо, той ни съжаляваше и казваше, че те само ще използват нашия явен ентусиазъм. Така ще разберат кои са им неугодни и ще ги довършат.
– И излезе прав...
– Да, защото само след няколко месеца станаха събитията в Унгария.
– Доста преди есента на 1989 г. неведнъж съм те чувал да си признаваш вината...
– Признава си вината този, чиято вина е била лично негова, а не е причинявала щети на другите. А вината на партията не е вина, тя е флагрантно престъпление и злодеите си знаят, че за него няма прошка и заради него трябва да се самоотрекат като хора. Какво сега да се извиняват? Глупост е да искаш от убийците да се извиняват. Какво, ще престанат да бъдат убийци ли?! Те даже и да си признаят, ще лъжат, за да могат пак да убиват...
Трябва за нещо да те заболи, за да го преодолееш.
– Защо според теб не се намериха повече интелектуалци, за да се опълчат срещу диктатурата, срещу тоталитаризма?
– Аз мисля, че на този въпрос отговорът е в моята пиеса „Конферанс“. Вътре говоря и за чешките събития, и за свободата.
Отговора го дадох и в едно интервю, когато ме запитаха защо българските дисиденти се появиха късно. Споменах, че никоя от бившите социалистически страни не си изби парламента. В никоя друга страна нямаше такива убийства. Взе се страхът на хората.
Идва един поет при мен, който беше номенклатура, и казва, че това за лагерите не го знаел. И аз, който не се славя с толкова лоша памет, казах: „Какво не си знаел, като през 1968 година ти ме срещна и ми каза, че щял съм да замина за Белене, но ти си ми помогнал.“ Хем не знаел, хем се оказва, че ми е помагал. Искам да наблегна, че условията в нашата страна бяха най-лоши.
Причината виждам и в характера на народа, който е прекарал едно тежко иго.
Колкото повече човек търсеше оправдания да извини комунизма, колкото повече искаше да го преобърне, да го направи истински, толкова повече се уверяваше, че истинският всъщност е катастрофата. Самото му започване е катастрофа.
– Какво е преобладаващото в наше време като тенденция, как би го определил?
– Сегашното време не е безвремие, а наистина си е съвремие, защото при безвремието отделната личност е безсилна да даде своя влог. Сега всеки може да направи нещо, защото все пак истината му стига до другите. Никой не е преследван, така че все пак е станало у нас нещо голямо, нещо равно на век. Може да гладуваме, може да сме недоволни, но нали мислим. Обаче трябва да мислим, без да се мразим. Защо на всяка цена трябва да охулваме, като разполагаме с достатъчно аргументи... Самото честно мислене ще ни доведе до демокрацията.
– Ако трябва да направиш антология, кои са поетите ни, които ще включиш в нея?
– Първият, естествено, ще бъде Ботев, а вторият – Вазов. После Яворов, Кирил Христов, Теодор Траянов, Николай Лилиев... Мога да направя една антология на поетите ни до девети септември, защото след девети не бяха нормални времената. Имаше поети борци, имаше смачкани поети, всеки със своята трагедия.
Ще включа, разбира се, и Дебелянов, който е прекрасен поет. Той стига до световната лирика. А у Ясенов има една ведрост, атмосфера, настроение, пантеизъм, обаче няма в него тези дълбоки идеи, които могат да изведат човечеството и да му дадат алтернатива.
Ботев се бореше за своето отечество, Кирил Христов смяташе, че за личността е все едно къде ще се изяви. Стихотворенията му предизвикват у българина порив към света, който няма нищо общо с книжното, интернационалистично чувство. А в далечните, неизследвани простори, както пише Сашо Геров, стигна Атанас Далчев. Той разгледа проблеми, които са присъщи на цялото човечество. Пишеше за човека, който във всеки миг открива чудото. Едно време имаше понятие „огненосец“, също „венценосец“, „хоругвоносец“, „знаменосец“. А Далчев прие доброволно задачата да бъде носач на истината. Спомни си стихотворението му за хамалина. Далчев казваше да погледнем на света от друг ракурс, да потърсим чудото, за да ни бъде животът по-дълготраен. И така да превърнем делника в празник. Той видя човешката драма...
– Да преминем към поезията след войната, към поезията, която се създаваше през последните няколко десетилетия.
– Лошото беше, че през тези десетилетия човек се заблуждаваше. Поетите се чувстваха виновни, че не са загинали в борбата. Нали се казваше някога „Те загинаха, за да живеем ние“. За да се изкупи тази вина, човек тръгваше по така наречените революционни мероприятия. Ходеше на бригади, на огромните строежи. Това, което беше там, не беше нито розово, нито справедливо и разумно. Трябваше да лъжеш.
Художникът Кирил Петров, обиден и огорчен се прибра на село. Ядеше само кисело мляко и хляб, беше само с една нищожна пенсийка от учителската заплата. И рисуваше всеки ден картини. А картините му най-добре показваха нашите хора, изглеждащи като в полуздрач. Техните лица разкриваха вътрешната решителност да се изтърпи злото, поне да не се омърсиш.
Но да се върнем към времето на последните десетилетия. Тогава и похвалите, и хулите се дължаха на политическо пристрастие. Да кажем, че някой напише нещо, което е угодно на властниците. И онези казват веднага: „Ей, виж, това е!“ Стоян Венев нарисува картината си със сбогуването на партизанина. Онези викат: „Това си ти, Венев. Не се губи в своите карикатури.“ Но Венев се осъществяваше истински тъкмо с карикатурите, с изобразяването на народния живот.
Как беше по времето на тоталитаризма? Не ти се пише, отдръпнал си се. Пишеш стихотворения за съвсем лична потреба, а пък те са целият свят. И веднага почват отгоре: „Ама чакай, той защо се е дръпнал? Прави демонстрации, че ние унищожаваме изкуството...“ Бързат да се намесят в този случай и питат: „Ти от какво имаш нужда? Я ни дай един цикъл“. И като им го даде поетът, викат: „Ето, виждаш ли, че можеш. Но я напиши нещо по-ярко“. После: „Я тази дума тук махни, хайде другата“. И в края на краищата даже не те оставят да бъдеш и пасивен. Те искат да внушат, че строят води хората и всеки става по-голям, че вчерашният полуграмотен работник вече реди стихове. А всичко това беше един фалш. Но ето че трябваше да приказвам за себе си, а пък изпаднахме в политиката. Какъв кошмар е била тя, че е станала комплекс? Ето, мина туй време и ние още не можем да се изприказваме. Тогава, дори и когато прокарваше някои честни мисли, поетът, ако си служеше с образа на Ленин, на Димитров, на другите такива, той създаваше един лъжлив мит. Изкарваше хуманист убиеца и терориста. Виждаш нещата колко сложни бяха.
Преди животът беше бунище, блато. Сега има свобода, хората могат да се изразяват свободно. Личат даже и подлеците в тази свобода. И така може да различим честните от безчестните. Никак не е малко. Но поезията е друго нещо. Вземеш ли да я разправяш, ти ставаш смешен. Трябва да разкажеш мъката само с един вопъл, че да разбуди задрямалите чувства. Не събуди ли поезията човешката същност, онова, което е било у хората в латентно състояние, не предложи ли поезия – няма да има стойност.
Истинската поезия трябва да бъде и неразбрана, да получи огорчения, за да цъфне след време наново. Една поезия остарее ли за десет години, не е трябвало да се появява.
Най-независимото от словесните изкуства си остава поезията. Може би и затова българската народна песен се е запазила през вековете, защото нейната гъстота, нейната по-бърза внушителност са спомогнали да се наложи. Поезията веднага се запомня чрез образите си, препредава се. И без да бъде публикувана, истинската поезия може да остане. Това богатство, което сме получили от народната песен, никак не е малко. Тази страшна гъстота. Така си обяснявам защо Ботев толкова внушително започва. Дори скромният родоначалник на поезията ни Чинтулов със своя експресивен стих веднага въвежда с „Вятър ечи, Балкан стене...“. Виждаме епичния образ. Без този стих Ботев нямаше после да каже „Балканът пее хайдушка песен“. Ботев после дава колосални пространства. Майстор на мащаба. Колкото и скромна да е българската поезия, тя е имала първоначални образци.
Голямо нещо е народната памет. Да съхрани такива бисерни образи, които не са от два века, а много по-отдавнашни.
– Какво би казал за нашите съвременни поети. На кои имена би се спрял сега?
– Ще спомена Иван Теофилов. Виждаш как излезе напред, написа модерни стихове. Виждам в него един модерен рисунък. Нещо европейско има в него. Може света да не сепнем, но за нас, че тук сме го постигнали, е било успех.
Стиховете на Константин Павлов са много ярки и наситени. Той просто като че ли не пише с перо, а пише с острие на хирургически скалпел. Ярък обвинител. Но неговата палитра можеше да бъде много по-широка. Ако ме попитат към кого са моите предпочитания, бих казал към Борис Христов. У него виждаш съдбата на човека. Най-екзистенциалният поет у нас. А Коцето (Павлов) е безпощаден враг на злото. От него ти остава настроението, гневът, заразява те с интонации по-скоро, отколкото с образите. Чувството при него е много силно, пружинира.
Искам още да кажа, че се явяват вече по-културни поети. Това превеждане на чуждата поезия даде своите плодотворни ефекти, но от друга страна пък, културата като че ли е по-голяма от поезията.
– Много преживяхме като хора. Мнозина се стъписаха, шокираха от промените. Непрекъснато дефинираме сегашното време и все не стигаме до най-точната му характеристика...
– Настъпи друго време. Нещата са по-относителни. Не знаеш откъде ще дойде ударът. Светът стана непредвидим. Не знаеш това, което вършиш, лошо ли е или добро. Разликата между доброто и злото понякога е само косъм. И така изведнъж се сетих какво си бяхме говорили някога с Вутимски за Атанас Далчев. В този смисъл, че сега въпросът за нюансизма е много по-важен. Така стои въпросът с оръжията, които биха могли да унищожат света. Ако не беше нюансизмът в мисленето, можеше везната да натежи в нежеланата посока. Това става вече една политическа теория.
В такова време живеем, че човек може всеки миг да се поучава, да научи нещо и същевременно да се разочарова. И може всеки миг да вземе нова позиция. Веднъж закованата позиция и завинаги определеният курс са вече стягащи неща. Виждаш как много хора, които през тези години будеха нашето възхищение, изведнъж се оказаха дребни хитреци, които мислят само за своите работи. Виждаме на колко божества сме плащали данък. В края на краищата нюансът ни кара да бъдем по-милостиви и към човешкото въображение. Да се търсят не ефектите, а всичко да бъде плод на съхранена чувственост. Както е в стихотворенията на Далчев.
– Колко много конфликти. Целият ти живот премина сред отвратителни противоречия, борба за власт, за надмощие. А в живота, в света би трябвало да има нещо друго, което да спре хората и да ги направи по-добри...
– На този свят има нещо по-важно от тези непрекъснати караници и борби. Ако природата е създала хората, а после се явиха и религиите, трябва ли хората да унищожават природата, която е тяхна майка. И трябва ли идеите и религиите да унищожават хората. Страшно е като си помисли човек, че в историята е имало тези вартоломееви нощи. Страшно е, че хората дават кръвта си и телата си за междуособни борби, които са съвсем излишни.
Човекът непрекъснато търси изход. Иска да излезе извън грижите, условностите, безработицата и да продължи себе си, като създаде потомство. Но то също така попада във водите на тези социални неуредици, на религиозните предразсъдъци, на алчността, която не може да бъде излекувана.
Какви преживявания съм имал, какъв хаос е бил животът ми, как всичко в него е вряло. След време съм разбрал, че всичко е било логично и необходимо. Имаше една велика тайна. Тя ме е карала да се сближавам с хората, които са ми влияели, естествено. И които са ми влияели противоречиво. От едни съм вземал човещината, от други – този социален хъс, от трети съм вземал културната вдаденост, това, че човек трябва да създава култура. Никога не съм обичал егоистите. Как съм се радвал на хората, когато всичко ми е било толкова тежко, че една новинка, която ще има отражение чак след пет години, ме е преизпълвала с радост. Но човекът ти я носи като една свещичка. Някъде става нещо, някъде хората мислят. Имаше такива хора. Те не направиха нищо. Те живяха един тъжен живот, но ето че създаваха надежда за цяло едно поколение.
– Какво в човека не си могъл да приемеш, какво най-много те е отблъсквало?
– Себичността и алчността. Те са от едно тесто месени. Оттам идва всичко.
– Човек непрекъснато се променя. Какво би ми казал, ако трябва да имаш предвид себе си, твоите промени?
– През целия си живот съм бил един хаос, един неудачник. Обаче след време виждам, че ако аз съм бил неудачник, постъпката ми е била щастлива. Аз бързо обиквам хората. Много контактен съм. Тази ми детска любознателност, която после се е превърнала в контактност, тя ме е научила веднага да преценя кой човек ще ми хареса, кого от петимата във влака ще избера.
Не знам дали това сега е едно примирение, но понякога си казвам – какво пък съм искал толкова от живота. Ето, на тези години доживях всичко, което ми е било потребно като начин на съществуване.
***
Това наистина бяха интересни разговори, които продължаваха понякога цели часове. Аз не го питах само за едно или друго, но се случваше и да не се съглася с нещо, както е нормално при приятелското беседване. И тук обаче съм оставил само въпросите си, защото исках да покажа преди всичко какво мислеше Радой.
Вижте например колко точен беше в преценката си за нашето преходно време. Той, който беше се очаровал и разочаровал много пъти, имаше невероятно богатство от мисли и впечатления. Така че можеше да сравнява, да отрича и утвърждава, да се съмнява и както винаги, пак да се надява. Затова и беше в правото си да каже, че сега „Нещата са по-относителни“ и че „Светът стана непредвидим“. Радой беше прав и, когато твърдеше, че „Веднъж закованата позиция и завинаги определеният курс са вече стягащи неща“. Тези думи са твърде същностни, ако е въпрос за онова постоянно движение на търсещия му дух. И Радой бе разбрал и изстрадал истината, че на този свят няма нищо абсолютно и че нищо, каквото и да е то, не трябва да се превръща в догма. По тази причина той не се отказа от възгледа си, че човешкото съзнание трябва непрестанно да се обновява, устремено към нови и нови истини. Подобни мисли Радой бе изповядвал още в едно време, смятащо за непростима ерес всеки опит за отказване от догмата. Колко хубаво и при това на равнището на една голяма смислова многозначност той го казваше в „Елементарна елегия“:
трябва ли изчерпания въздух
от признателност да го задържиш
в своята дихателна система?
Ето още една мисъл на Радой: „Виждаме на колко божества сме плащали данък“. Непременно ще се съгласим с него. След есента на 1989 животът вървеше напред, но от друга страна човекът не се промени кой знае колко, нещо повече – стана очевидна една нравствена деформация, която не бяхме очаквали. Това не беше трудно да го разберем и ние, които на свой ред се разочаровахме и отказвахме от разните „божества“. Казаното от Радой за „божествата“ обаче звучи по-иначе, защото се дължеше не само на бързия му ум, но и на чудната му способност да зафиксирва с две-три запомнящи се думи поредната патологична проява в нашия живот. Колко прав беше той и когато ми сподели, че трябва „да бъдем по-милостиви и към човешкото въображение“. От собствения си опит Радой се бе убедил как ни заблуждава понякога собственото ни въображение. Тъкмо в него той виждаше причината за толкова от погрешните ни представи, с които живеем и с които си умираме.
Може би Радой трябваше да отиде по-далеч, тръгнал да отрича безобразията на тоталитарния живот, но и той изпитваше страх. Нали самият той го бе казал: „В никоя друга страна нямаше такива убийства. Взе се страхът на хората“. Чувах да го наричат „шут“, но така говореха за него онези, които не го познаваха добре или пък просто се бояха от думите и поведението му. И сега го твърдя, както го твърдях и преди – колко по-добре щеше да бъде, ако имахме повече „шутове“ като него. Но нямахме! „Взе се страхът на хората“. Принудени бяхме да мълчим и трябваше поне да бъдем малко по-различни. В поезията това го направиха отделни имена. В живота това бе мълчаливото достойнство на „самотния човек“, така правдиво изобразен от Борис Христов. Останалото беше страхът, под каквато и форма да се проявяваше. И така животът продължи до настъпването на Обрата. Радвам се, че Радой го доживя, въпреки че безпокойствата и бедността му останаха. Той знаеше добре какво е искал от хората и времето, и от самия живот. А сега, след като вече го няма, разбираме още по-добре какво бе поискал Животът от него. Мисля си, че той му го даде без остатък и затова:
Сърцето му е всеобщо достояние.
Който заоспорва
неговата личност,
попада под негово влияние.