Валери Рибарев Ще започна с част от становището на Агенцията за ядено регулиране (АЯР) от 16.01.2013г. ( http://www.bnsa.bas.bg/bg/news/20130116 ):
“...са възможни следните основни хипотези:
1. Новосъздадената проектна компания да продължи да участва в лицензионния процес като самостоятелно юридическо лице и да стане отделен оператор на бъдещото ядрено съоръжение. В тази хипотеза новото ядрено съоръжение ще бъде обособено като отделна ядрена централа с отделен собственик, отделна от АЕЦ “Козлодуй” площадка, физическа защита, аварийно планиране и др.
2. С оглед бъдещото развитие на проекта и фактическото развитие на правоотношенията са нормативно допустими варианти за обединяване на “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” ЕАД и АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, при което 7-ми блок да стане част от ядрената централа в Козлодуй, с обща площадка, физическа защита, аварийно планиране и др...”
При отговор “НЕ” на референдума първия вариант – строеж на отделна ядрена централа е невъзможен и отпада.
Поради провежданата от ДКЕВР политика за изкупуване на минимални цени на тока от АЕЦ “Козлодуй”, то последната няма и не е събрала пари сама да построи новия 7 блок. Значи втория вариант - обединяване на АЕЦ “Козлодуй” и нов инвеститор може да се осъществи само ако АЕЦ “Козлодуй” ЕАД, бъде трансформирана от еднолично акционерно дружество – във обикновено такова, капиталът на дружеството се увеличи (разбирай и броя акции) като към него се прибавят парите за 7-ми (евентуално и 8-ми) енергоблок на новия инвеститор, който последният за тези пари ще получи съответния брой акции от това дружество.
Оценката за цената на старите амортизирани (5-ти и 6-ти) енергоблокове
(особено преди да е удължен срокът им на експлоатация) ще е многократно по-ниска от оценката за новите 7-ми и 8-ми енергоблокове, и следователно новият инвеститор ще вземе значително по-голям дял от акциите в новосформираното акционерно дружество (над 67%) а АЕЦ „Козлодуй“ ще има някакъв минотарен дял. Така новият инвеститор ще придобие правото еднолично да определя размера на инвестициите и разпределението на годишната печалба и на практика ще придобие съществуващата АЕЦ “Козлодуй”. А като си спомня как ЕРП-тата с години не плащаха печалби за 33%-ния дял, който притежаваше Държавата в тях, то вероятно и сега държавата няма да получи нито лев дивиденти от АЕЦ-а след преминаването му в частни ръце. Също така вероятно е държавата, подобно търговете с остатъчния дял в ЕРП-тата, поради това, че не получаваше дивиденти, впоследствие да продаде своя дял на многократно
[1] по-ниска цена и в крайна сметка АЕЦ “Козлодуй” да се окаже в ръцете на новия собственик за наистина смешни пари, които АЕЦ-а би изкарала само от производството си за 1-2 години.
Нещо повече – гласувайки с “НЕ” ние ще забраним изграждането на друга АЕЦ на територията на България не само сега, но и след 100 години. Така ще премахнем възможността за бъдеща конкуренция и единствено и само този, който притежава съществуващата АЕЦ “Козлодуй”, ще може да строи нови енергоблокове.
Ел. ток от единствената ядрена централа вероятно няма да бъде разделян на „стар евтин“ и „нов скъп“, а ще се продава на единна цена.
Излишно е да коментирам, че от самото начало, още преди да е построил блоковете, в продължение на десетилетие новият собственик ще може да доказва колосални разходи пред ДКЕВР и обосновано да изисква по- висока цена на ел. ток продаван от Централата.