Мария ФилеваБойко Борисов си оставя отворена вратичка към президентския пост и остава кмет до вота за държавен глава. Този сценарий беше допуснат от родни политолози, социолози и политици, макар според тях засега възможността да е по-скоро хипотетична, тъй като е в пряка зависимост от резултатите от парламентарните избори през юли, а и две години, колкото остават до следващия вот за най-високия пост в страната, са твърде дълъг период за динамично променящата се политическа ситуация в страната.
Пред “Всеки ден” столичният кмет беше повече от лаконичен. “На 7 юни има избори за евродепутати и съм забранил да се говори по други теми. Аз мога да дам категоричен отговор, но сега не е времето”, така той отговори на въпроса дали възнамерява да се откаже от участие във вота за национален парламент. Като работа на журналистите да си коментират той остави и въпроса дали не гледа към президентския пост.
Представители на БСП също споделиха пред “Всеки ден”, че Борисов няма да се кандидатира за депутат, а предпочита да остане на кметския пост до президентските избори, тъй като така му е по-удобно.
Как анализаторите тълкуват всички тези сигнали? “Това негово намерение не означава, че се отказва от политическия живот. По-скоро той бяга от прекия сблъсък с едни или други свои опоненти или бъдещи партньори, независимо дали са вляво или вдясно. Това е една дистанцирана позиция, която дава много шансове, макар че левицата ще го интерпретира по този начин”, смята политологът Васил Пенев. Той припомни, че в България има подобна практика -министър-председателите Симеон Сакскобургготски, Любен Беров и Димитър Попов не са били преди това депутати. Пенев е убеден, че целта на Борисов е много активно участие в изпълнителната власт, в това число и като министър-председател.
“И аз на негово място не бих се включил в листите на ГЕРБ при условие, че губя популярност, както показват всички социологически проучвания”, не си спести шегите Антон Кутев от БСП. Според него от изхода на парламентарните избори зависи какво ще се случва нататък и какви ще са новите амбиции на столичния кмет.
“Със сигурност резултатите на ГЕРБ ще бъдат много под не само техните очаквания, но и под очакванията на скептиците. И какво се случва – проектът ГЕРБ залязва и направо се затлачва”, прогнозира Кутев. Той се усъмни и дали идеята за експертен кабинет идва от самия Борисов или журналистите го навеждали на тази мисъл. “Освен това не съм сигурен как в очите на Бойко Борисов изглежда експертният кабинет. Той има специфичен начин на водене политика, който е силно тоталитарен. Не виждам експертното начало в Бойко Борисов”, убеден е социалистът.
“Всички социологически проучвания показват, че ГЕРБ няма да събере гласове за самостоятелно управление и ще се наложи да търси коалиционен партньор. Дори ако приемем, че “Синята коалиция” ще има добро представяне, гласове пак може да не достигнат. При това положение Борисов ще трябва да избира дали да бъде премиер в една много съмнителна коалиция – от типа БСП-ГЕРБ или да търси пътища към “Атака”, това е много неустойчива позиция. При това положение за него би било по-добре да продължи да бъде кмет, а не да се хвърля в една авантюра с неясен край”, смята Кольо Колев от социологическата агенция “Медиана”.
Колев също е убеден, че в политиката две години са много и амбициите към поста на държавен глава са пряко зависими от резултата на парламентарния вот. Ако все пак се стигне до експертен кабинет – например ГЕРБ и БСП, всеки от партньорите ще трябва да направи крачка назад и да не излъчва политически фигури. “Това е напълно възможен вариант, при който двете страни малко или много ще си измият лицето”, смята социологът. Според него кризата – дали бушува или отшумява, също ще се отрази върху евентуалните президентски мераци. “Естествено, че Борисов като една от най-популярните фигури към момента, е напълно възможно да се кандидатира и за президент след време. Но до голяма степен това зависи от резултатите на тези избори и управлението през тези две години дотогава”, каза още Колев.
“Никой политик не може да се отказва да бъде депутат, премиер, президент – това просто е част от политическата игра във всяка демокрация. Така че не очаквам подобно отклонение от правилата”, твърди политологът Георги Карасимеонов. По думите му всички политици едно говорят, а друго правят, когато му дойде времето. “Хората не гласуват за ГЕРБ, защото там познават един човек. И този човек, ако абдикира от отговорностите като министър-председател, би разочаровал неговите привърженици. И за страната не е добре, и за него лично”, категоричен бе Карасимеонов.
До експертен кабинет може да се стигне, само ако се окажем в патова ситуация да не може да се сформира партиен кабинет. “Знае се, че Борисов има някакви амбиции за президентския пост, но не би могъл да прескочи отговорността на премиер, тъй като там се прави политика в България, не в президентството. При условие, че има такава възможност, трябва много добре да аргументира защо ще изостави премиерския пост. Но аз се съмнявам някой да се откаже от такъв ресурс”, коментира политологът.
Макар и с уговорката, че отношението на Борисов предполага по-скоро изпълнителна, отколкото законодателна власт, друг политолог - Антоний Гълъбов, смята, че “балансът на интереси” в евентуалната коалиция между ГЕРБ и “Синята коалиция” като най-вероятна може да доведе дотам Бойко Борисов да не бъде премиер. Според него по-интересно би било дали неформалният лидер на ГЕРБ ще избере да остане кмет във варианта на Юрий Лужков, който успя да изгради политически авторитет, незастрашавайки интересите на Владимир Путин. Гълъбов обаче не приема идеята, че Борисов се готви за президент. Идеите на генерала за президентска република отпреди 6 години били плод на обществената обстановка от това време, сега обаче настроенията са в друга посока. Гълъбов си спомни, че преди три години е имало много силен натиск Борисов да се кандидатира за държавен глава.
“Ако си спомняте, земеделецът Георги Пинчев даже го номинира. В постпреходното дясно пространство винаги е имало такива идеи, но ми се струва, че Бойко Борисов не гледа в тази посока, тъй като по Конституция президентът има твърде ограничени възможности за легално въздействие върху политическия процес, съвсем друг въпрос е кой как ги използва. Според мен президенският пост не е между приоритетите му”, твърди Гълъбов.
Самият Борисов напоследък избягва категоричен отговор на всички въпроси, които засягат неговото конкретно развитие в държавната йерархия. В интервю пред “Стандарт” той твърди: “Никаква разлика не правя между това дали си кмет на София или премиер, освен повечето възможности. Разликата е малка, за да ме блазни премиерският пост. А и моята любов е МВР. Ако състезанието беше за главен секретар на МВР, щях да обърна земята. И нямаше да допусна конкуренция”.
След това обаче не забравя да спомене поста на държавния глава, който е и главнокомандващ на въоръжените сили: “Имах редкия шанс да се кандидатирам за президент, но предпочетох да остана кмет, за да решавам проблемите”. Три години преди това – през ноември 2003 г., той дори публично се обяви за президентска република. “Правилното решение за конструкцията на държавата е президентска република, така както е в Съединените щати, Русия, Франция и всички по-успели държави в света”, твърдеше тогава гербер № 1.
По-късно столичният кмет неведнъж е подчертавал саможертвата, която е направил, отказвайки да участва в президентската надпревара през 2006 г. Тогава той обясни мотивите си така: “В личен план да си президент е най-сладкото, но ако аз отида в президентството, с ГЕРБ е свършено”. С днешна дата Борисов обаче непрекъснато подчертава еманципацията на партията от него самия – дал е повече права на председателя Цветан Цветанов, във всяка своя медийна изява отбелязва, че ГЕРБ разполага с експерти – “изключително смели, образовани кадри”, както и хора, които работели в Европа и Северна Америка. “Имаме уговорка при необходимост те да се отзоват, за да помогнат на държавата”, афишира Бойко Борисов. “Искам ГЕРБ да съществува без Борисов – ако е партия, тя трябва да може да съществува без Борисов”, твърди той.
Самият Борисов напоследък все по-често дава изявления, в които говори за своите експерти като част от бъдещето управление с участие на ГЕРБ. Представително проучване на “Отворено общество” от март и април сочи, че най-голям процент от българите смятат, че експертно правителство би било най-добрата форма за управление на страната при криза и че начело на държавата трябва да е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. 41.5 на сто от анкетираните настояват за това.
В същото време от началото на май Борисов прави двусмислени изявления около участието си в избирателните листи. В края на април източници от неговата партия обявиха, че техният неформален лидер се готви да води партийните листи, но да се откаже от влизане в парламента, след като бъде избран. Ситуацията не е непозната за Борисов – преди четири години той бе избран за депутат от два района – Благоевград и Пловдив област, но отстъпи мястото си на кандидати, останали по-назад в листите на НДСВ.
Според източниците на тази информация решението на кмета било продиктувано от очертаващата се патова ситуация – партията да не достигне броя депутати, осигуряващи й самостоятелно управление, и да няма с кого да състави коалиция без участието на БСП или ДПС. През май пред бТВ Борисов заяви, че няма да се кандидатира за народен представител на предстоящите парламентарни избори, въпреки че заради това според социолози ГЕРБ може да загуби поне 10 депутатски места.
От: http://www.vsekiden.com/