БТА
София, 21 декември /БТА/
Обстановката в Северна Корея и реакцията на света след смъртта на Ким Чен-ир продължава да е водеща тема за западните издания.
Китайското правителство даде своето одобрение и своята благословия за Ким Чен-ун, сина на Ким Чен-ир, сочен за приемник на покойния лидер, пише италианският вестник "Стампа". Пекин, единственият съюзник на Пхенян, вече започна да нарича Ким Чен-ун "велик народен лидер" и открехна вратата за негова евентуална визита в Китай, когато настъпи благоприятният момент, допълва вестникът. Похвалите към Ким Чен-ун бяха отправени от говорителя на китайското министерство на външните работи Лю Веймин, който нарече сина на Ким Чен-ир "добър приятел на китайския народ, допринесъл много за развитието на социализма", отбелязва "Стампа".
Смъртта на диктатора породи обезпокояващи за сигурността и стабилността на региона сценарии и притесни Международната агенция за атомна енергия, отбелязва друг италиански вестник - "Кориере дела сера". МААЕ планира да изпрати отново свои инспектори в Северна Корея, за да проверят как върви процесът на ядрено разоръжаване там. Ким Чен-ир въпреки многото международни инспекции и заплахи за наказания, главно от страна на САЩ, инвестира много в създаването на ядрен арсенал. През 2009 г. инспекторите на ООН бяха изгонени от Северна Корея. Ако сега Пхенян се съгласи те да се върнат там, то това може да се интерпретира като сигнал за ангажимент в процеса на ядреното
разоръжаване, коментира изданието.
След смъртта на Ким Чен-ир страната, която и без това беше труднодостъпна, сега е затворена за международни делегации. Но все пак до света достигат разкази, че столицата е буквално обсадена от военните, че е пълна с фигуранти на пропагандата и е парализирана. Въоръжените сили забраняват освен това на жителите на севернокорейските села да ги напускат, да пътуват и дори ги приканват да си останат по домовете, пише вестник "Република". Изданието припомня и че смъртта на Ким, за която
беше съобщено с два дни закъснение и за която разузнаванията на редица страни не знаеха нищо, е породила и слухове, че лидерът е бил убит през изминалите седмици от севернокорейски генерали,
които искали да отворят място за сина му Ким Чен-ун. Според други слухове Ким Чен-ир е починал от рак на панкреаса, открит в последен стадий, пише още италианският всекидневник.
Започна битката за наследяването на Ким Чен-ир, пише британският вестник "Дейли телеграф". Китайските държавни медии започнаха за налагат култ към личността на Ким Чен-ун, който стана генерал миналата година, въпреки че няма военен опит. Младият мъж, за когото се твърди официално, че е на 29 години, но се предполага, че е само на 27, официално беше наречен "велик приемник" и "лъч на надеждата" от медиите. Но неговата липса на опит проправя път за по-опитните функционери в Пхенян да засилят влиянието си, предупреждава Кери Браун, директор на отдела за Азия на британския мозъчен тръст Чатъм хаус. Той посочва, че зад избора на Ким Чен-ун за приемник на покойния диктатор има много слаб и крехък консенсус. Този избор беше плод на един голям, много голям компромис, допълва експертът, цитиран от британския вестник. Три фракции биха могли да се
оформят зад новия лидер. Най-значимата от тях е оглавявана от Чханг Сунг-тхек, стълб на режима и вицепрезидент на Военния комитет към Централния комитет на Корейската трудова партия. Неговата съпруга Ким Гьон-хи е най-младата сестра на покойния диктатор, припомня британското издание.
Регионалните правителства тестват новата власт в Пхенян, пише френският вестник "Фигаро" в коментар, посветен на изпълнените с колебания реакции на Южна Корея и Япония относно смъртта на Ким Чен-ир. Властите в Токио се притесняват за регионалната стабилност, но искат да дадат шанс на новия режим и затова му поднесоха съболезнования. Сеул пък реши да избегне "войната на новогодишните елхи", като се отказа от плана да издигне и запали светлините на спорна коледна украса по демаркационната линия със Севера, отбелязва изданието.
Севернокорейската атомна бомба е подложена на изпитанието на прехода в страната, отбелязва в друга коментарна статия френският вестник. За да може Северна Корея да направи два ядрени опита (през 2006 и 2009 г.) и да разработи амбициозна ракетна програма, Ким Чен-ир допусна родината му да бъде обхваната от глад. Идването на неговия син на власт, независимо дали той ще я поеме изцяло или сподели, най-вероятно няма да промени нищо в "ядрения" приоритет на Пхенян, предоставил на
страната известен статут и политическа увереност пред Вашингтон и Сеул.
Какво ще се случи с тялото на Ким Чен-ир?, се пита "Фигаро". Сега възниква въпросът дали то ще се присъедини към пантеона на балсамираните и непогребани лидери като Ким Ир-сен, Ленин, Мао Цзедун или Хо Ши Мин. Тук обаче изниква финансовият проблем. Севернокорейското правителство е похарчило един милиона долара за трайното балсамиране на Ким Ир-сен. Едно обикновено
погребение би позволило сега на страната да спести пари и време в тези трудни времена. Решението обаче ще стане ясно след 6 месеца, колкото трае процеса на балсамирането, допълва вестникът, позоваващ се на руски специалист. Процесът по балсамирането на Ким Ир-сен протече при изключителна секретност, припомня вестникът.
Сълзите на севернокорейците, които са показвани по официалната телевизия, са всъщност смесица от култ и от принуда, отбелязва американският вестник "Ню Йорк таймс" по повод на кадрите, излъчени по държавната телевизия, на множество разстроени от смъртта на Ким Чен-ир севернокорейци.
Северна Корея се готви за новия лидер и държавната медийна и пропагандна машина започна да изглажда пътя на Ким Чен-ун към властта, пише вестник "Гардиън".
В коментарна статия друг британски всекидневник - "Индипендънт" - отбелязва, че единствената страна, която се е показала досега неподатлива на влиянието на Арабската пролет е именно Северна Корея.
(БТА)