Суадад ас Салхи, Ройтерс
Борбата за власт между иракското правителство и племенни шейхове сунити в провинция Анбар, които помогнаха за спечелването на битката срещу екстремистите от Ал Каида, заплашва да даде глътка въздух на бунтовниците, като им позволи да се прегрупират, предупреждават източници от силите за сигурност.
Племенните старейшини в Анбар, които се присъединиха към американските войски в битката срещу Ал Каида през 2006-2007 г., казват, че се чувстват измамени от правителството, след като помогнаха за възстановяване на сигурността. Багдад се оплаква, че племената се намесват в работата на местните власти.
Анбар бе огнището на сунитското ислямистко бунтовническо движение след водената от САЩ инвазия през 2003 г. и попадна в ръцете на иракското крило на Ал Каида, преди местните племенни лидери да формират т.нар. милиции Сахуа (пробуждане) през 2006 г. и да се обърнат срещу екстремистите.
Насилието стихна след онези кървави дни, но служители на иракските сили за сигурност твърдят, че местните племенни раздори са направили района уязвим за евентуално завръщане на привърженици на Ал Каида.
"Ал Каида се стреми да се възползва от всяко разцепление, всяко напрежение или отслабване на сигурността тук, за да постигне целите си", каза високопоставен иракски военен служител, който подобно на други интервюирани служители от силите за сигурност пожела да остане анонимен.
Той изрази опасения в момент, когато американските войски се готвят да се изтеглят от Ирак в края на годината. Иракски представители твърдят, че техните сили за сигурност са способни да се справят с отслабените, но упорити бунтовници, но нападения все още има нсеки ден.
Анбар е обширна пустинна провинция, граничеща със Сирия, Саудитска Арабия и Йордания. В нея трудно може да се установи контрол заради хълмовете, осеяни с пещери, малкото асфалтирани
пътища и безбройните черни пътища, използвани за контрабанда поколения наред.
Убийството миналия месец на 22 шиитски поклонници в предимно сунитската провинция също напомни за вероятността от подновяване на религиозното напрежение и съживи спомените за клането между сунити и шиити, в което загинаха хиляди през 2006 и 2007 г.
В признак за възраждане на насилието иракските сили за сигурност убиха миналата седмица няколко атентатори-самоубийци и въоръжени лица, за да спасят заложници, отвлечени от бунтовници след нападение срещу комплекс на местните власти и полицейско управление в Анбар.
Обществото в Анбар е доминирано от племенни шейхове, чието финансово и политическо влияние им помогна да елиминират силата на Ал Каида в района, когато решиха да се обърнат срещу бунтовниците.
Шейховете казаха, че се чувстват изолирани от воденото от шиити централно правителство. Смята се, че то утвърждава собственото си влияние в региона, където местните лидери чувстват, че имат право на по-голямо участие в управлението заради заслугите им за прогонване на Ал Каида.
"Когато Ал Каида бе в апогея на силата си и управляваше Анбар, ние се бихме с тях", каза Ахмед Абу Риша, изтъкнат сунитски шейх. "Сега, когато сигурността бе възстановена и стабилизирана, Багдад идва и поема управлението".
ПЛЕМЕННА ВЛАСТ В ПУСТИНЯТА
Пустинята се шири върху приблизително две трети от Анбар, а оставащата третина се поделя между много и влиятелни племенни лидери като Абу Риша.
Той живее в комплекс от 24 хектара, където се намира укреплението му Хашимия с ограда от взривоустойчиви стени. Полицаи охраняват пропускателни пунктове, а пазачи наблюдават периметъра отвън, докато газели, камили и породисти коне блуждаят из земите му.
Племенни лидери се оплакват също от сектантски настроения сред местните власти и казват, че собствената им роля в сигурността отслабва.
"Нашата роля стана по-неефективна и ние вече не контролираме положението в Анбар", каза Шейх Науаф Абдулджабар, водач на племето баджари. "Чувстваме се изолирани".
Правителството на премиера Нури ал Малики каза, че е посрещнало делегации от Анбар, в това число племенни лидери, за да обсъди проблемите им. Малики каза тази седмица, че трудностите идват от напрежението между съперничещите си племена. Той отбеляза обаче, че има гаранции, че шейховете
работят с правителството по въпросите на сигурността.
Известни шейхове обаче казват, че видни лидери са били пренебрегнати.
"Ние имаме 54 племенни шейхове в Племенния съвет на Анбар. Никой от тях не бе поканен", каза шейх Хамид Турки аш Шук, председател на съвета. "Това е обида, правителството разговаря с
погрешните хора".
Опасения за междурелигиозни конфликти все още се прокрадват у мнозина в Ирак. Сунитски племена имаха надмощие в Ирак, преди Саддам Хюсеин да бъде свален от от власт, а шиитското мнозинство
да вземе връх.
Високопоставен служител на отбраната каза, че племената могат да бъдат отново приобщени в съвет с участието на служители от силите за сигурност и местните власти, за да се успокоят тревогите им, че са оставени извън политическия и административен процес в Анбар.
Като се има предвид, че големите пътни връзки на Ирак със Саудитска Арабия, Сирия и Йордания преминават през Анбар, нарастване на атаките или засилване на присъствието на Ал Каида там ще се отрази зле на страната.
"Анбар е много важен район за Ал Каида, защото е огромна пустиня и изисква многочислени сили, за да бъде охранявана", каза друг високопоставен служител на отбраната. "Това не е възможно с настоящите ресурси на иракската армия там".
(БТА)