Свободата днес и тук 01 Юни 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Британските вестници коментират задълбочаващото се напрежение между Сирия и Турция

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
БТА

 

       "Турция е на ръба на открита конфронтация със Сирия", пише днес на първа страница британският вестник "Дейли телеграф". Турското правителство, което само за няколко месеца се превърна от съюзник на сирийския президент Башар Асад в негов най-ожесточен критик, обяви, че прекратява съвместните сондажи за петрол и обмисля да спре износа на електричество за съседката си. Освен това за първи път високопоставен турски служител открито заговори за възможността да се създаде буферна зона от сирийската страна на границата, за да се даде убежище на бежанци. А това би наложило преки военни действия, пише изданието.
       Сирийската правозащитна група Сирийски център за наблюдение на правата на човека, призова освен за буферна зона, и за забранена за полети зона като в Либия. Нито Турция, нито Арабската лига не са склонни да отидат изведнъж толкова далеч въпреки решението на Арабската лига да замрази членството на Сирия. Турски лидери обаче заплашиха с преки действия, ако се повторят нападенията срещу консулствата й в Сирия от уикенда. Вестникът цитира думите на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, че режимът на Башар Асад "виси на косъм" и че жестоките репресии заплашват да поставят Асад в списъка с лидери, които "се хранят с кръв".
       "Дейли телеграф" отбелязва, че икономическите санкции, обявени от Турция, може да са по-скоро символични, отколкото ефективни в краткосрочен план, тъй като Сирия осигурява до голяма степен сама нуждите си от електричество чрез обща електропреносна мрежа със съседни държави.
       "Турция засилва натиска върху Асад" е заглавието на "Файненшъл таймс" по темата. Турция засили натиска върху сирийския лидер Башар Асад, като сигнализира, че може да спре доставките на електричество за съседката си на фона на задълбочаващото се регионално напрежение заради кризата в Сирия.
 Изявленията на турския министър на енергетиката показват нарастващото недоволство на Анкара от Сирия, което се засили след нападенията през уикенда срещу дипломатически мисии на Турция в страната, коментира изданието. Според цитирани от вестника анализатори Дамаск може да се опита да провокира напрежение по границите със съседките си, ако политическата конфронтация с арабските правителства се засили.
       "Гардиън" пише, че задълбочаващата се изолация на Асад е станала още по-очевидна, когато шест членки на водения от Саудитска Арабия Съвет за сътрудничество в Залива отхвърлиха призива му са извънредна среща на Арабската лига, за да се обсъди кризата. Освен това йорданският крал Абдула стана първият арабски лидер, който публично призова Асад да се оттегли, припомня вестникът. На срещата на Арабската лига днес в мароканската столица вероятно ще бъдат обсъдени нови икономически и политически санкции срещу Сирия, но е малко вероятно да има разногласия, които да попречат на следващи общи действия, пише изданието.
       "Асад ще си отиде единствено ако собствените му танкове се обърнат срещу него", пише Робърт Фиск от "Индипендънт". Помпозните прогнози на Запада за неминуемата гибел на Асад - основани повече на Ютюб, отколкото на реалността - са безнадеждно оптимистични, пише авторът. Наистина, има дезертьори от сирийската армия, но революциите не побеждават с калашников. Единствено дезертирането на танкова бригада и няколко генерала, както стана в Либия, може да създаде шанс да се постигне това. А за момента такива дезертьори няма. Асад не е Кадафи, пише Фиск. Освен това военната подкрепа на Русия няма да бъде прекратена. Само девет дни след като Русия и Китай наложиха вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, осъждаща Сирия, генералният директор на руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество Вячеслав Дзиркалин каза, че няма да има никакви ограничения върху оръжейните доставки за Сирия, припомня Робърт Фиск.

     (БТА)


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional