Никоя революция не минава без контрареволюция. Основният вектор на арабската пролет е демократизацията; за ред арабски държави, където все още са на власт монархични режими, това означава движение към републиканско политическо устройство.Тъкмо затова арабските монархични режими са движеща сила на изпреварващата контрареволюция.
Исторически обусловено е всички те да бъдат сунитски, според религиозната принадлежност на управляващите групи. Действайки срещу републиканизма, който може да има различни форми (от либерална - американска и френска, до ислямизирана - турска и ислямска - иранска), в днешната историческа ситуация те се борят на първо място с призрака на ислямска революция по ирански,предвиждаща религиозно-политическа експанзия на шиизма и иранско проникване в арабския свят във вид на все по-разгърнат шиитски полумесец.
В Близкия изток се формира “Свещен съюз” от рода на онзи, който е бил създаден в Европа през 1815 г. по инициатива на руския цар Александър Първи, за да се осигури взаимна подкрепа между християнските владетели. Постепенно в обединението са се включили всички монарси от континентална Европа освен папата и турския султан.
“Свещеният съюз” на арабския свят се образува чрез приемане на извънрегионални държави в една затворена допреди регионална организация. По този начин се разширява Съветът за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), в който влизат Бахрейн, Катар, Кувейт, Обединените арабски емирства, Оман и Саудитска Арабия. Организацията отвори вратите си за две нови членки - Йордания и Мароко.
От обединение на териториална основа ССПЗ се трансформира в религиозно-политическо: всички изброени държави са сунитски монархии.Йордания и Мароко ще получават (и получават вече) финансова помощ, за да бъдат потушени социалните протести, които редовно избухват в тези страни и заплашват да прераснат в революции, подобни на тези в Тунис и Египет.
Има обаче и друго. Държавите от ССПЗ са свързани с договор за взаимна отбрана, който бе задействан в началото на революцията в Бахрейн; вълненията се дължаха на иранско влияние.Въстанието на шиитите в Бахрейн бе потушено със сила: от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства в страната бяха изпратени войски на ССПЗ, т. нар. Броня на полуострова.Същевременно Бахрейн получи финансова помощ, за да бъдат смекчени социално-икономическите проблеми в това кралство.
Невъзможно е изглежда сили от “Бронята на полуострова” да бъдат изпратени в Йордания или Мароко, ако се случат революции в тези страни. ССПЗ обаче е водил вече война “чрез пълномощник” - в Либия за Съвета воюваха (и все още воюват) някои членки на НАТО. Нека си спомним, челибийската криза бе предизвикана от арабските монархии. Искането (точно искането, а не молбата) световната общност да наложи зона без полети над Либия бе поставено тъкмо от ССПЗ. И чрез Арабската лига, където главната роля принадлежи пак на арабските монархии, това искане бе внесено в Съвета за сигурност на ООН.
В началния период от либийската криза, когато имаше надежда революцията в Либия да приключи бързо, както в Тунис и Египет, личи монархически проект с ясно изразен сунитски характер.Веднага се заговори за възстановяване на монархията в Либия или в източната й част, Киренайка. Въстаниците действаха под знамената на Сенусидската династия, свалена от трона през 1969 г. от капитан Кадафи и другарите му. А либийският престолонаследник Мохамед ас Сенуси, без впрочем да мръдне от саудитския град Дамар, правеше там изявления, че е “готов да възстанови правата на династията си”.
Страните от Арабския полуостров в лицето на Катар, член на ССПЗ, поеха в свои ръце търговията с либийския петрол.Впоследствие тъкмо Катар доставяше на въстаниците оръжия. Нищо не пречи евентуална либийска сунитска монархия да се включи в създавания нов “Свещен съюз”. Това все още не е изключено, тъй като политическото устройство на Либия след Кадафи остава неясно. Членството на Мароко в разширения ССПЗ ще легитимира вероятното присъединяване на африканска Либия към Съюза, свързан навремето единствено с Арабския полуостров.
Формираният “Свещен съюз” ще може да се разшири, щом от Ирак окончателно се изтеглят американските и другите коалиционни войски. Нищо чудно това да образува в Ирак силов вакуум, Турция да направи опит за нахлуване в страната откъм север, а Иран - откъм югоизток. Тогава е възможно в т. нар. сунитски триъгълник да бъде създадена сунитска държава, наред с кюрдска в Северен и шиитска - в Южен Ирак. Такава държава вече е налице, макар и като недооформен проект. Това е “Ислямската държава Ирак” на Ал Каида - наполовина виртуална, наполовина реална. В нея може да бъде възстановена властта на Хашеитската династия, свалена през 1958 г. Която пък вече да образува асоциация или федерация с новата членка на ССПЗ, също хашимитска страна - Йордания, и така да разшири “Свещения съюз”.
Така ще бъдат погребани надеждите на арабите за пролетен разцвет на републиканизма в региона. И в Близкия изток ще се възцари арабска зима - властта на консервативни сунитски монархични режими.
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev