Свободата днес и тук 03 Юли 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Пет партии със сигурност влизат в ЕП

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Таня Петкова, Мартина Бозукова

Социологическите прогнози сочат, че след изборите на 7 юни пет партии със сигурност ще излъчат представители в Европейския парламент (ЕП). Това са ГЕРБ, БСП, ДПС, "Атака" и Синята коалиция.

Повечето агенции определят ГЕРБ като първа политическа сила, но според ББСС "Галъп" партията на Бойко Борисов и БСП са с почти изравнени резултати.

Друга повтаряна прогноза е, че резултатите от евроизборите няма да се повторят на парламентарните, които са само след един месец.

Социолози коментираха пред Mediapool, че това важи най-вече за Синята коалиция, за която на евровота се дават най-малко мандати, но се очаква мобилизация на сините симпатизанти за националните избори на 5 юли.

Експертите казват, че ГЕРБ, които засега се сочат за фаворити, могат да се окажат с по-малко гласове, тъй като нямат ясно изразено твърдо ядро от привърженици. Така при по-ниска избирателна активност те могат да се окажат в по-неизгодна позиция от БСП, които са със силно мобилизиран електорат.

"Резултатът от евровота ще доведе до значителни размествания в политическата картина, които обаче не могат още да се видят съвсем ясно. Защото на националните избори активността ще е доста по-голяма и не се знае тези, които сега не отидат до урните, как ще гласуват на изборите за НС на 5 юли", коментира пред Mediapool Васил Тончев от "Сова Харис".

Пет партии сигурни за ЕП

Между 37-40 процента избирателна активност на евроизборите в неделя дава Тончев. Това са около 2.3 млн. - 2.5 млн. души.

ГЕРБ, БСП, ДПС, "Атака" и Синята коалиция ще имат представители в Европейския парламент, според "Сова Харис".

Съответно ГЕРБ ще има 6 мандата, БСП – 5, ДПС – 3, по един за "Атака" и Синята коалиция.

Цветозар Томов от агенция "Скала" също прогнозира пред Mediapool, че тези пет формации ще влязат в ЕП. "Не са без шанс също така партията на Яне Янев РЗС и НДСВ", каза още Томов.

Според "Скала" ГЕРБ би имала 5 или 6 евродепутати, Коалиция за България – 4, ДПС – между 3 и 4, "Атака" – 2-ма и Синята коалиция между един и двама.

"Очакваме до урните да отидат между 2.2 млн. и 2.3 млн. души. Като цяло избирателната активност може би ще е малко по-висока или същата като през 2007 г.", допълни Томов.

Кънчо Стойчев от ББСС "Галъп" прогнозира пред Mediapool, че същите пет формации влизат в ЕП. Според него обаче е трудно да се каже кой ще е победител между ГЕРБ и БСП. Последните данни на агенцията показват, че двете формации имат изравнен резултат – по около 13% от всички с право на глас.

От "Галъп" дават един евродепутат на Синята коалиция. Шансове имали още РЗС и НДСВ, но минимални.

Последното проучване на "Галъп" сочи, че БСП и ГЕРБ ще вземат между 25%-30% от гласовете, ДПС – между 17%-20%, "Атака" между 8% и 11% и Синята коалиция – между 5% и 8%, като при резултат от 8% могат да получат и две места в ЕП.

Според "Галъп" ключова ще е избирателната активност, тъй като при ниска печелят формациите със стабилен електорат. Стойчев коментира, че формациите са най-стабилен и мобилизиран електорат са ДПС и БСП. Стойчев прогнозира избирателна активност около 35%. Той заяви, че не очаква наказателен вот срещу БСП.

При избирателна активност 32.12 процента ГЕРБ би вкарал 5 евродепутати, Коалиция за България - 4, ДПС - 3, Синята коалиция и "Атака" по двама, а "Напред" - един, показват данни от телефонно проучване на "Барометър инфо", направени сред 1314 души между 30 май и 3 юни.

ГЕРБ би получил 26.07 на сто от заявилите, че ще гласуват. Следват БСП със 17.54%; ДПС - близо 15 на сто, като резултатът може и да е по-висок, ако се прибавят гласовете на т.нар. "изборни туристи".

Освен това, ако избирателната активност не надвиши 27 на сто, ДПС може да стане първа сила на изборите за ЕП, според "Барометър инфо".

Синята коалиция би получила 9.24 процента, "Атака"- 8.53. "Напред" покачва с около половин процент електоралното си влияние до 6.16 на сто и ако запази този си резултат, ще получи едно място в ЕП. РЗС бележи лек ръст до 5.45  на сто. При "Лидер" също се отчита ръст - до 4.5 на сто. НДСВ би получило 2.84 на сто.

Съдебната сага в полза на Синята коалиция

Васил Тончев смята, че със скандалите около регистрацията на СДС се е получило така, че други са направили кампанията на и Синята коалиция.

"Превърнаха ги в жертви, което донякъде свърши работа. Десницата успя да обедини ядрото на своите привърженици", каза Тончев.

Цветозар Томов заяви, че нестихващите новини около съдебната и изборната регистрация на сините е привлякла гласове към коалицията в началото на кампанията. Преди изборите е възможно част от тях да бъдат загубени заради цялостната апатия по отношение на евровота.

Томов обаче е сигурен, че подкрепата за Синята коалиция ще е по-голяма на парламентарните избори.

Според Тончев най-мобилизирани да отидат до урните са сините, следвани от БСП и ДПС.

Кънчо Стойчев коментира, че десните избиратели са се нагледали на "толкова раздори" в дясното, че едва ли са се впечатлили от съдебната сага.

Наказателен вот срещу управляващите

Цветозар Томов смята, че на евроизборите БСП ще отнесе наказателен вот, който ще се разпредели между десните формации като Синята коалиция, РЗС и "Атака".

Васил Тончев също прогнозира протестен вот срещу БСП и премиера Станишев. "В обществото ни има две групи хора – едните, които не искат тройната коалиция и други, които не искат Бойко Борисов да бъде следващият премиер. И това ще се отрази и на вота", посочи той.

"ДПС като че ли изгуби от качеството си да бъдат балансьор. Оттук насетне партията ще мобилизира максимално количество избиратели, за да може да пази позициите си, за да остане в политиката", допълни Тончев.

Кънчо Стойчев обаче не смята, че ще има наказателен вот срещу БСП.

Ефектът от кампанията

Цветозар Томов смята, че за някои политически сили предизборните кампании за ЕП са оказали влияние върху избирателя. Според него в най-голяма степен това важи за РЗС и НДСВ.

"При двете партии обаче става въпрос за съвсем различни причини. Докато Яне Янев набира симпатизанти и подкрепата за него расте покрай антикорупционното говорене, то НДСВ отчита ръст в подкрепата след обявяването на Меглена Кунева за водач на листата", каза Томов.

"ДПС също набира подкрепа, което обаче се дължи на съвсем други механизми, които дори не бих желал да коментирам", допълни той.

Според Тончев политическите сили са насочили кампанията си към собствените си електорални ядра. "Никой не успя да вдъхне по-големи надежди и съответно да спечели по-широки територии. Може би и затова толкова загрубя кампанията, защото всеки, убеждавайки своите, не мисли за останалите и се опитва да неглижира опонентите. В същото време се предлага доста широко ветрило, разнообразие от оферти на партиите към избирателите, което все пак ще привлече повече хора", допълни Тончев.

От: http://mediapool.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional