Светлана Стойчева"Човек се ражда за обикване,а не за мъст" – Мехмед Карахюсеинов
Всеки литературно изкушаващ се знае, че най-трудно се тълкуват знаците, които самият живот оставя в литературата – изведнъж писаното сякаш изригва в някакъв ярък и страшен биографичен край: смъртта на Ботев, убийството на Алеко Константинов, самоубийството на Яворов, на Пеньо Пенев... То свързва и сублимира живота и творчеството им, слага им пророчески оттенък, митологизира ги.
Със самозапалването си през 1985 година Мехмед Карахюсеинов дава най-страшния знак за самия себе си, но се превръща и в трагичен символ на своето време. Както и да сме живели през 1985 г., някой, живещ в „нашето” време, до нас, е поискал да изгори като факла, а ние… просто сме живeeли. Запалва се срещу човекомелачната демагогия, която измисли "възродителния процес": "възстановяването на българските имена" било "революционно дело”, с което се нанасял „силен удар на турския буржоазен национализъм и неговите опити да „раздвоява и трови съзнанието на част от българските граждани", било "ускоряване на процеса на тяхното освобождаване от религиозни, консервативни и националистични отживелици", било "формиране на боево, класово-партийно, наше българско, патриотично, социалистическо самосъзнание", било "създаване на морално-политическо единство на българската нация" (из "Партийните директиви" тогава). Как с думи да-обърнеш обърнатите думи на "допотопни демагози", както ги нарича Мехмед Карахюсеинов? Но и каква смелост на духа е нужна, за да взривиш злото заедно със себе си!
Тази волеизява на поета стяга в един възел, наречен "горене", и живота, и поезията му, и рисунките му, и писмата му. Наше е желанието да го съберем, да го видим обемно, цялостно, да го накараме да потече обратно към изворите си, каквото са направили реализаторите на книгата "Не по ноти"(1999). Като овъглената памет за поета пари тази книга.
Когато словото на Мехмед Карахюсеинов през 1985-а се превръща в действителност, тогава то наистина се превръща в ясновидско: стх. "Новорелигиозно", 1981; "Последната гонка, 1984: "Кракът е в стремето// на времето.// Галоп ме чака,// последният шеметен,// главоломният"; "Към есен", 1983: "Птиците отлитат.// Последната им песен// е най-сложната,//, най-тъжната,/ /, най-честитата". Когато границите между словото и живота падат - тогава поетът става истински демиург: "Тук някъде се виждаха цветовете.// Тряб6а да ги създам..." ("В мъглагпа",1986). Въпросите на душата: "Господи,// какво е това лумване,// тази люта прогара?"("Новорелигиозно", 1981) – се превръщат в отговори на тялото. Словесните метафори придобиват сюрреалистична телесност: "Навсякъде съм аз из този град - обгорена дрянова тояга" ("Пророчества", 1985).
След 1985, до 1990 година, когато умира, поезията му се превръща в "Сънища от един реален свят" (заглавие), в претопяване на нетърпимите физически болки, в "Извадки от преболяното или реанимация в строфи" (заглавие); в поезия на това, което остава след огъня, сиреч в поезия на ценности. Налага се ескизният, лаконичен стил - "нека говорим честно и ясно,// за да не фъфлим" ("Ялова пролет", 1989); "а мислите до кости са оголени" ("Соло с каваци", 1984). Поетът, който не се "разлива" в метафори, има възможността да създаде такава впечатляваща и красива метафора: "Знам си я кривата -// аз съм търкулната питка// под близката звездност// към нивата." ("Парабола",1984).
В тази поезия могат да се излъчат два ритъма на живот и дишане: на социално присъствие и на едно много по-интимно прощаване с присъствието, основна тема в стихотворенията от "Сбогом, любов!". Първият е доминиращ – ритъмът на "трубадура", който отстоява своето кредо, който поставя философския въпрос "Защо дойдох, Господи?// Защо си отивам?" в социален контекст. Затова повечето стихотворения са ориентирани към търсене на диалог.и споделяне с другия (напр."Хроника"). Често срещани са обобщеноличните граматически форми (второ лице единствено число и първо лице множествено число). Това е опитът за един морален отпор на политическата демагогия (Карахюсеиновото „ние” е нашето пречистване).
Лайтмотивно се повтаря една и съща позиция: на поелия всичката Вина за себе си и другите ("Виновният",1983; "Дрян",1985: "Такава орисия мъкна аз – // цялата вина да е у мене"; "Докато чакаш", 1989: "...от този правоъгълник балкона,// явяват ти се всички непонесени злини"; "Срам", 1988: "...а ние сме бездушни, неми, глухи!"). По възрожденски можем да я наречем поезия на дълга: "...длъжен съм да видя в този Ноев ковчег – // някъде има пробойна" ("3рение и слух",1988). Не е учудващо, че някои от стихотворенията звучат като социални епиграми ("Редактори", 1976, "Ескизи", 1982). Точно обратно – „стозвучно” и музикално се разгръщат стихотворенията от втория, "нощния", "новолунния" цикъл, защото "трябва музика, музика, музика – // хиляди цветни гами,// за да може да се изкаже// едно чувство."
"Някъде на най-трудната си извивка" песента на Мехмед Кара-хюсеинов заглъхва. Но когато е изпяла: "Човек се ражда за обикване,// а не за мъст" ("В мъглата", 1986), тя е изпратила най-силното си послание.
Слово, четено при представянето на стихосбирката на Мехмед Карахюсеинов "Не по ноти. Стихове и рисунки." Подбор и подредба Иван Цанев, художник на корицата Яна Левиева. ИК "Стигмати”, С., 1999.