Даниел Шнетлер, ДПА
Дълговата криза в еврозоната очевидно засегна компаниите и икономиките по света, но предстоящите седмици ще покажат точно колко големи са щетите.
Една след друга листваните компании ще представят новите резултати от дейността си - първо в САЩ, а след това в Европа и Азия.
Почти сигурно е, че големите банки са сериозно засегнати през изминалото тримесечие, но въпросът е точно колко са пострадали производителите и компаниите за услуги от несигурността, която тегне над задлъжнелите, разклатени европейски икономики.
Почти всички от промишления сектор са вперили погледи в производителите на суровини. Ако нещо в икономиката куца, обикновено те са първите, които понасят удара.
Заради широкото приложение на продуктите им производители на суровини са възприемани като система за ранно предупреждение за макроикономически проблеми. Ако използването на стомана или
алуминий намалее значи, почти сигурно нещо не е наред с автомобилните компании, машиностроителите и производителите на самолети, които са най-големите потребители на суровините.
Американският производител на алуминий Alcoa Inc откри "традиционния танц" на отчетите късно във вторник.
Вече е хвърлена сянка върху компанията заради рязкото понижение на търсенето в Европа през третото тримесечие. Alcoa обаче все пак е успяла да утрои печалбата си на годишна основа до 172 милиона долара благодарение на скока на търсенето в Китай, което увеличи приходите й с 21% до 6,4 милиарда долара.
Данните не оправдаха очаквания на анализаторите и доведоха до спад на котировките на акциите на Alcoa Inc при сделките след края на официалната търговия. Макар резултатите на годишна основа да са по-високи, печалбата е наполовина спрямо предходното тримесечие на фона на нарастващите опасения за повторна рецесия.
Компаниите от информационно-технологичния сектор като IBM могат да блеснат с най-добрите си резултати на фона на постоянно увеличаващите се потоци от данни и разходи за технологии. Въпреки всички турбуленции стойността на акциите на IBM скочи рекордно в понеделник. Големият производител на чипове Intel също изглежда имунизиран срещу настоящата криза.
Нещата стоят по съвсем различен начин за финансовите компании, чийто акции пострадаха сериозно на пазарите. Според анализаторите банките ще понесат сериозни загуби в сравнение с техните в повечето случаи отлични резултати от миналата година.
Една от главните области, която отчита забавяне, е дейността с облигации и суровини. Банките печелят от таксите си, но пазарът изглежда замръзнал, откакто страни като Гърция са заплашени от неплатежоспособност и дори САЩ, най-голямата икономика в света, на няколко пъти една не прехвърли тавана на държавния си дълг преди Конгресът да вдигне лимита.
Според някои оценки на анализатори американската инвестиционна банка Goldman Sachs Group Inc може дори да отчете загуба, което ще стане за втори път в историята на известната компанията. Първият път бе в средата на финансовия кошмар през 2008 година, малко след като конкурентната Lehman Brothers Holdings Inc обяви фалит и бе ликвидирана.
В несигурни времена инвеститорите са склонни да "стискат" парите си. Ръководителят на инвестиционната банка Jefferies & Co Ричард Хандлър, говори за "жестока заобикаляща среда" през
август, а малко инвеститори вярват, че през септември е отчетено подобрение.
Картината ще се изясни днес, когато гигантът в сектора JP Morgan Chase & Co оповести печалбата си. Идната седмица тя ще бъде последвана от Citigroup Inc, Bank of America Corp и Goldman Sachs. Най-голямата германска банка Deutsche Bank AG ще представи резултатите си на 25 октомври.
(БТА)