Биволъ, http://www.bivol.bg/
Посланик Нанси Макълдауни, снимка Sofia Photo Agency
"Деляне, свържи се с централата на RWE и поискай писмено да ти отговорят дали ГЕРБ или нашето правителство е изгонило RWE и дали RWE са били съгласни с тия заеми от половин милиард", нареди днес на правителствено заседание премиера Борисов на министъра на икономиката Делян Добрев.
RWE се оттегли от проекта през октомври 2010 г. В началото на октомври правителството категорично взе позиция, че държавното участие в "Белене" ще се намали от 20 или 30 процента и ще се търси проектно финансиране.
Според американския зам.-посланик Сюзън Сатън, която следи внимателно сагата "Белене", това е станало формален повод за оттеглянето на RWE.
"Борисов и неговия енергиен тим веднага започнаха да задават въпроси за сроковете, условията и смисъла на този проект и казаха, че най-малкото България ще намали участието си в проекта на 20 процента (от 51). Стратегическият инвеститор RWE тогава охлядня и се оттегли изцяло от проекта." - пише Сатън на 25 ноември 2009. [09SOFIA673]
Руснаци и българи в енергетиката е "отровна комбинация"
Охлядняването на RWE обаче не е внезапно и е започнало още при правителството на Станишев, става ясно от по-ранни доклади.
Посланик Макълдауни пише на 17 февруари 2009, че RWE има много притеснения с прозрачността на проекта. "RWE реализира, че да се работи с руски и български компании в енергийния сектор е "отровна комбинация" за европейска инвестиция. Прозрачността засяга финансирането." [09SOFIA69]
Tя акцентира на многобройните проблеми пред проекта Белене: неясна цена и икономическа обосновка, непрозрачност, свързани с Русия лобита и подозрения за корупция.
Ръководството на НЕК е пренебрегнало добрите практики в областта на ядрената индрустрия, не е изготвило програмен план за гаранция на качество за временните структури на площадката и е поискало от МРРБ да издаде разрешения без подходяща техническа документация.
Тези проблеми не убягват на инвеститора RWE, който се безпокои за липсата на прозрачност в работата с Атомстройекспорт и българските му подизпълнители. Германците са държани "на тъмно" за повечето ежедневни технически проблеми на площадката. НЕК дори е възпрепятствала подизпълнителите да споделят с RWE информация по основни въпроси, позовавайки се на клаузи за конфиденциалност в договорите - пише в цензурирания текст.
Едновременно с това НЕК се опитва да замаже очите и на публиката и на инвеститора, че проектът върви с пълна пара. За пред медиите се използва словесна еквилибристика, като фазата "Подготовка на площадката" се нарича "Конструкция", за да се внуши, че има напредък в дейностите.