Свободата днес и тук 14 Декември 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Сбогом на номадите

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Едвин Сугарев

Синята коалиция и ГЕРБ осъществиха си първия акт на политическо партньорство, като при гласуването на новия парламентарен правилник гласуваха текст, който не допуска създавенато на нови парламентарни групи, роенето на вече съществуващите, приливането и сливането на помежду им. С това се сложи край на политическото номадство, белязало целия преход, но особено интензивно проявявано по време на последния парламентарен мандат – и на конюнктурното роене непосредствено преди избори – чиято цел бе да осигури на новопоявили се политически субекти участие в централната и районните избирателни комисии.

Срещу това решение бурно протестираха депутатите от БСП и ДПС. Лютви Местан определи тези текстове като „несериозни” и посочи, че с промени в парламентарния правилник се решават вътрешнопартийни проблеми, а Янаки Стоилов се позова на текстове от Конституцията, според които обвързването със задължителен мандат е недействително.

На пръв поглед възраженията изглеждат справедливи: тъй като депутатите са отговорни преди всичко пред съвестта си – и не могат да бъдат закрепостявани, ако действията на техните партии влязат в разрез със същата. Има обаче два проблема, за които в тези възражения няма отговор.

Първият е, че далеч по-неморално е да бъде лъган избирателя, който гласува за депутата Х или У в зависимост от програмата на издигналата го партия – а после с възмущение наблядава как неговия вот бива подменян и как същият този депутат търгува с него за своя собствена полза, присъединявайки се примерно към партия, която следва съвсем други политически принципи. И ако гласуването „по съвест” е закрепено в Конституцията, то позицията на българския избирател като суверен на властта е нейният безспорен фундамент.

Поради което не можем да не се запитаме дали не е антиконституционна възможността да бъде подменяна неговата воля, без той да има възможност да отзове депутата, който извършва това. И още: като става дума за „съвестта” – то далеч по-честно е, когато издигналата те партия влезе в противоречие с нея, просто да напуснеш парламента, вместо да търгуваш с доверието на хората, гласували за теб.

Вторият въпрос е защо именно БСП и ДПС защитават политическите номади. Те просто нямат такъв проблем: изневерилите на партийната кауза в двете партии се броят на пръсти, а начинът, по който такива изобилани прецеденти биват заклеймявани, представя тези две партии па-скоро като противници, отколкото като привърженици на политическото номадство.

Драстично различна е картината вдясно: там политическото номадство е широко разпространена практика; разрояването на партии и парламентарни групи – също. Достатъчно е да си спомним появата на СДС-та с тирета прпи изборите през 1991 г.; Луджевия „Нов избор” и сините мравки, които провалиха правителството на Филип Димитров и доведоха на власт правителството на мафията, блокирайки за години напред реформите в страната ни; радикалите на Бакърджиев и Свободните демократи на Софиянски; политическите наемници от типа на Христо Бисеров и Йордан Цонев – та чак до голямото преселение преди месец и нещо, благодарение на което изчезна парламентарната група на Атака и се появи тази на РЗС, съставена изключително от политически номади, някои от които – като Марио Тагарински примерно – смениха цвета си няколко пъти в рамките само на един парламентарен мандат.

Отговорът е – струва ми се – ясен: БСП и ДПС не защитават политическите номади, а самото номадство като механизъм за задкулисно политическо въздейдствие. Като механизъм, който им позволява да пазаруват депутати, да наемат политически измекяри, да градят подставени партии и да ги използват като мюрета, да разделят и провалят политическите си противници. Решението, което предотвратява възможността за политическо номадство, на практика издърпва от ръцете им лостовете на тайната власт, на която те винаги са разчитали.

 


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional