Свободата днес и тук 01 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

"Утрешен вестник"

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Силвия Белева

 

Каква е връзката между националния отбор по футбол и бюджетния дефицит. И защо изобщо да са в зависимост? Отговор предлага нашият министър-председател. Той споделил на шега с румънския си колега, че футболните ни отбори не са добре. Но това би могло да се поправи, ако в България и Румъния се вдигнат бюджетните дефицити на нивото на тези в Италия, Испания, Португалия и Англия. Шега, която чувството ми за хумор не долавя. Може би съм го загубила.

            На футбол сме зле, но иначе – добре. А споменатите държави – обратно. Ако станем зле в това, в което претендираме да сме добре, обаче, футболът ни ще живне. Защото там, където футболът е добре – другото им е зле. Просто и ясно.

            Изводи, постигнати с непосилна лекота и извлечени от специфична сфера на компетентност.

            Има един американски сериал. Казва се „Утрешен вестник”. Главният герой - Гари беше собственик на бар и наистина получаваше утрешния вестник. Носеше му го една котка. Той четеше какви инциденти предстоят и през целия ден тичаше, за да ги предотвратява. За да е сигурен, че е успял - следеше непрекъснато заглавията във вестника си. Когато успяваше - те се променяха. Веднъж вестникът го отведе в едно училище. Разбра, че ученик ще застреля учител и няколко съученици. Гари успя да влезе в ролята на учител по литература, за да е близо до мястото на събитията. Но тъй като се наложи да реагира на друга тревожна новина, изпрати в училището своя помощник от бара. Дейвид (така се казваше помощникът) изпадна в твърде неловка ситуация, тъй като трябваше да преподава „Хамлет”. А не го беше чел. Дори не знаеше за какво става въпрос. И така той започна да стъпва върху тънък лед - говореше и наблюдаваше реакцията на класа. Получи неволни насоки и взе да се ориентира някак. Дотолкова, че накрая заплува в свои води. Успя да направи аналогия между „Хамлет” и филма „Анаконда”. Това беше любимият му филм. Направи го дотолкова заразително и блестящо, че запали учениците и те се включиха с удоволствие в дискусията за „Хамлет”. Невинното невежество на Дейвид не причини поражения. Той провокира и отключи интерес, а в хода на дискусията дори научи нещо за датския принц. Научи го от тези, на които „преподаваше”.

            Аналогията между футбол и икономически показатели може да е шега. Но тя би могла да се сподели просто на четири очи между държавни мъже. Изречена публично, тя тегли към по-познати и разбираеми неща, с които да се изяснят по-непознатите. Несериозно е това да минава за новина. Всъщност новина е министър-председател на европейска държава да съпоставя несъпоставими неща в стил „Хамлет” - „Анаконда”.

            Това е една от новините на нашето днес - разгърнато като вестник. Друга новина под формата на послание към Европа е, че тя може да бъде спокойна, защото я пазим. Тази новина определено е от някой утрешен вестник, защото още не се е случила. За това говори най-добре бургаското пристанище „Росенец”. Говори днес.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional