Ахмед ал Хадж, Асошиейтед прес
Крилото на Ал Каида в Йемен продължава да е сериозна заплаха в тази изключително нестабилна страна, дори и след като при атака с американски безпилотен самолет бяха ликвидирани трима негови водачи. Военното командване на организацията не е пострадало, напротив - укрепва, тъй като от месеци Йемен е раздиран от политически вълнения.
Докато президентът се бори да запази властта си, въоръжени ислямски групировки се възползваха от отслабения правителствен контрол и превзеха няколко града на юг. Засили се опасността, че те могат да се укрепят там за дълго. В събота въоръжените отряди, които държат Зинджибар, столицата на южната провинция Абиян, влязоха в битка с правителствените сили и в престрелката загинаха най-малкото 28 войници и екстремисти.
Смята се, че Йемен е от решаващо значение за битката с терористичната мрежа. Бедната страна в южната част на Арабския полуостров се намира на подстъпите към Саудитска Арабия и петролните страни от Залива, разположена е на морските пътища, водещи към Суецкия канал. Но редът там се разпада, защото президентът Али Абдула Салех е изправен пред продължаващи повече от седем месеца протести с настояване за край на 33-годишното му авторитарно управление, а верните му сили се бият с въоръжени отряди и с племенни бойци, които са на страната на опозицията.
По ирония на съдбата заради вълненията САЩ изглежда активизираха усилията да се преборят с Ал Каида в Йемен, смятана за най-активното и най-опасното крило на Ал Каида.
Салех изглежда се опитва да остане на власт, представяйки се като по-ценен в този момент за Вашингтон, който го кара да се оттегли и да позволи да се извърши стабилен преход. Пред последните месеци Салех - отдавна критикуван като ненадежден в битката срещу Ал Каида - позволи на американски антитерористични части да действат по-свободно в страната му, казват американски и йеменски служители.
Висшият американски съветник по въпросите на борбата с тероризма Джон Бренън каза, че йеменците сега по-охотно споделят информация къде се намират обектите на Ал Каида. Йеменски служители от сигурността казват, че от март САЩ са започнали всеки ден да нанасят много въздушни удари по южната част на страната, че на американски служители най-сетне им е било позволено да разпитват заподозрени членове на Ал Каида - нещо, срещу което Салех дълго се съпротивляваше. Служителите приеха да говорят по разузнавателни теми при условие, че останат анонимни.
Сътрудничеството изигра решаваща роля в преследването на Ануар ал Аулаки, американско-йеменския духовник, убит в петък с удар от американски безпилотен самолет в пустинен район в Централен Йемен. При удара бе убит и Самир Хан, пакистанец с американско гражданство, пропагандистът на групировката, издавал англоезичното интернет списание "Инспайър".
Смята се, че при удара е загинал и главният бомбаджия на Ал Каида в Йемен Ибрахим ал Асири. Двайсет и девет годишният саудитец е измислял взривните устройства, използвани в един от най-известните заговори на групировката, включително в неуспешния опит за атентат на Коледа 2009 г. за взривяване на самолет, летящ за Детройт, и хванатите два принтера, пълни с експлозиви, пратени от Йемен по пощата за САЩ през 2010 г.
Смъртта на тези важни фигури от Ал Каида ще нанесе тежък удар на дейността на "Ал Каида на Арабския полуостров", както се нарича групировката, тъй като Аулаки бе ценен с умението си да вербува мюсюлмани в чужбина, които да извършват атаки, а Ал Асири бе опитен създател на бомби за такива нападения.
Но ударът "не променя опасната динамика. Погледнато като цяло, най-важното е че страната се разпада", каза Брус Ридъл, старши изследовател в Брукингс и бивш служител на ЦРУ. "Салех тласка страната си към гражданска война, като отказва да се оттегли, (...) като създава хаос, от който ще се възползва Ал Каида".
Правителството на Обама предупреди в събота американците, пътуващи в чужбина, че заради убийството на Ал Аулаки има опасност от антиамериканско насилие по света.
Все още не са заловени някои ключови фигури на групировката, включително лидерът й, Насър ал Уахиши, йеменец, бил някога личен помощник на Бин Ладен в Афганистан. След американското нахлуване в Афганистан през 2001 г. той избяга в Иран и Техеран го предаде на Йемен, където бе пратен в затвора.
Но през 2006 г. той избяга от затвора в Сана заедно с още двайсетина бойци на Ал Каида. Американски служители казват, че бягството е станало с подкрепата на хора от режима.
След това Ал Уахиши основа "Ал Каида на Арабския полуостров", включвайки в нея останките от саудитското крило на терористичната мрежа, разбито в кралството в средата на първото десетилетия на века, и поде кампания за сваляне на Салех.
С него е и Касим ар Райми, военният командир на групировката, който според американското разузнаване е замислил заговорите със самолета на Коледа и с пратките-бомби. С тях е и заместник-лидерът Саид аш Шихри, саудитец, сражавал се в Афганистан и прекарал шест години в американския военен затвор в Гуантанамо, освободен и минал през прочутите саудитски институции за "рехабилитиране".
Все още не е заловен и Фахд ал Кусо, йеменец, който също е бил близък до Бин Ладен, обвинен в САЩ за ролята си в организирането на самоубийственото терористично нападение срещу американския военен кораб "Коул" в пристанището на Аден през 2009 г., при което бяха убити 19 моряци, а 39 бяха ранени. Смята се, че Ал Кусо е помагал в подготовката на младия нигериец, обвинен в опита за атентат в самолета през 2009 г.
Предполага се, че "Ал Каида на Арабския полуостров" има неколкостотин бойци, които се укриват в планинските провинции, закриляни от симпатизиращи им племена, разочаровани от режима на Салех.
Смята се, че техни бойци са сред стотиците въоръжени ислямисти, които тази година установиха контрол върху Зинджибар, столицата на южната провинция Абиян, близкия град Джаар и няколко от околните села. Оттогава те успяват да отблъскват атаките на обкръжилата ги армия.
Правителствените войски обаче не са единни. В битката участват две съперничещи части - едната под командването на Салех, а другата, ръководена от дезертирал генерал, и това води до вътрешни конфликти.
В един момент САЩ се наложи да хвърлят от въздуха храна и други доставки на военна част, която щеше да се предаде поради липса на снабдяване. Йеменски служители от сигурността казват, че САЩ са нанесли въздушни удари и в района на Зинджибар, за да помогнат в сраженията, макар че американски служители не потвърдиха да е имало такива удари.
В събота правителствените войски се опитаха да навлязат в източната част на Зинджибар, водейки тежки боеве с екстремистите. Министерството на отбраната съобщи, че 20 екстремисти и шестима войници са убити този ден. Военни заявиха анонимно, защото не им е разрешено да говорят с медиите, че при въздушните удари е била ударена болница в Джаар, където се криели екстремисти. От първите информации не стана ясно дали има жертви.
(БТА)