Весела Пашева Кое му е лошото на това, президентът Стоянов да заеме място в Конституционния съд на страната? Общо взето такъв въпрос поставя проф. Михаил Константинов в статията си „Европа в кривото ни дясно огледало”, в. Монитор от 23.11.2012. Така поставен, въпросът има естествен отговор – ами няма нищо лошо. Няма нищо лошо на фона на всичко, което се случва с избора на конституционни съдии. Само че, ако се махне фонът, ще се види, че няма нищо, което да е наред.
Някои много прибързано оприличиха казуса с този за избора на Кристалина Георгиева за еврокомисар. Общото обаче в двата случая е само това, че и Румяна Желева, и Венета Марковска са избор на Бойко Борисов. Това, че за предложението на последната е дръпнат конеца на поредната кукла на конци, Дарин Матов, не променя положението. Разликата е, че и Румяна Желева, и Кристалина Георгиева бяха подложени на сериозно изслушване от Европейския парламент. И докато едната се издъни, другата се представи прекрасно.
Имаше ли тук изслушване на кандидатите за конституционни съдии? Изслушване пред сериозна парламентарна комисия, предшествано от обявяване на кандидатурите? Така, че свободните медии (имаме ли такива?) да разнищят всичките им кирливи ризи? За да не се стига до отчаяният опит на Георги Тонев Колев, който и да е той, да спре абсолютно неподходящ човек за член на конституционния съд.
Не е само Марковска, която трябваше да бъде спряна.
„В Конституционния съд трябва да бъде избран с максимален консенсус юрист с авторитет и качества, равно отдалечен от партиите, с научен принос и авторитет, с богат и безспорен опит”, пише в Argumenti-bg.com Теофан Германов. Как, без разнищващо изслушване, депутатите и президентът се убедиха в такива качества у промъкналите се Анастас Анастасов и Борис Велчев? Какъв е научният принос и богатият и безспорен опит на Анастасов? Какъв е авторитетът на Борис Велчев, който безгрижно наблюдаваше провала на подчинените си прокурори по всички знакови и наблюдавани от Брюксел дела? Наблюдаваше гледайки умно и безмълвно как се разделят обвинения, така че приближените на патрона му Гоце, Стойков и Николов да излязат като света вода ненапита?
На ГЕРБ не им трябва човек с научен принос, безспорен опит и осанката на покойните Живко Сталев и Христо Данов. Такива хора не могат да се манипулират и да се принизят до нивото на гербаджиите. А за трите и половина години от управлението на последните дефиницията за нивото им е една: некадърност, ниска култура и познания, наглост и дебелоочие, абсолютно отхвърляне на всякакви разумни правила и процедури. За тях всичко, което им отърва е правилно за момента, стига Борисов да е щракнал с пръст, или пък оня, който му дърпа конците. Бедата е, че когато паднат от едноличната власт, а това скоро ще стане, държавата трябва да се преустроява напълно. Те разрушиха не само икономиката, разрушиха държавността.
А това в никакъв случай не може да е характеристика на партия от семейството на народните партии в Европа. Това не е характеристика на никоя партия. Това е характеристика на сбирщина с горната дефиниция за ниво на мислене.
А дали е лошо Петър Стоянов да бъде избран за конституционен съдия. Ами в дадения случай е все едно.