Ким Сегупта, вестник "Индипендънт", 7 декември
Не бе голяма изненада, може би, че бунтовници поискаха да докажат обхвата на своите действия чрез смъртоносни атаки в деня след като "великите и добри" международни сили се срещнаха в
Бон, за да очертаят бъдещето на Афганистан.
Нападенията показаха относителната безпомощност на Запада в Афганистан, когато бъде изправен пред изпълнени с решителност терористи, а мащабите на клането са шокиращи. Силно обезпокоително в тази ситуация обаче е, че именно шиитската общност бе взета на прицел. За първи път в десетгодишното бунтовническо движение бе извършено убийство на религиозна основа, а това създава опасност от нова фронтова линия в конфликта.
Хазарейците, най-голямата шиитска общност в страната, бяха обект на кланета от страна на сунитите талибани по време на гражданската война. Талибаните твърдяха, че убийствата не са се дължали на междурелигиозни конфликти, а защото хазарейците подкрепяли Северния съюз срещу режима на молла Омар. Подобно извинение не може да бъде дадено за вчерашните кръвопролития, когато в Кабул, Мазар-и-Шариф и Кандахар се почиташе ашура - един от най-свещените дни в шиитския религиозен календар.
Така че кой бе отговорен? Талибаните побързаха да отрекат, че са замесени, като осъдиха случилото се като "нечовешко", и нищо не подсказва те да стоят зад атаките. Неотдавнашно
проучване на движението показа обаче нарастване на общностното и междуплеменно напрежение и стовари вината (освен стандартното заклеймяване на САЩ) върху две от съседните страни - сунитски
Пакистан и шиитски Иран.
Някои вече са решили кой е виновен. Когато новината за нападението се разнесе вчера сутринта в Бон, член на афганистанската делегация в конференцията горчиво обяви: "Още един подарък от нашите пакистански съседи".
Изглежда няма логическа причина Пакистан и Индия да започнат непряка религиозна война. Междурелигиозните атентати и убийства обаче се множат в Пакистан, където сунитски екстремисти, в това число пакистанските талибани, извършват непрекъснато нападения срещу шиити. Ал Каида, която е базирана в Пакистан, също е замесена в нападения, а именно Ал Каида в Месопотамия, водена от Абу Мусаб аз Заркауи, започна най-кървавата религиозна война между мюсюлмани в съвременната епоха, в Ирак.
Варварската борба в Ирак между сунити и шиити даде възможност на водената от САЩ коалиция да си отпочине - толкова фокусирани бяха двете фракции в избиването си. Вчерашните атентати не означават, че Афганистан непременно ще тръгне по пътя на Ирак и опасността за британските и американски войски ще намалее. Но зараждането на такъв възпламенителен фактор в и без това жестокия конфликт ще бъде възприето като лоша поличба от населението, което от години страда от неумолимо продължаващото насилие.
(БТА)