Велина Господинова, http://www.capital.bg"Не ми е някаква стихия да изключвам. Председателят на СДС не приема и не изключва. Това прави Националният съвет (НС) на партията." Това каза лидерът на СДС Емил Кабаиванов ден след като от партията бяха отстранени бившият й председател Мартин Димитров и колегите му от парламентарната група Димо Гяуров и Ваньо Шарков. Те наистина бяха изключени от НС на СДС по предложение на Контролния съвет, но едва ли някой има съмнение кой всъщност стои зад това.
Иначе на Кабаиванов наистина не би трябвало изключването да му е стихия. Самият той е преживявал вече това веднъж. След парламентарните избори през 2009 г. той е изключен от СДС по предложение на тогавашния председател на СДС - Карлово, Генчо Даков. Тогава Кабаиванов е трети в депутатската листа на "Синята коалиция" за Пловдив-област. Официалният мотив за изключването му е "за умишлени и увреждащи организацията действия". Като част от подозренията са, че е работил за друга политическа сила, както и че е бил наложен от централата на СДС в листата в нарушение на резултатите от вътрешните избори на партията. Официално обаче Даков твърди, че причината за отстраняването му са слабите резултати на вота. Впоследствие обаче е възстановен в СДС след проверка на изборните списъци, от която се оказало, че самият лидер на СДС - Карлово, Генчо Даков не е гласувал на парламентарните избори.
След скандала Даков напуска СДС и оглавява структурата на РЗС в града, а Емил Кабаиванов заема мястото му на общински председател на СДС. Тогавашният лидер Мартин Димитров го взема на работа в централата на синята партия в отдел "Национална координация". Бившият председател на СДС в Пловдив-област Йордан Бакалов пък е човекът, който всъщност връща членството на Кабаиванов в синята партия. С това се обяснява и молбата на Кабаиванов пред НС на СДС Бакалов да не бъде изключван от партията, въпреки че и Бакалов също беше предложен от Контролния съвет за отстраняване. Подозренията на синия депутат за неизключването му от партията обаче бяха по-различни. Според него целта на този ход е била да се всее раздор сред депутатите от групата. Защото подобна снизходителност не беше демонстрирана по отношение на Мартин Димитров.
В политическата биография на Емил Кабаиванов има и още един любопитен факт. Според системата ДАКСИ той е член на Сдружението "Движение за национална демокрация". То беше създадено през 2007 г. с цел да обединява десницата. Негов председател беше покойният историк проф. Георги Бакалов, а сред членовете му са бившият вицепремиер от първото правителство на Иван Костов Евгений Бакърджиев, бившият министър на търговията от същия кабинет Валентин Василев и бившият директор на Агенцията за приватизация от времето на управлението на СДС Захари Желязков. Малко след като беше създадено, представители на сдружението имаха среща с Бойко Борисов, тогава кмет на София, на която бяха договорени съвместни действия за сваляне от власт на тройната коалиция. За кмет на Карлово в първия си мандат (2003 - 2007 г.) Емил Кабаиванов е избран с подкрепата на ДПС и с помощта на "Евророма" на Цветелин Кънчев, твърдят общински съветници от града. А като компенсация за подкрепата си ДПС получили зам.-кметско място.
Първият кметски мандат на Кабаиванов завърши със скандал. Няколко месеца преди изборите през есента на 2007 г. на извънредна сесия общинският съвет в Карлово избра проекта на фирмата "Баня голф енд СПА ризорт" да строи голф комплекс в гр. Баня. За целта беше създадено смесеното дружество "Спортен комплекс Баня" между общината и дружеството, зад което стои бизнесменът Христо Ковачки. В него частната фирма има 66%, а останалите са на общината, като тя апортира в дружеството парка на града, спортна база, както и 1100 дка земи в землището на Баня и с. Соколица на стойност около 12 млн. лв. Като гаранция, че обещаната от фирмата на Ковачки инвестиция от 60 млн. евро, беше създаден и инициативен комитет, който да следи дали се спазват обещанията. В него тогава влизаха директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, издателят Иван Гранитски и журналистът Николай Бареков. С идването на власт на кмета от БСП Найден Найденов проектът беше блокиран, а фирмата "Роуз валей инвестмънд", дъщерна компания на "Сигма кепитал", управлявана от брата на бившия финансов министър от НДСВ Милен Велчев - Георги Велчев, която също участва също със свой проект, заведе дело. Административният съд в Пловдив спря решението на общинския съвет в Карлово за изпълнението на проекта с аргумента, че има нарушение при деактуването на имотите от публична общинска в частна общинска собственост. Малко по-късно обаче ВАС отмени решението на Административния съд в Пловдив.
Когато Емил Кабаиванов спечели вътрешните избори за лидер на СДС, в синята партия се шегуваха, че са избрали компромисен вариант между Бургас и София. Тогава СДС имаше също свой кандидат за поста – Иван Сотиров. А като евентуален участник в надпреварата се сочеше и председателят на предизборния щаб на СДС Борис Марков, който е от черноморския град. "Карлово се намира по средата и така и софиянци са доволни и членовете в Бургас", казваха иронично столични сини активисти. В известен смисъл в тази шега има и истина. Едва ли някой в СДС се съмнява, че изборът на неизвестния дори за сините активисти Емил Кабаиванов е плод на вътрешнопартийна договорка. Още повече че ден преди вота от надпреварата за лидер изненадващо се оттегли синият кандидат за президент от последните избори Румен Христов. А поддръжниците му дадоха гласовете си за Кабаиванов. Той беше подкрепен и от структурата в Бургас и Варна, където влияние пък има Борис Марков. Точно тези гласове всъщност се оказаха решаващи за победата на карловския кмет над опонента си Ваньо Шарков, като разликата между тях беше само около 300 гласа.