РойтерсНа срещата ЕС-Русия тази седмица не се очаква особен прогрес по проблеми като търговията, сигурността и енергетиката след януарския газов скандал и войната в Грузия миналата година, което намалява надеждите за подобряване на отношенията в “епохата след Путин”.
“Ще видите неловко мълчание и замръзнали усмивки, ако си тръгнем от Хабаровск с минимални вреди. Дори без никакво развитие, това ще бъде достатъчно”, заяви европейски дипломат, запознат с подготовките за срещата в Източна Русия.
Ниските очаквания контрастират с почти еуфоричното отношение към новия руски президент Дмитрий Медведев от страна на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана на срещата миналия юни в Сибир.
Напускането на Кремъл от Путин през 2008 г. засили надеждите за по-приятелска епоха между Москва и нейния най-голям търговски партньор, а официални лица от ЕС определиха Медведев като човек, с когото могат да работят. Една година по-късно, европейците са по-трезви в оценката си.
“Смяната на президента не донесе големи промени в двустранните отношения, въпреки че отчасти тонът и езикът бяха променени. Но основното послание, което получаваме, е приемственост”, каза дипломатът, запитан за сравнение на Путин с Медведев.
Дневният ред на срещата на 21-22 май включва новата инициатива на ЕС “Източно партньорство”, която сближава съюза с шест бивши съветски републики, сътрудничество в борбата с глобалната икономическа криза и преговори по новото двустранно споразумение за сътрудничество.
Грузия, газ
Въпреки че френският президент Никола Саркози, чиято страна държеше тогава ротационното председателство, изигра основна роля в преговорите за примирие между Русия и Грузия, ЕС като цяло зае страната на Тбилиси по време на петдневната война - факт, който не е забравен в Москва.
Също така Барозу изрази на няколко пъти недоволство от прекратяването на газовите доставки за Европа в началото на януари и от неспособността на Украйна и Русия да предотвратят скандала, който повдигна въпроси за надеждността на Москва като енергиен доставчик.
Русия на свой ред се почувства тежко засегната от Европейската комисия, когато Брюксел обяви споразумение с Украйна за възстановяване на тръбопроводите от епохата на Съветския съюз – стъпка, която Москва сметна, че е предприета без консултации относно интересите й.
В Хабаровск Медведев ще окаже натиск над ЕС да обмисли плановете на руския президент за европейски “противоракетен чадър” и за ново енергийно споразумение, съобщи по-рано говорителят на руското външно министерство Андрей Нестеренко.
“Това е добър шанс да синхронизираме гледните си точки с нашите европейски партньори по сложни и актуални въпроси. Не по-малко важни са въпросите около европейската енергийна сигурност и руските предложения за нова правна база за сътрудничество в енергийния сектор”, заяви Нестеренко.
Но най-строгата критика от страна на ЕС може да дойде от лидера на европейската делегация – чешкия президент Вацлав Клаус.
Клаус е открит критик на начина, по който Брюксел действа и все още не е подписал Лисабонския договор, като много европейски официални лица са обезпокоени, че ще използва срещата като възможност да накаже Брюксел – спектакъл, който руската делегация може би очаква с радост.
От http://focus-news.net/