Цвета ТрифоноваСред четирите заглавия „СЛЕДЕНИЯТ ЧОВЕК”е най-хомогенната и професионално издържана книга. Преди да бъде документално и мемоарно, най-напред тя е интелектуално творение, резултат на духовни търсения и богати културни инвенции. Веселин Бранев има запазено място в българската култура като сценарист и режисьор на култовия сериал „Записки по българските въстания” и игралния филм „Хотел Централ”, които навремето плениха публиката със завладяваща искреност и човечност, така дефицитни в соцреалистическата джунгла с претенции за изкуство. След 40 г. той прави своя следващ творчески удар. Живеейки далеч от тук, в зеленото спокойствие и свежест на Канада, връща на родината частица от взетото и преживяното във вида на ретроспекция и в духа на изповед, каквато е немислима за тукашния обитател на въобразените интелигентски йерархии. През 2000 г. В.Бранев получава 800 страници от своето досие в архива на Държавна сигурност, които покриват 25 години от живота му от 1948 до 1973 г.и като кинодраматург постепенно разгадава драматичния потенциал на материала. В него е запечатан абсурдистки театър на сенки, имитиращи битието- собствената му сянка и сенките на житейското му обкръжение, лицата от сумрака и сенките на обречените роби в комунистическия ареал, а над всички тях е надвесен злокобният силует на институцията ДС. В тайния архив са разкодирани ирационалните постулати на социалистическата държава, крепяща се на страх, лъжа и нравствена поквара.„Следеният човек”е означаемо на “уплашения човек,” моделиран в условията на несвобода и тотален надзор, мутантът на безумния идеологически експеримент. Досието само по себе си е регистър за убийственото ежедневие и императивна директива, която планира, надзирава и санкционира безнадеждното гето на соцлагера.
За разлика от „Горещо червено” тук опитното писателско перо постига дифузия и органика между различните текстови конфигурации и осигурява представата за романов разказ на един живот. Жанровата симбиоза е заложена в подзаглавието –„спомени, предизвикани от документи”. С добре центрирана композиция, с перфектен стил и виртуозна плетеница на сказа, текстът черпи динамика от няколко дискурса – документален, мемоарен, политически и психологически. За професионалния кинорежисьор не е проблем воденето на паралелни разкази. Едновременно са в кадър и протичат паралелно няколко реалности – сумрачния свят на тайните служби, външната събитийност на социалния живот и скритият акт на себеанализа– те се обуслават или конфронтират, опровергават и обясняват взаимно, обвързани в напрегната, динамична структура.Материалите от досието са аранжирани по много начини – веднъж са въведение към разказа, друг път се експлицира цялостен документ, трети път архивните пасажи са накъсани от авторски реплики. Репликите се врязват в полицейските рапорти и доноси, за да ги апострофират или анализират, но винаги се удържа органичната спойка на мемоарния разказ.Чрез интертекстовата постановка най-сетне се състоява отложеният диалог между следения човек и провалените сценаристи на контрола. Срещу безизразния служебен шаблон и идеологемите на властовия език, авторът противопоставя логическата яснота и съживеният аромат на спомена, вълнението на изповедта и житейското многоцветие на лица и събития. Макар и постфактум, моралният и интелектуален реванш се е състоял, поне на равнището на текстовостта.
В.Бранев подлага на безмилостна дисекция репресивната система на тоталиризма – веднъж като участник и втори път като жертва. Постига тази морално-политологическа цел чрез труден личностен избор- решава се на публична изповед, залага името си, интимните тайни, скритите си въжделения, семейната биография. Книгата се пише с мастилото на болка и срам, с горчивината на разкаянието и съжалението, но и в духа на високите етически категории - чест, съвест, почтеност, искреност. Избрал е примера на видни фигури в европейската литература, извървели пътищата на съвестта- Георги Марков, Гюнтер Грас, Милан Кундера. Изборът обаче се оказва непосилен. По-нататък ще видим защо.
Книгата е структурирана в две части - първата е жанров мемоар, възкресява спомените от детството през военната 1944г., обхваща юношеството и младостта във времето след преврата. В носталгичните страници е отразена картината на българската общностна дезинтеграция още преди войната - дядото е заможен чифликчия в най-добрите традиции на българския стопанин между двете световни войни и когато комунистите национализират имота му, човекът умира както хиляди други почтени и работливи българи. По същото време бащата Неделчо Бранев е комунист от 1918 г., съветски шпионин, лежал в затвора заради политическа дейност.След 9. 09.44-та е доверен човек на червения режим, съдия в зловещото оръдие за разправа – т н. „народен съд”, високопоставен член на Върховния съд в годините на диктатурата. В разказа на сина той е видян като идеалист и честен човек, предан на комунистическия идеал, в съдебния процес „Катин – Виница” дори е пристъпил волята на Г. Димиров, борил се е срещу смъртните присъди като член на ВС, разочаровал се от своята партия след обесването на Трайчо Костов. Интелигентен и образован юрист, не е натрапил на синовете си своите възгледи, оставил ги сами да градят своите мировъзрения и интереси. Не се е отказал от позииите и привилегиите си на АБПФК , ползувани са и от децата му, в известна степен. Достойно и оправдано е отношението на почит и обич на писателя към своя родител, то е дълг на всеки син и нравствен човек. Не може да е съдия на баща си, нито да носи негова вина - достатъчно е, че се е нагърбил с подобно морално изпитание спрямо самия себе си. Докрая на тази тема така и не намира сили да спомене, че съдия Бранев е съдействал на престъпленията на режима, осъждайки на затвор, конфискации и мъки невинни хора, заради чудовищното престъпление на НКВД, погубило 21 000 полски офицери, което бе потвърдено докуменално от президента Б. Елцин през 90-те г. Съобразявал се е с повелите на партията, като е подтискал ранните си идеали, а наверно и съвестта си. Но и така оценностени, публичното изнасяне на тези угризения е проява на огромна морална сила. Показва, че синът е натоварен не само със собственото, но и с родовото, и с историческото бреме. Тежък дълг, който с книгата се изплаща.
Между двата родови и политически полюси се формира личността на писателя, обречена на раздвоение и раздирана от противоречия. От тях се ражда тази книга като опит за възвръщане на отдавна изгубено духовно равновесие, като опит за идентифициране на своя образ в геополитическата огромност и в моралноетичната скала на християнския хуманизъм. Изповедта му е възхитително усилие да спаси екзистенциалното добро с вярата, че така спасява и световната доброта. Тази битка е белязала целия му живот и резултатът според автора е, че е успял да спаси „максимума от себе си”. Не е спасил максимума, но е спасил достатъчно много, щом успява да направи знаменития филм на нацията „Записки по българските въстания” – освен с талант, и с пиетет към истината за най-бурното българско време.
Два са основните субекти в книгата на В. Бранев – Следеният и преследвачът – институцията ДС. Интригата между тях продължава 25 години и това е изнурително дълга игра, в която има всичко – привли чане, отблъскване, дебнене и засади, арести, бягства и спасения. Залогът е свободата и достойнството на личността. Греховете на Бранев в очите на органите са греховете на свободния човек – самоуважение, творчески дух и конеж за свой път в голямото кино. Но системата на контрола е създадена затова – да всява страх и пречупва стремежа към свободата, да тъпче поривите за творчество и независимия дух на човека.За тоталитарния комунизъм няма по-опасни врагове от моженето и интелекта, от непокорството на дарбата, допустими единствено като слуги на режима. Книгата на Бранев изважда наяве широк спектър от методи за шантаж и насилие над личността.Самият той попада в мрежите на ДС като активен ремсист и е вербуван за секретен сътрудник от 1949 до 1954 г.- времето на най-голям политически маразъм, когато настървено се преследват и недоубитата буржоазия, и враговете с партиен билет. От 1958 до 1973 г. вече е преминал на отсрещния полюс – в контингента на разработваните и следените.За стореното през първия период научаваме малко – помни се тягостното изживяване и страха, а извинението с епохата, младостта, неукрепналия характер наистина е валидно и досега. „Времето” остава запечатано зад една резолюция на органите от 1958 г. - „Реализация няма” – това е малка, но съдбоносна победа на личността над настойчивите примамки от зоната на сумрака.
Разказът изважда на светло заплашителни фигури, довеяни в българския живот от геополитическия катаклизъм, отличени с неизменния им знаков атрибут -„каскетите”, захлупващи безличия. Те следват младежа по тъмните улички, вкарват го в мръсни кабинети, парализират волята и ума му със суровите си физиономии и груби гласове. За пръв път в новата документална литература са обрисувани портретите на хората от тайните коридори на властта. След Яна Язова в романа „Война” и В. Бранев е успял да създаде двупластов образ на фанатиците от ДС - едновременно конкретизиран, физически реален и символно-обобщен. Ту са забулени в сянка, скрити заговорници срещу нормалността, ту с ясно изразени характерологични черти на недодялани и простовати карикатури с неумолими яростни маски и вълчи очи, внушаващи страх и покорство, обсебени от маниакална подозрителност, без понятие за морал и човещина .Прилепи от мрака на човеконенавистната идеология - такива ги представя Бранев в началната им „революционна„ фаза. Но и този обобщен образ търпи развитие в годините. Документите от досието – планове, заповеди и рапорти - фиксират еволюцията на тайната гвардия към по-голяма образованост, но и към мързеливост, тунеядство, параноя, маниакалност, кариеризъм, имитация на постижения - започнали са да лъжат и използват работодателя си. Константни са само страхът, шантажът и контролът като работен инструментариум за подтисничество. Не се променя също глупостта и скудоумието на състава и на системата в цялост.
Освен лицата, от досиетата изплуват и методите на съвременната инквизиция. Приносът на книгата за разбулване на репресивната политика и същинските функции на ДС е извънредно важен. Като показва технологиите, дейностите, документите и организацията на секретните служби, тя разкрива чудовищния механизъм за потисничество над човека, над всички сфери на социобитието. Примерите в това отношение са потресни. Комично–зловещо звучи епизодът на проникването на 10-на „офицери” в жилището на следения, заради което се осъществява масирана мобилизация на всякакви учреждения и ведомства, снабдени с вътрешни резиденти на ДС. Досието документира параноята, в която е въвлечено цялото общество, показва генетичната увреденост на системата. Гангрената обхваща не само паразитните партийни креатури - няма държавна институция или гражданска организация, които да не са овладяни и командвани от ДС. Човекът е впримчен в отровна паяжина и съдбата му на пленник, без свое неприкосновено убежище, без личен живот и интимни тайни е убедително доказателство за антихуманността на тоталитарния строй. Този документално-изповеден труд разбива теорията, че службите били работили за националната сигурност. Разбиването на българското семейство, насаждането на подлост и пороци, отравянето на обществения климат и унищожението на духовността не може да се квалифицира като закрила на държавата, а единствено като охрана на „единствената партия” и нейните простовати функционери.
Бранев е изпитал част от методите на собствен гръб – изкушаване с кариера, шантаж, теренно следене в страната и в чужбина, обграждане с доносници, телефонно подслушване, прихващане на кореспонденция, тайни обиски на дома, изземване на лични вещи, отвличане, арест, разпити. Съдбата му спестява най-драстичните похвати за репресия, а биха могли да му се случат поне на два пъти – когато го хващат в Западен Берлин през 1958 г. и след нелегалното семейно пътуване до Германия през 1968 г. Но името, авторитета и заслугите на бащата са щит зад гърба на вироглавия син. Фамилията принадлежи към комунистическия елит, въпреки свободомислието и интелектуалната критичност спрямо режима, изричани под сурдинка. Лично аз съм респектирана от обективността на автора – саркастичното и негативно отношение към офицерите от ДС през годините се променя. Не е спестил факта, че в трудни житейски момента е използвал услугите на офицери от ДС, водещи оперативната му разработка – веднъж за регистрация на американска приятелка и втори път за виза за Италия. Този странен танц на следения с преследвачите, тяхното сближаване и раздалечаване са част от темата за големия компромис на интелектуалците със системата. Тема, която се отнася не само за автора , но и до много други писателски имена, споменати в книгата. А и извън нея.
Един от най – интригуващите сюжетни сигменти е посветен на Доносника като личност и като институция. Този персонаж е съпътстващ , множествен, раздвоен, ту е анонимен, ту смазващо конкретен. Разпръснат е в протяжността на годините и в обитаваните пространства, появява се във всички дискурсивни равнища. Обгледан е многостранно – документално, чрез собственоръчни доноси, чрез лична биография и в субективен спомен, чрез психоанализ. В този план се крият истински човешки драми, тук е драмата на унизения индивид и на общността като цяло, подложена на травматична манипулация - да излъчва предатели и върши предателства,да приема подлостта като нормално ежедневние и условие за престижен живот и кариера. Чрез съдбите и образите на тези хора, Бранев разголва бруталната същност на ведомството, създадено да сее поквара и да погубва всяка святост и добродетел под българските небеса. Този дял от книгата има силата на морална присъда над системата, но всеки трябва да я изтърпи и лично за себе си. Не всички агенти и доносници са под общ знаменател –авторът ги оразличава, когато ги разшифрова - сред тях са съученици, любими приятели и роднини, колеги и съседи. От всеки ъгъл дебне и слухти предателско шушукане. ДС няма скрупули при вербуване на агенти – деца на репресирани, дори на убити „народни врагове” са първите жертви на шантажа; способни, образовани и амбициозни младежи - за тях кариерата е примамка; посредствени, озлобени неудачници - тук водеща е завистта и отмъстителността към успешните и кадърни хора, те са съвършените агенти. Неизброими варинти, които в книгата получават конкретни имена, лица и биографии. С нескривано огорчение авторът разнищва мотивите на предателството и се опитва да надникне в психическите деформации на тайните си спътници. Някои от тях не издържат на психонатиска и моралните си угризения – три примера на самоубийства има в книгата. Тези трагични фигури, шантажирани, подмамени, изкушени от мефистофелите на ДС са изкупителни жертви на престъпната камарила - те предпочитат смъртта пред унизеното си съществуване, в нея намират единствен изход от личностната и житейска девалвация. По-голямата част от доносническата кохорта обаче няма никакви угризения, напротив получава съзнание за значимост от мръсната си роля в живота на другите. Квалификациите към тях са с интонации на презрение, отвращение или клеймо към онези, които се броят за интелектуалци – напр. композиторът Кирил Цибулка /аг.Ана/, фолклористът Христофор Тзавела/ аг.Тодоров/, директорът на студията за анимационни филми Дим. Коситасев/Андрей/ и др. Тези страници са белязани с омерзение и тягостни чувства, с болка за погубената нормалност и доверие между хората. В срам, гняв и лицемерие живее човекът, заобиколен от коварство, преследван от подозрителност, скритост и самота. За да оцелее в такава среда той е принуден непрестанно да се пригажда към злото, което го заобикаля и всекидневният му подвиг се състои в това да не участва в него - това разкриват всички болезнени свидетелствата. Неговата нещастна, потайна, унизена, фигура е сублимат на моралния провал на комунистическата идеология. Ето една точна оценка с думите на автора:”Духовно невежите офицери от ДС и до днес не могат да додстигнат до просветлението,че основният резултат на „патриотичната им дейност” е покваряването на крехката човешка личност, едва изпълзяла в края на 19 век от тъмните робски векове.”
Освен с емоционални въздействия, трудът на Бранев е интелектуално наситен със сентенции и ирония, с цитати от световния културен език и находчиви аналогии от литературната класика /Кафка, Сартр, Л. Толстой. З.Стоянов/.Светъл лъч на високата литература, стремящ се да пробие в мрачината от низки страсти и грозни деяния. Но такава е съдбата на интелектуалеца в една „виновна действителност”, в която „невиновното поведение” е максимумът, до който достига интелигентът – опортюнист според твърдението на автора /с. 291/.А примерите за опортюнизъм и конформизъм не са никакво изключение - те са начин на живот на поданика.Чест прави на В. Бранев, че не спестява и своето съпричастие към опортюнистичната прислойка. Напротив, тук са постоянните му разкаяния, себеанализи и самоукори за компромисите, наложени от „виновната действителност”. Десетки пъти изповядва миговете на слабост и податливост – един от най-безобидните е тичането на автостоп от Боровец до София, за да не пропусне пародията „избори”. Не са премълчани и греховни прояви, точно те насищат повествованието с религиозноетични конотации – такъв е моментът, когато се терзае, че е отказал помощта си на нещастния и изтормозен негов съученик от репресирано бедно семейство. Ето какво е оправданието в случая :„Взирам се с безпокойство и угризение назад в годините и разбирам, че през това нравствено изтощително време у човека оставаха сили колкото да хитрува само за себе си и за най-ближните – почти бяха изчезнали свободни валенции за помагане или спасяване на други, не така близки, макар и често по-нещастни или по-заплашени”. Ако съждението е вярно за общия морален климат, фрустиран от политически ексцесии, то не означава, че е валидно в субективния план и още по-малко в конкретния – семейство Браневи са в силна обществена позиция по това време.Читателят трябва да приеме или не, дали времето е универсална индулгенция за всички човешки несъвършенства. Всеки сам определя Максимума или минимума, който трябва да опази в зависимост от нравствения и психическия си капацитет.Друг е въпросът, че всеки има субективна мярка за тези категории. Съзерцателната, артистична, аристократска натура мисли „неучастието” и съхраняването на вътрешната свобода за „максимум”, докато за един непримирим и социалноактивен индивид това може би е само „минимум”.
Междувременно получих лично писмо от Веско Бранев, което си позволявам да споделя с всички, защото задълбочава или може би опровергава моите наблюдения относно тази сложна екзистенциална проблематика. Приемам го с уважение.
„Нека кажа преди всичко, че аз нямам чувство за грях, защото не съм вярващ. Всички разсъждения в тази посока ще са неточни. Аз имам съзнание за вина, а това е съвсем друго. И не търся никакво лично оправдание за този и за други случаи. Виновен, аз се опитвам да открия какъв механизъм е действал у мене, за да е така. И откривам, че това е вселяващия се у всички егоцентризъм, породен от несигурния живот. И това не е никакво алиби, това е тъжно откритие, че действителността е посегнала върху личността ми, въпреки желанието ми да я опазя. ”
Тезата в тези редове се обезсилва от следващия характерологичен ред, посочен в книгата - на достойните и мъжествени хора като проф. Венелин Ганев, д-р Орошков, писателят Константин Константинов, Генерала, отказали компромиса с цената на лични жертви и страдания. Има противоречие между тези образи и философията на меомоариста „... за да станеш такъв великолепен Никой, е трябвало да си бил изключителен Някой. Но как да станеш Някой по време на тоталитарния режим, когато единствената Партия иска от теб през целия ти живот да си Нищо?” Бранев не си спомня или не е чувал имената и на негови съвременици през 70-80-те г. като Илия Минев, Борис Арсов, Стефан Маринов, Георги Марков, Георги Заркин, Йордан Русков, Ганчо Савов, Едуард Генов,Любомир Собаджиев, поетите Константин Павлов, Биньо Иванов, и мн. други, които не се съгласиха да бъдат „Нищо” и предпочетоха да останат „великолепния НИКОЙ”.Това са и всички онези, които са били готови да платят цената, а тя е твърде висока и не по силите на всекиго – социално дъно, битова мизерия, липса на реализация и перспектива, затвор, изтезания, гибел. Въпросът е в това, че самият той лавира по ръба между външна лоялност и вътрешна отлъченост, между компромиси и почтеност, между сигурността и копнежа по свободния свят. Такъв е прочитът на сцената, в която семейството се колебае дали да избере свободата, емигрирайки в Австрия или да се върне в мижитурския уют на социалистическото блато. По-важно е, че книгата свидетелства за драматичните процеси на самоидентификацията и доказва, че човекът от соцлагера е обречен на трудна битка за удържане на своето самоуважение, за съхраняване на вродената си човечност. Бих казала, че това изнурително пътуване няма край, дори когато е достигнат спасителния бряг на спокойствието. То е част от процеса, в който една епоха, белязана катастрофично от тоталитарната доктрина се самосъзнава като исторически и хуманитарен провал. В този смисъл всеки индивидуален акт на равносметка е малък принос в общочовешкия етиологически и политически опит.
Паралелна и подробно застъпена в сюжетната конструкция е темата за съдбата на българската култура в условията на комунистическия диктат. Спомнянията показват,че тя е тенденциозна, осакатена, откъсната от света, провинциална, слугинска и посредствена поради липсата на свобода и сервилността пред всемогъщата партия.Всички изводи са подкрепени с конкретни примери от професионалния и приятелският кръг на автора, от средите на интелектуалния елит по онова време- писатели, кинодеятели, администратори от културната сфера. Интригуващи случки, биографични скици, портретни ескизи и наблюдения, пречупени през субективната авторска визия, извеждат обществения и духовния облик на т.н. социалистическа интелигенция. Заснета в официални прояви, в задъхана гонитба на кариера или в битови сцени, тази социална група е представена като сервилна и меркантилна, кариеристка, опортюнистична, готова да слугува верно на „единствената партия„ в замяна на житейски благини и привилегии. Браневнабелязва различните психологически и кариерни модификации на писателското войнство. В групата на лириците са най-преданите трубадури на партията, „чието голямо дарование беше житейската вещина” според автора. Именно те са чевръстите момчета, които осребряват патетичните си екзалтации и достигат до високи държавни постове - неизменният Левчев, Джагаров, Орлин Орлинов, Петър Караангов, Владимир Башев.Специално внимание е заслужил Вл. Башев, заради стиха „революцийо, целувам твойта брадва” – доказателство не за кръвожадност на кроткия поет с кариерни амбиции, а затова „че дарованието е стока за търгуване„.И други пишещи хитреци са обект на нелицеприятни характеристики и оценки – зад лесно разгадаемите инициали Д. Ц. се разпознава не само безсмъртния тържествующ герой на всички времена – сега ловец, разказвач, депутат и пр., а уродливото явление, което затри българската литература за половин век. Разочароващи за Бранев са някои прояви на Йордан Радичков, който тръгва към върховете на литературната класация, разчитайки не на талантливата си проза, а на членство в БКП. ”Името на на най-яркия литературен талант на тоталитарното време фигурира под най-позорния документ на СБП – резолюцията за осъждане на Солженицин” – това е присъда, която ще остане лош сън от епохата на поробването на съвестта. Но какъв избор е имал самобитният художник от селцето Калиманица, щом няма зад себе си високопоставен баща или вуйчо с абревиатура АБПФК? В този културологичен аспект се промъкват и язвителни ноти, напомнящи разчистване на лични сметки с отдавнашни неприятели – напр. с Иванка Гръбчева и Петър Караангов. Ако този реванш е успокояващ за нараненото самочувствие на автора, то ще погледнем на него като емоционален контрапункт или като несъзнателен пробив в иначе сдържаната аналитична концепция на книгата.
Освен индивидуални, и колективни епизоди представят „ужасяващото ревю на скудоумието” из литературните обиталища /колоритния епизод с вечерята с Тодор Живков и комичното бунтарство на Ламар/. Сервилността и интересчийството на писателската гилдия се изражда във всеобща посредственост и духовна убогост, обезсмислящи самата пред става за тайнство на творчеството и аристократична извисеност на културата. Това са причините, пораи които литературата на соцреализма, лишена от дълбочината на човешката екзистенция, претърпя пълно естетическо и истоическо фиаско. Ето как В. Бранев формулира това : ”Всичко това е печалният резултат от многогодишното дебелашко дирижиране на културата. Литературната посредственост бе положително нежелан, но всъщност упорито извоюван и закономерен резултат. ”- обобщение, към което едва ли може да се прибави нещо повече. Разбира се с добри чувства и симпатия се споменават приятели като Цветан Марангозов, Въло Радев, Дико Фучеджиев, също и прочутата критическа четворка, която бе гордостта на Литературния институт преди време.
Една велика сянка над всички
Извеждам името на Георги Марков зад скоби, защото по странно съвпадение то присъства в три от коментираните издания – в “ИзъІди Сатана”, “Горещо Червено” и “Следеният човек”. Едва ли е случайно, че ”Задочните репортажи” задават маята, с която се омесва хлябът на демократичната документална литература .
Пръв Стефан Маринов още през май 1981 г изрича знаменателни думи за посмъртното издание на „Задочни репортажи за България” и за техния автор.В едно от писмата до редовния си адресант полк. Ангел Гогов съощава, че за два дни е прочел емигрантското издание на книгата в Швейцария. Писмото до противника е начин да изпрати вест до България за появата на знаменитите репортажи, видяни от него като важно национално събитие, също и да изрази пиетета си към саможертвата на писателя. „Репортажите ги изгълтах на един дъх. Ей Гогов, с кой акъл убихте този божи човек, бе, с кой акъл ?Че гаси ли се туй що не гасне бе, Гогов?... Голям паметник издугнахте на Георги Марков, много голям. Показахте на цял свят, че тоя български народ не е стадо от мижитурки.И вдъхнахте - вяра и упование вдъхнахте в гърдите на обезверените, на уплашените, не страх, Гогов, а смелост вдъхнахте.” Оценката е споннатана и категорична, доказва, че само сроден дух може да разпознае моментално и безпрекословно значимостта на едно явление, на една книга и на една личност в пълната им историческа и духовна мощ. Едва ли има в българската култура подобни страстни и провидчески слова, проглеждащи далеч във времето. Маринов предрича безсмъртието на своя събрат по съдба, сигурен е, че един ден в София ще се издига негов паметник от мрамор и бронз и името му ще е записано със златни букви в националната памет.Реториката и смисълът на посланието не могат да се предадат, за да се усети въздействието им трябва да се цитират и то постоянно:
„ Но Марков избра друг път. По този път го застинахте вие и го проснахте на земята. Каква диалектична ирония – не на земята го проснахте, а го издигнахте на хребета на нашия страшен век, внесохте го най-тържествено в пантеона на българския дух и го положихте там за вечни времена.”Силни и неоспорими думи на братство и поклон, изречени тогава, когато нацията нямо мълчи, когато и светът мълчи за страшната гибел на поредния български мъченик. Побратимява ги еднаквата им мисия в служба на свободата, усещането за идентичност на участ и духовност.Няма начин фигурата на Г.Марков да отсъства от уникалната епистоларна биография на епохата. Ст. Маринов предвижда и строи пантеон за писателя, без да подозира че един ден и неговото име ще стои до името на Георги Марков. Но това не е нашето време, уви. Може би потомците ще отдадат заслуженото на българските творци-мъченици на демокрацията.
Ивайла Александрова също отдава почит на известния творец. 15 страници текст въвеждат темата „Георги Марков” в „Горещо червено´. Тръгвайки от конкретен факт - единствената българска книга, намерена в къщата на В. Алексиева е томчето „ ЗАдочни репортажи”- тя вгражда автономен разказ за писателя в черната епика на епохата. Това са спомени, цитати, интервюта със съвременици и колеги, които са го познавали отблизо, със следователя Б. Карайотов, с приятеля полк. К. Кюлюмов, с министъра на МВР Ангел Солаков, с Петър Увалиев, режисьора Никола Петров и писателя Димитър Бочев и др. Находките са изключителни. Оживява всекидневният, живият образ на Г. Марков, научаваме как играе на карти, как се забавлява с момичетата, как се е женил, как работи по сценариите на сериала „На всеки километър”, избистря се ситуацията около заминаването за Италия.Чуват се противоречивите мнения за мистериозния му статут – дали е бил агент-разузнавач на ДС или не, защо е убит, чадърът мит ли е или е реалност и др.т. Битови и крими подробности, непринудени разговори и възпоминания снемат митологичните ореоли и въвеждат дебата около тази вълнуваща фигура. Писателят оживява в своето време и обкръжение, земен, противоречив, разомагьосан, нестандартен във всеки миг на живота си, със загадъчна аура и покоряваща жизненост.Събраните тук автентични свидетелства са важни, независимо от субективността. Това е изворов материал, който ще е много полезен за бъдещите изследователи. Мястото на Марков в книгата е закономерно – историята се придвижва от изключителни личности и той е човекът- знак на гигантското усилие на Словото да преодолее непоносимата геополитическа лъжа. Но е и доайен на съвременната документална публицистика и антитоталитарна литература. Създава матрицата, начертава рамката, която днешните автори доразвиват. Той е учителят, те са негови следовници.
По друг начин стои въпросът в „Следеният човек”. Георги Марков и В. Бранев са съвременици, и двамата са писатели, литературният им дебют е по едно и също време, засичат се в компании, пребивават в едни и същи места. С една дума познават се отблизо, лице в лице. Въпреки това мястото, отделено за Георги Марков е извънредно пестеливо, само два конкретни епизода, при това привидно скрити зад лесно читаеми инициали. Случките са дребни, инцидентни - веднъж Марков молил Владимир Свинтила да не публикува отрицателна рецензия за новата му книга, вторият случай е битов - в творческия дом на писателите в Боровец гласно се възмутил от лошата храна. Фактите са дребни, но коментарите обширни, преминават в опити за психически портрет и негативни морални обобщения. Изпълнени с неприязън и язвителност, тези страници показват едно – Веселин Бранев не обича и не цени Георги Марков толкова години след трагическата му гибел. Той си знае от какво е бил уязвен и какво в бурния характер и ярката личност на колегата- писател е дразнело сдържаната му натура. За мен е изненадващ факта, че прощава на себе си толкова много прегрешения, за които изпитва вина, а не е могъл да прости на клетника, платил с цената на живота си всички възможни грехове. Въобще не споменава нищо за гибелта му, за великата му книга, разтърсила духа и съвестта на българите през 70-80 г. на 20 век. За мен обясненията са няколко, но в една и съща гама – лична неприязън, съперничество, най-обикновена творческа завист и типичният национален комплекс за принизяване на чуждия успех, белким изпъкне твоят. „Следеният човек”е интересна, талантливо написана, изстрадана и твърде полезна книга, но не може да събори престижа на Георги Марков, нито да измести „Зaдочните репортажи за България” от мястото им в културната и политическа история. Пътят към славата е отворен само за избранниците, които са платили най-високата цена за нея – тя е „максимумът”, за който Бранев разсъждава, без да споменава индивидите, които са го постигнали. Той не е сам в неблаговидната роля. И по страниците на „Горещо червено” четем инсинуациите на прононсирани ченгета като Г. Тамбуев, Костадин Чакъров, както и на неприязненият спрямо писателя Петър Увалиев. Тези хора изпитват наслада да тъпчат името на достойния българин в калта, да го принизяват до собственото си его. С думи се опитват да го убиват многократно – освен на моста Ватерлоо, и на всички възможни места - най-вече в паметта и в душите на сънародниците му.
Примерите дотук доказват, че новата документалистика подема смисловата линия „Г. Марков в българската история и литература”, наложена трайно с книгата на Хр. Христов - „Убийте скитник”. Темата се развива динамично, изменчиво, противоречиво – от апологетика до отрицание, от преклонение до явителност. Точно заради вариациите и антитезите тя е част от постмодерните творчески търсения в документалистиката от последното десетилетие.