Премиерът на Русия Владимир Путин очерта основната задача, която смята да решава през следващия си президентски мандат. Той се насочва към създаване на Евразийски съюз, пише руският в.“Комерсант”.
Става дума за “мощно наднационално обединение,способно да стане един от полюсите на днешния свят, като играе ролята на ефективно “свързващо звено” между Европа и динамичния Азиатско-Тихоокеански регион”, цитира всекидневникът статия на Путин, поместена вчера в руския в. “Известия” и широко обсъждана днес в печата.
Русия се кани да гради новото обединение върху нови принципи, отбелязва “Комерсант” и цитира прессекретаря на Путин Дмитрий Песков, според когото членките на бъдещия Евразийски съюз се предвижда “да запазят политическия си суверенитет, но управлението на икономиките да бъде максимално интегрирано”.
По думите на Песков най-близкият до това обединение целеви модел е ЕС; Москва има желанието да създаде и единна валута на Евразийския съюз, посочва вестникът. Освен икономическа се планира и военна интеграция в рамките на Организацията на Договора за колективна сигурност, твърди той.
Предишните интеграционни опити на Русия обаче не бяха много ефективни и евентуалните конкретни проекти, допълващи идеята на Путин, ще изглеждат крайно бедно. “Интеграцията с различни скорости” в рамките на ОНД, Съюзната държава между Русия и Беларус, Евроазиатската икономическа общност, Шанхайската организация за сътрудничество и други подобни структури е започнала твърде отдавна. Заявените цели или скоро ще бъдат постигнати, или осъществяването им се е натъкнало на политически пречки, коментира изданието.
Обективно обаче за участничките в бъдещия съюз ще е изгодно да получат руски инвестиции. А основната потенциална изгода, очевидно предложена между редовете на статията главно на режимите в Средна Азия, е възможността в средносрочна перспектива те да използват руския военен потенциал, за да потиснат заплахата от вътрешна нестабилност и повторение на “арабската пролет”, допълва “Комерсант”.
Песков е уверил, че статията на Путин “не бива да се разглежда в предизборния контекст”. Във връзка с предстоящия вот за парламент през декември и президентските избори през март обаче руски политолог заявява пред вестника, че “не помни нито едни избори от 1996 г. насам, когато президентът да не е обещавал да възстанови всичко най-добро от Съветския съюз”.“Путин заявява в статията, че това няма да е възраждане на Съветския съюз, но електоратът ще си спомни”, добавя друг аналитик. “Ако Путин успее да се представи в ролята на възстановител на СССР, това ще му осигури място в историята на страната”, отбелязва трети.
Ако обаче интеграционните планове на Путин не са предизборни, а представляват дългосрочна стратегия, това може сериозно да промени вътрешнополитическия баланс в Русия.Фактическото оттегляне на президента в международната политика предполага да нарасне влиянието на премиера. Путин вече обеща този пост на днешния президент Дмитрий Медведев и това може да е шанс за него, тъй като ще поеме на практика цялото стопанство на Русия, разсъждава “Комерсант”.
Със статията си Путин изразява намерение да коригира външнополитическия курс на Медведев, чийто основен резултат бе фиаско на практика по всички направления, пише “Утро”.
Приоритетна насока във външната политика на Русия стана Западът, на второ място се озоваха страните от Азиатско-Тихоокеанския регион, а съюзниците на федерацията в ОНД - на трето, пояснява интернет изданието. Според него, Медведев се е провалил, “залагайки на “рестартирането” и на сътрудничеството с НАТО”.
На фона на сегашните трусове в ЕС е най-малкото странно да се говори за интеграция. А това значи, че със своя манифест Путин се стреми да постигне не икономически, а политически цели, гласи изводът на експерти, цитирани в “Независимая газета”.“Оставаш с усещането, че изказванията на Путин се правят напук на Запада”, заявява руски икономист.
С обещаните грижи за бизнеса, инвестиционния климат, развитието на конкуренцията, законността, свободата и демокрацията според европейските стандарти премиерът положи усилия да представи бъдещия Евразийски съюз в максимално привлекателен вид - като алтернатива на ЕС или на Китай, изтъква вестникът. От друга страна, според него “манифестът на Путин е демонстрация на сила поне на думи. Защото освен думи руската власт всъщност не разполага с никакви други инструменти”.
“Всичко, което пише Путин, е абсолютно правилно”, заявява пред електронния в. “Газета” Александър Дугин, представен като “философ и един от идеолозите на евроазиатството”.
“Евроазиатството е изграждане на многополюсен свят, а за целта Русия е необходимо да излезе извън националните си граници”, посочва събеседникът на изданието.
Очакваното връщане на Путин на президентския пост “няма да зарадва никого, нито либералите, нито патриотите: те са разочаровани от него. Путин има нужда от идеология. Путин има нужда от идея, от стратегия, просто за да отговаря на историческото предизвикателство. Той се е изчерпал. Трябва му нещо ново”, смята Александър Дугин, говорил пред “Газета”.
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev