Заплашени са били всичките 1 млрд. евро по "Околна среда"
Екип на в. "Дневник"
Проблемните водни проекти по оперативна програма "Околна среда", които се проверяват, всъщност не са 11, а поне два пъти повече, заявиха вчера пред "Дневник" източници от правителството, пожелали анонимност. Тези проекти са основно за малки общини с население до 10 хил. души, управлявани от кметове от БСП и ДПС. Сред тях са община Дулово - на стойност 36.6 млн. лв., община Димово - за 44 млн. лв., "малка община до Пловдив", която печели два проекта на обща стойност 91 млн. лв., община Смолян, уточни един от източниците. По думите му, ако те не са били спрени и подложени на мониторинг, ни е заплашвало "много тежко наказание" от Брюксел, включително и да бъдат загубени близо 1 млрд. евро европейски средства за водния сектор. Това е предупредил в писмо българските власти Дирк Анер, директор на дирекция "Регионално развитие" в Еврокомисията още през пролетта.
Проблемът според източника на "Дневник" е дошъл от факта, че министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров не се е съобразил с искането на Брюксел да спре подписването на договори във водния сектор заради съмнително високите оценки на проектите.
Нито едно ведомство вчера не пожела публично да оповести проектите, които се проверяват. От екипа на вицепремиера Меглена Плугчиева протестираха, че тя не била употребила термина спрени. От министерството на околната среда продължават да отричат за проблема."Няма спрени проекти по програма "Околна среда" и всички подписани договори до този момент се изпълняват успешно. Еврокомисията препоръчва да се преразгледат заложените параметри в договорите и да се въведе по-ниска водоснабдителна норма на човек", обясниха в официално съобщение от ведомството на Джевдет Чакъров.
В него е посочено още, че няма проблем, защото първо общините сами плащат на строителите, а след това доказват разходите си пред управляващия орган на оперативна програма "Околна среда" и са предупредени, че ако има несъответствие между пазарни цени и изплатени разходи, те няма да им бъдат покривани. Където бъдат открити несъответствия, ще има преоценка на финансовата рамка, но това не е спиране, каза директорът на "Кохезионна политика за околна среда" към екоминистерството Васил Маргаритов.
Справка в публикувания доклад за напредъка на страната по усвояване на евросредствата показва, че към 10 май по оперативна програма "Околна среда" са изплатени 13.7 млн. евро от сключени договори за над 700 млн. евро. Разплатените средства са основно за техническа подготовка на водните проекти. За сравнение - към 1 януари т. г. по програмата са били усвоени нула лева.
Да предоставят по-подробна информация за спрените проекти отказаха и експерти от министерствата на финансите и на регионалното развитие, които разполагат със списъка и също са включени в работната група на вицепремиера Плугчиева.
Работната група, която ще преглежда водните проекти с високи цени, още не се е събирала, уточниха нейни представители. В същото време вчера зам.-началникът на звено "България" в дирекция "Регионално развитие" в Еврокомисията Карстен Расмусен заяви, че очаква до месец и половина да има резултати от проверката. Ако се открият проблеми, може да се наложи пренаписване на някои от проектите, допълни той. Ден след като употреби термина "спрени временно" (виж пълния текст от изказването на Расмусен), вчера в унисон с пресцентъра на вицепремиера и екоминистерството той също каза, че проектите не са спрени, а върху тях се прави втори поглед от експерти. Пресконференцията Расмусен даде не в министерството на Джевдет Чакъров, което отрича за проблема, а в това на регионалния министър Асен Гагаузов.
Реакция по вчерашната публикация - България сама си спря още европари
Вчера в редакцията на в. "Дневник" се получи опровержение от пресцентъра на вицепремиера Плугчиева на информацията по темата в броя на вестника от 11 юни:
"По повод материала, публикуван във Вашия вестник със заглавие "Правителството само спряло усвояването на 100 млн. евро от ЕС" (бел. ред. - това е заглавието на първоначалния материал на www.dnevnik.bg, във в."Дневник" е "България сама си спря още европари") искам да заявя, че част от информацията в него е неточна, а новината, която е приписана на вицепремиера Меглена Плугчиева - невярна. Заместник министър-председателят Меглена Плугчиева не е заявявала, че е издала заповед за временно спиране на 11 проекта във водния сектор за около 100 милиона евро.
Истината е, че блокирани проекти във водния сектор няма, загубени пари - също. Европейската комисия сигнализира България, че е установила стойности в няколко проекта, които се отклоняват от средните европейски нива. В тази връзка вицепремиерът Меглена Плугчиева е разпоредила сформирането на работна група с експерти на МОСВ, МРРБ, НСОРБ, както и с представители на МС, МФ и независими външни експерти. Работната група има задачата в кратък срок да направи преглед на проектите, да определи и предложи критерии за устойчиви инвестиции във водния сектор с цел неговата по-голяма ефективност.
Недопустимо е в деня, в който България получава висока оценка от Европейската комисия по време на 4-то заседание на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка за предприетите от страната действия и мерки за подобряване на работата с европейските средства, отново да ставаме свидетели на изкривяване на информацията и сами да поставяме поредното черно петно върху имиджа на България. Читателите на Вашия вестник имат право да знаят истината..."
В интерес на истината сме длъжни да уточним, че никъде в материалите, публикувани на www.dnevnik.bg и във в."Дневник", не се твърди за "блокирани" проекти и за "загубени" пари. По време на 4-то заседание на Комитета за наблюдение в сряда вицепремиерът Плугчиева заяви, че "има 10 - 11 проекта на Министерството на околната среда и водите, които не се вписват в рамките на директивите на ЕС след анализ на Националното сдружение на общините. Затова те са спрени от действие и при доказване състоятелността на резултатите ще могат да продължат да се изпълняват, за да се избягнат всякакви спекулации и съмнения." Пред журналисти малко по-късно Меглена Плугчиева уточни, че тя е издала заповед за временното спиране на проектите до изясняване на случая и е сформирала работна група с представители на изброените по-горе ведомства. Също вчера пред журналисти Карстен Расмусен, зам.-началник на звено "България" в Генерална дирекция "Регионално развитие" на Еврокомисията в отговор на въпрос потвърди, че стойността на проверяваните проекти възлиза на около 100 млн. евро, както и че това е по инициатива на българската страна. В материала вчера цитирахме част от коментара на Расмусен, сега публикуваме пълния текст.
Карстен Расмусен, зам.-началник на звено "България" в Генерална дирекция "Регионално развитие"
Вицепремиерът Меглена Плугчиева заяви, че 11-те проекта и средствата за тях са замразени.
- Те са по-скоро спрени временно, а не замразени, и то не от наша страна, а вътрешно - от българската система. След преглеждане на параметрите те може отново да бъдат пуснати. Всяка система прави грешки. Даже не казвам, че са направени грешки тук, а че по-скоро има въпроси, на които трябва да бъде отговорено - защо са избрани тези проекти, защо са толкова скъпи, съотнесено към броя на населението, а не като абсолютна стойност.
От инвестиционна гледна точка капиталът за тези проекти надвишава с до 10 пъти средната стойност на капитала по проекти в ЕС. Приемливо е тази стойност да е 1-2 пъти по-голяма, но 10 пъти просто не е оправдано.
Моделът, по който се дават средствата, е следният - в дългосрочен план ние очакваме да спрем да определяме всички параметри и да казваме "направете това, направете онова". В бъдеще, ако открием някакви грешки, те ще бъдат поправени моментално, но в крайна сметка ще се наблюдава нетна загуба на средства по фондовете за България. От друга страна, ако българската система се поправя сама, било то чрез министерства или министри, то по този начин ще се запази бюджетът, предвиден за страната. Даже и ако някой проект бъде определен като нерегламентиран, то средствата ще бъдат пренасочени, няма да има нетни загуби за България. Нашата цел не е България да е най-слаборазвитата сред най-добрите, да е на прага на търпението, а да стане една от най-силно развитите, пълноправна членка на съюза. Трябва да зададем едно реално ниво на амбиции за държавата, за да се наблюдава отговорно отношение от страна на България.
Тези проекти достигат сумата 100 млн. евро?
- Да, това е цифрата, за която говорим. Важно е да се отговори на въпросите, които имаме към тези проекти. Трябва да бъдат проверени и проблемите по тях да бъдат решени.
От: http://dnevnik.bg/
|
|
|
Бюлетин
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev
.png)

Подкрепете този сайт

Red House Sofia
|