Обвиняеми на път към парламента - новата визитка на България
екип на "Дневник"
Кандидатирането на обвиняеми за депутати доби епидемични размери, а липсата на утвърдена съдебна практика и не съвсем ясното законодателство създадоха всевъзможни казуси, някои - абсурдни. Върхът беше достигнат вчера в съдебната зала по делото за злоупотребите със 7.5 млн. евро по програмата САПАРД, известно още като процеса "Марио Николов". Делото фигурираше в доклада на Европейската комисия през 2008 г. Но вчера то беше спряно, защото един от обвиняемите - Иван Иванов, е кандидат за депутат.
Знаковото дело беше замразено в деня, в който свърши решаващата експертна мисия на Европейската комисия, която направи последни проверки, преди да бъде изготвена подробната оценка на Брюксел за правосъдието, борбата с организираната престъпност и съдебната реформа. Началото на мисията пък съвпадна с освобождаването от ареста на братя Галеви - обвиняеми по друго дело, следено от ЕК, които също са кандидат-депутати и придобиха имунитет. Заключенията на експертите ще залегнат в основата на поредната оценка на Брюксел, която ще повлияе върху решението на Евросъюза дали да наложи предпазна клауза за България в областта на правосъдието - санкция, за която настоява Холандия.
Как се развиха събитията в съда? Един от адвокатите на Иван Иванов поиска спиране на делото поради кандидатирането му за народен представител. Докато съдиите се окопитят от новината, адвокатът извади удостоверение от 13 юни, издадено от Районната избирателна комисия в Пловдив, за регистрацията на Иванов в листата на ЛИДЕР за изборите на 5 юли. След тричасово заседание съдът обяви, че спира делото, докато трае "наказателната неотговорност" на Иванов. Нещо повече - от имунитета ще се възползват и другите осем подсъдими, включително и Марио Николов. Съдът с председател Георги Колев отиде още по-далече и премахна всичките им ограничителни мерки, включително и забраната за пътуване в чужбина. Самият Иванов пък изрази почуда от съобщението, че в РИК - Пловдив, е внесено искане да бъде изваден от листата (виж карето към делото САПАРД).
Междувременно се засилва впечатлението за противоречия в прилагането на прословутия член 53 от Закона за избор на народни представители, който гласи: "По време на предизборната кампания регистрираните кандидати за народни представители и застъпниците не могат да бъдат задържани и привличани към наказателна отговорност освен в случаите на заварено тежко престъпление." Във вторник Кюстендилският окръжен съд освободи от ареста Пламен Галев и Ангел Христов срещу обща гаранция от 100 хил. лв., но отбеляза, че решението не се отнася за останалите петима обвиняеми. На въпроса защо се получава разминаване по аналогични дела, в които обвинението е за организирана престъпна група, софийският градски прокурор Николай Кокинов каза, че по принцип в тези случаи делото се спира изцяло, но всеки казус се разглежда конкретно (виж карето с коментарите на прокурор Кокинов). Според юристи остава неясно и защо в едни случаи ("Братя Галеви") само се променя задържането под стража в по-лека мярка, и то само за придобилите имунитет, а в други (делото САПАРД) се освобождават от всякакви ограничителни мерки всички подсъдими.
"Регистрираните не могат да бъдат задържани и привличани под отговорност, казва законът, но това отнася ли се за вече привлечените - този е въпросът", коментира вчера висш съдия, пожелал анонимност, според когото освобождаването на братя Галеви съвсем не било безспорно. Според прокурор Кокинов епидемията от напиращи към парламента обвиняеми и подсъдими можела да се спре, ако в текста на избирателния закон се добави изискването освен за чисто съдебно минало също и да нямат висящи наказателни производства.
"Смятаме, че този въпрос не засяга президентската институция и няма да го коментираме", заяви прессекретарят на президента Георги Първанов Бойка Башлиева, помолена да коментира безпрецедентната върволица към парламента. Тя беше потърсена за коментар от "Дневник", тъй като президентът Първанов инициира и отстоява година и половина въвеждането на засилен мажоритарен елемент, което според опозицията отваря широко вратата за навлизане на сенчести фигури в политиката.
Николай Кокинов, софийски градски прокурор: Не е задължително да се спира делото срещу всички обвиняеми
Когато обвиняемият или подсъдимият е част от организирана престъпна група и се освобождава от наказателна отговорност поради придобиване на временен имунитет, се налага най-често спиране на наказателното производство срещу всички останали обвиняеми. Но всеки казус се решава според конкретните факти по делото. А когато става дума за обикновено съучастие в престъпление, производството се спира само срещу придобилия имунитет обвиняем.
Съдбата на обвиняемите, които са се кандидатирали за депутати, но делото им все още е в досъдебна фаза, се решава от прокуратурата, а за онези, срещу които вече са внесени обвинителни актове, се произнася съдът. |
Иван Иванов трудно може да бъде изваден от листата на ЛИДЕР
Щабът на близката до енергийния бос Христо Ковачки партия ЛИДЕР и "Новото време" внесе в 17-та районна избирателната комисия (РИК) в Пловдив-област искане за изваждането на Иван Иванов от кандидатската листа, но комисията не го уважи. Според председателя на РИК Димитър Маринчешки регистрацията на кандидат може да бъде сменена само при смърт или трайна фактическа невъзможност да изпълнява правомощията си. По думите му дори и регистриран претендент да поиска да бъде отписан от листата на практика това би било невъзможно, тъй като законът е предвидил само две обстоятелства за смяна. От ЦИК не пожелаха да кажат какво ще стане, ако някой кандидат сам поиска да се оттегли. Това е преценка и решение на районната комисия, коментира Ралица Негенцова, говорител на ЦИК.
Иванов е представил свидетелство за съдимост, в което личи, че не е осъждан, но е спестил факта, че има висящо съдебно производство, заявиха от щаба. "Такива хора нямат място в нашите листи. Такава ще бъде съдбата и на всеки друг, който смята да използва политиката на ЛИДЕР и "Новото време" като средство за решаване на личните си проблеми", заяви председателят на щаба Петър Паунов. Пред "Дневник" обясни, че Иванов е попаднал сред кандидатите по предложение на местни структури.
От: http://dnevnik.bg/
|
|
|
Бюлетин
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev
.png)

Подкрепете този сайт

Red House Sofia
|